Modern atom teorisi kafama yatmiyor

Başlatan z, 13 Ekim 2021, 18:18:19

z

13 Ekim 2021, 18:18:19 Son düzenlenme: 13 Ekim 2021, 18:25:51 z
Bohr'un ongordugu atom yapisinda cekirdekte protonlar, bunun ustunde degisik katmanlarda dairesel yorungelerde donen  elektronlar vardi. Her bir yorungede belirli sayida elektron donmesine izin veriliyordu.

En dis katmandaki elektronlar enerji etkisi ile yerinden sokulup atomun bag kurdugu diger atomlarin dis yorungesine gecebiliyor ya da daha ust katmana ziplatilabiliyor  ve kazandigi enerjiyi saldiktan sonra gerisin geriye eski katmanina geri donuyordu.

Elektronlar dondukleri icin merkezcil kuvvet olusturuyorlar bu kuvvetle protonlarin cekim kuvveti esit oldugu icin de elektronlar cekirdege dusmuyorlardi.

Bu yapiyi mantikli buluyordum. Fakat fizikciler bu modelin yanlisligini ispatlamislar.

Modern atom teorisinde cekirdegi saran bir elektron bulutundan bahsediliyor.

Noluyor, fizikcilerin canini ne sikmis ta Bohr'un teorisine karsi cikmislar.
Modern teoride elektronlarin protonlara yapismamasini nasil izah ediyorlar.

Modern atom teorisini tane tane anlatabilirmisiniz.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

tunayk

13 Ekim 2021, 21:37:09 #1 Son düzenlenme: 13 Ekim 2021, 21:41:47 tunayk
Tane tane anlatacak kadar konuya hakim değilim ancak modern yaklaşımdaki ana kırılma noktası atom altı parçacıkların tanımlanmasıdır.  Bu parçacıklar tanımlanmamış olmasaydı Bohr'a kimse itiraz edecek değildi. Lakin elektronun yada protonun tanımı yeniden yapılınca işler değişmeye başladı ve daha kötüsü henüz keşfedilmemiş parçacıklar var.

Elektron bulutundan kastedilen aslında çok sayıda elektron değil, bildiğiniz sayıda elektronun kendi enerji katmanında bulunma olasılığı olan yerlerin toplamı.  Biz somut ifadelere alışık olduğumuz ve elektronu da bir parçacık gibi hayal ettiğimiz için hep gezegen uydu misali düşünüyoruz. Oysaki adamların dediği, bu elektron herhangi bir t anında bir noktada bulunmaz o enerji katmanı içinde herhangi bir noktada bulunabilir. Çift yarık deneyindeki foton hareketi gibi. Bir eleman gidiyor ama aynı anda birden fazla noktada görünüyor. Tam tasavvuf işi gibi oldu :D

Atom altı parçacıkların aynı anda birden fazla noktada olabilmesi, biri İstanbulda diğeri Amerikada olsa bile sanki birbiri ile haberleşiyormuş gibi aynı hareketleri yapmak gibi marifetleri var. (Quantum Dolanıklığı)

Şimdi böyle kavramlar işin içine girince, açıkçası insan idrakinin ötelerine geçiyor konu.

Erkcan Özcan hocanın bu konularda ilmi derin ve anlatımı keyifli. FluTv vb farklı yerlerde konuyu anlattığı videolarını tavsiye ederim.

bir iki ilave https://youtu.be/louKZ0nQu98
https://youtu.be/IV1EW8TYQ28
https://www.youtube.com/playlist?list=PLWXQ0iArMOp9SYWwFKIUIIilIe6Ep5slj

magnetron

benim aklıma da e=mc2 formülü yatmıyor

m kilogram c metre / saniye hep insanın uydurduğu birimler

dolayısıyla tanrı insanın uydurduğu birimlere göre evreni yaratmış olamaz

yani formülde e=kmc2 diye bir katsayı olması lazım

muhendisbey

Bohr sadece düşük elektron sayısına sahip atomları açıklayabilir. Fazla sayıda elektronu / protonu olan atomları açıklayamaz. Sürekli bir yerden sonra istisnalar şeklinde gider.
Mıknatıslanma etkisinin oluşması gibi şeyleri de Bohr açıklayamaz.

