K Tipi Termokupl da kablo uzatma

Başlatan Mucit23, 08 Ekim 2021, 18:50:19

Mucit23

Selamlar

Termokupllarda kablo uzatma sağlıklı oluyormu? Bu konuda pek tecrübem yok bilgi almak istedim.

Bir fırın var yaklaşık 5 metre öteden sıcaklık ölçümü yapmayı planlıyorum. Elimde birer metrelik kablolu k tipi termokupllar var. Normal licy kablo ile uzatmayı denedim. Max6675 çipi ile sıcaklık ölçümü yaptım.

Kablo eksiz iken hiçbir sorun olmadan çalışıyor. Fakat kabloyu uzattığım zaman bazen sıcaklık değerinin kendi kendine düştüğünü görüyorum. Sıcaklık anormal bir şekilde düşüyor. Bunu herzaman yapmıyor.

Acaba tek parça kablolu termokupl yaptırmak mı gerekiyor?

z

08 Ekim 2021, 18:57:17 #1 Son düzenlenme: 08 Ekim 2021, 19:00:47 z
Bildigim kadariyla uzatma icin kullanacagin kablonun metalleri termokuplin metalleri ile ayni olmak zorunda. Hatta kontrol kartinin klemensinin metalleri de.

Aksi halde kablolarin birlesim noktalarinda cold junction olusur ve hataya neden olur.

Fakat bu durum bazen oluyor dedigin kismi aciklamiyor. Acaba birlesim yerinde bazen sicaklik degisimi mi oluyor?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mozkan87

Eğer bakır kabloya geçtiğiniz noktanın sıcaklığını companzasyon yaparsanız sorun olmaz. TC nin ucunu sabit sıcaklıkta tutun ve bakır kabloya geçtiğiniz ek yerini ısıtınca okuduğunuz sıcaklık düşecektir, soğutunca da yükselecektir. Ölçüm elektroniğiniz ile ek yeriniz aynı sıcaklıkta ise sorun yaşamazsınız.

Termocouple için uzatma kabloları piyasada satılıyor, alıp kullanabilirsiniz. Ankara da iseniz, TETCİS, ORDEL, ELİMKO gibi firmalardan kabloyu temin edebilirsiniz.
Genelde iki farklı kesitte bulunuyor, 0.22m2 ve 1mm2 olmak üzere ve üzeri silikon izolasyonlu oluyor. Ben genelde 0.22mm2 yi tercih ediyorum.

Mucit23

Termokupl'un 1 Metrelik kablosu sanırım  Nikel Krom kablo. Ek yaptıktan sonra bakır ile devam ediyor. Emin olmak için ek yerlerini lehimlemeye çalıştım.

Daha sonra doğrudan klemense giriyorum hemen ardında MAX6675 var.

Termokupl'lu ekli bir şekilde test etmek için kaynayan suya soktum. Yaklaşık 93 dereceyi gördüm. Aynı termokuplı fırın içerisine koyup 430C civarı sıcaklıkları da gördüm. Ama ne oluyorsa oda sıcaklığında(20-23C) ölçüm yapıyorken bir anda sıcaklık 5-6C lere düşmeye başlıyor.

Ek yerlerindeki sıcaklık sabit. Değişmiyor. Dolayısıyla soğuk nokta kompanzasyonu yapma gereği duymadım.

mozkan87

TC de kendi kablosuna bağlarken ek yerleri lehimlenmez, aklınızda bulunsun. En ucuz yöntem TC ve TC kablosunu birbirine sıkıca burup, üzerine klemens veya yüksük ile sıkmak.


Cemre.

Termokupl kablosunu uzatmak isterseniz, uygun "kompanzasyon kablosu" temin etmeniz gerekir. Ben sahada üst üste hatalı ölçüm sıkıntıları yaşayınca kafalı tip termokupl'a kafa içerisine takılan özel dönüştürücülerden kullanmıştım. Termokupl'a uygun 4..20mA veya 0..10V (ben 4..20mA tercih ettim) çıkışlı dönüştürücüler ile sorunsuz çalışma sağlamıştım.

Yasal Uyarı: Picproje.org sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Picproje.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.