Projeksiyon Cihazları. Tamiriile profesyonel olarak uğraşan var mı?

Başlatan MrThinking, 30 Eylül 2021, 11:18:07

MC_Skywalker

Alıntı yapılan: zeka43 - 03 Ekim 2021, 12:48:53Lambayı soğutan salyangoz fanı bulamıyorum 50x50x20 üç uçlu 12V 0,15A nerede bulabilirim acaba

Mitsubishi projeksiyonun fanı işine yayarmı?

z

Ilk televizyon tuplu degildi. Ustunde spiral seklinde konumlanmis deliklerden olusan diskin motorla dondurulmesi prensibiyle mekanik tarama yapiyor ve arkadan flash lamba ile aydinaltiliyordu.

Burda da renklendirme mekanik olarak yapilmis.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

JOKERAS

Alıntı yapılan: Sozuak - 03 Ekim 2021, 07:44:14O dediğiniz 3LCD denen sistem, bunda mikro ayna teknolojisi var ve monokromdur. 3LCD de de ışık 3 ayrı bileşene ayrılır(RGB). Her biri kendisine ait 1" den küçük monokrom lcdlerden geçer. Sonra bu üç LCD görüntüsü üst üste bindirilir. Yani her şekilde renk tekerleği renkleri oluşturmakla mükellef.

Bir de lcos var. O da 3lcd nin dlp ile harmanlanmış hali.

O dediğiniz yapının aynısı Projeksiyon Tv'lerde vardı.Onlarda Motor yoktu.

Projeksiyon Tv'ler 2 türlü oluyor.

1) Aynı Projeksiyon cihazı yapısında olanlar.
2) 3 adet Tv Tüpü şeklinde olan yapı.

Projeksiyon Mantığında olan Tv'lerde 3 Renk Farklı Lcd Displayden geçtikten sonra
Prizmatik Elmas benzeri bir Camdan sonra Ekrana yansıtılıyor.Onlarda Motor görmedim.
Vardı da benmi görmedim bilmiyorum.

Belki aynı mantıkla Projeksiyon cihazınıda yapmış olabilirler.
Bazı Projeksiyon cihalzarında da Motor veya disk yok.
Bu, firmaların kendine özgü Teknolojileriyle alakalı da olabilir.

Projeksiyon cihazlarının en büyük Problemi Lambadır.Eski tarihlerde Bu pahalı Lambaların yerine
Led yapılsa dendiğinde bazı vatandaşlar haklı olarak olmaz diyordu.
Ama şimdi Led teknolojisi ilerlediği için olsa gerek sanırım bir çoğu Ledli.

Evet şimdi aklıma geldi,Fan arızasıda oluyor.Fan veya Fanlar çalışmazsa Cihaz korumaya geçiyordu.
Bir yerde,her jangi bir devrede Fan varsa ve dönmüyorsa "Bu alt tarafı Fan, Fanın önemi yok denmemeli!"

Sozuak

Biri dlp diyorum digeri 3lcd diyorum. 3 lcd de motor olmaz. Zaten en buyuk avantaji hareketli parcasinin olmamasi. O tuplu olanlarda da 3 ayri rgb resim tupu olurdu ama parlakliklari yetersiz ve goruntu kalitesi dusuk oldugundan buyuk goruntulerde is gormez. Hd kalitesini de karsilamaz.
Dlplerde micro aynalarin calisma omru var en nihayetinde mikro elektromekanik . Zamanla calismayi durduran aynalar olusuyor.
3 lcd de ise monokrom minik lcdler oldugundan hem cozunurluk hem de hiz konusunda sorun olmuyor. Bunlar 240hz ye kadar tazeleme hizina cikiyor o nedenle oldukca gelismis durumdalar.

zeka43

Vallahi şaştım kaldım kaç gündür bunlara bakıyorum bir caminin hatıra minnet bakalım dedim 3D yazıcıların hep enleri 15mm ya uyduracağım yada bilmiyorum artık