Modern atom teorisindeki orbital dediğimiz şeyler Bohr'daki yörüngeye tekabul etmez. Atom ısındıkça / uyarıldıkça elektronun dönüş hızı artar ve çekirdekten uzaklaşır, soğudukça yavaşlar ve çekirdeğe yaklaşır. O nedenle orbital kavramı vardır, yörünge mantığı sabit uzaklıkta olmasıdır. Fakat atom uyarıldıkça uzaklaşma ve yakınlaşmalar meydana gelir.
O nedenle mutlak sıfır yani 0 kelvin'de elektronların duracağı tahmin edilir, ancak ulaşılabilmiş ya da gözlenmiş değildir.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

z

Modern atom teoride elektronlarin cekirdege dusmesine engel olan sey nasil aciklanir?

0 kelvinde elektronlar duruyorsa cekirdege neden yapismazlar?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Yuunus

spin etkisiydi yanlis hatirlamiyorsam.

Kabil ATICI

Her şey "Schrödinger'in kedisi"nin başınan altından çıktı.

Atom altı parçacıkları etkilemeden yerini belirleme veya gözleme imkanımız olmadığına (gözlediğimiz zaman da olması gereken yerde olmadığı) karar verildikten sonra, elektronların tam yerini belirlemekten vazgeçildi ve elektronun bulunduğu yerin olasılığı teorisine geçildi.
ambar7

z

Alıntı yapılan: magnetron - 13 Ekim 2021, 23:04:19benim aklıma da e=mc2 formülü yatmıyor

m kilogram c metre / saniye hep insanın uydurduğu birimler

dolayısıyla tanrı insanın uydurduğu birimlere göre evreni yaratmış olamaz

yani formülde e=kmc2 diye bir katsayı olması lazım

Tanri insanlarin uydurdugu birimlere gore evreni yaratmadi.
Insanlar evreni anlamaya calisirken tanrinin ortaya koydugu sayisal degerlere ulasti.

Pi yi biz mi bulduk? Pi cemberde gizlenmis bir sayi.  Onu ortaya cikarttik.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

z

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

foseydon

Alıntı yapılan: magnetron - 13 Ekim 2021, 23:04:19benim aklıma da e=mc2 formülü yatmıyor

m kilogram c metre / saniye hep insanın uydurduğu birimler

dolayısıyla tanrı insanın uydurduğu birimlere göre evreni yaratmış olamaz

yani formülde e=kmc2 diye bir katsayı olması lazım

tanri insanin uydurdugu birimlere gore yaratmis olmayabilir, belki de insanlar tanrinin yarattigi birimleri bulmuslardir.

muhendisbey

Alıntı yapılan: z - 14 Ekim 2021, 13:39:55Nasil bir etkidir bu?
Bunun için quantum mekaniğine bakmak gerekli. Tahminen; elektronlar kütlesi olan negatif yüklü parçacıklardır ve çekirdekteki protonlar çekme kuvveti uygularken dönüş hızından kaynaklı olarak merkezkaç etkileşimine maruz kalır. Bunun dengede olduğu kısım orbitaldir. Tabi bir çok kural quantum mekaniğinde değişir, bu nedenle sallamış olabilirim.

Kaldı ki bütün elementler belli bir süre sonrasında yarılanır. Yarılanma ömrü sadece radyoaktif maddelere has değildir, sadece radyoaktif maddelerde kısadır. Belki bu yarılanması bir şekilde elektronların ya da atom altı parçacıkların çekirdeğe düşmesi ile ilintili olabilir.

E=mc^2 formülü şu an bir çok problemi halletmek için yeterli olsa da ilerleyen teknoloji ile birlikte yapısı değişebilir. Bu insanların formülün doğasını ne kadar zorladığı ile ilgili. Şu anki teknoloji formülün sınırını zorlamadığı müddetçe doğrudur zaten. Şöyle düşünün Newton mekaniği. Newton mekaniği düşük hızlarda belli bir kütlesi olan cisimlerde geçerlidir. Peki kütlesi yer çekimini etkileyecek kadar büyük cisimlerde? Dünyanın, dünya büyüklüğündeki bir cisme çarpması ile elmanın dünyaya çarpması aynı etkiyi oluşturmaz. Ama biz ne deriz? Bir beyzbol topu da, bir pinpon topu da, bir bowling topu da sürtünmenin ihmal edildiği ortamda aynı anda düşer deriz. Peki iki yer çekimi olan cismin çarpışması? Aynı değildir elbette.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

elmaalma

15 Ekim 2021, 06:58:31 #11 Son düzenlenme: 15 Ekim 2021, 18:22:19 elmaalma Sebep: farklı mecraya hata ile yazım
---

Sozuak

Bir de forum öldü diyorlardı.
En sevdiğim kanallardan :

https://www.youtube.com/user/EugeneKhutoryansky/videos

Yasal Uyarı: Picproje.org sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Picproje.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.