ESP8266 nın Eproma veri yazarken resetlenmesi

Başlatan Mucit23, 14 Ekim 2021, 07:30:41

Mucit23

Selamlar

Esp12-F modüllerinde eeproma veri yazarken bazen modül donup resetleniyor. Herzaman yapmıyor bunu. Bazen birkaç sefer üst üste yapıyor. Eeproma yazma işi benim tetiklemem ile oluyor. Dolayısıyla herhangi bir anda olabiliyor.

Acaba eeproma veri yazmadan önce bir takım ön hazırlık yapmak gerekiyormu?

MrDarK

Selamlar,

Esp modülünü başka firmaların espden chip alarak modullestirdigi versiyonlarda bu gibi binbir çeşit sorun bulabilirsiniz diye düşünüyorum. Espnin kendi fabrika üretim wroom modüllerini temin etmek gelecekte bir muhattap bulmanız açısından mantıklı bir davranış olabilir. Onun dışında geçmişte eepromu kullanmıştım arduino idesi üzerinden yaptığım programlamada. Orada klasik arduinonun eeprom kodları çalışıyordu herhangi ek birşey yapmamıştım. Power kontrolü yapabilirsiniz regulatorsuz sadece pil takarak test edebilirsin.
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

Yasin Tekin

Eğer yazılımsal bir resetse size seriporttan bir çıktı verir esp. Bunu kontrol edip paylaşır mısınız?

Mucit23

ESP12-F AI Thinker modülünü kullanıyorum. Aynen dediğiniz gibi Arduion IDE'de normal eeprom kütüphanesini kulanarak yazma yapıyorum. Dediğiniz gibi piyasada birçok üreticiye ait modül mevcut. Bu modüllerde bir tık daha kaliteli diye özellikle bunlardan aldım. Her modül herzaman yapmıyor. Bu modüller ile çalışan elimde 50-60 adet ürün mevcut. Bazen reset yese bile yazma işleminin başarılı olduğunu görüyorum. Bazen resetlendikten sonra yazma işleminin başarısız olduğunu görüyorum. Ama ikinci denememde genellikle oluyor. Dediğim gibi herzaman yapmıyor.

Alıntı yapılan: Yasin Tekin - 14 Ekim 2021, 09:03:19Eğer yazılımsal bir resetse size seriporttan bir çıktı verir esp. Bunu kontrol edip paylaşır mısınız?

O şartı tekrar sağlamam lazım. Dediğim gibi herzaman yapmıyor modül. Eğer kaydedebilirsem paylaşabileceğim.

volkanunal

#4
ResetInfo gibi bir fonksiyonu var, setup içerisinde o kodu ekleyebilirsiniz. Size neden reset olduğuna dair bir info/kod döndürüyor diye hatırlıyorum. Onu alıp yine eeprom içine kaydeder sonrasında okursunuz. Daha rahat olabilir yakalamanız için. Benim aklıma eeprom rutininden dolayı WDT reseti devre giriyor olabilir diye düşündüm.

ozkarah


Kesme fonksiyonunun içinden yazdırmıyorsunuz değil mi? EEPROMa yazma yavaş olduğu için ISR süresi kısa geliyor olabilir.