Projeksiyon cihazı ampül çipi.

Başlatan MrThinking, 16 Ekim 2021, 21:41:45

MrThinking

şemasını çizdiğim yukarıdaki devre bir projeksiyon cihazının ampulündeki
Sayıcı çip. Bu çip kartı yerinde takılı iken cihaz hiç elektriğe takılı değilmiş gibi hiçbir tepki vermiyor. Çipi yerinden çıkarınca cihaz açılıyor ve ampulü yanıyor ama iki üç saniye sonra ampul sönüp cihaz üzerinde bulunan bir uyarı ışığı olan  warning ışığı kırmızı yanıyor.
Çin'den yeni çip ve ampul getirtip degıstirdim fakat durum yine yukarıdaki yazdigimla aynı oldu.
Bende şemasını çizip incelemeye karar   verdim. Çip devresinde Pic16F688 kullanılmış. Çizdiğim şemaya göre picin giriş ve çıkış olarak kullanılan pinlerini belirlemeye ve ne gibi bir mantık güdüldügünü anlamaya çalıştım. Tahmini olarak hepsini şema üzerinde yazdım. Bu sayede picin ana cihazdaki hangi pine
Ne gönderdiğini bulmaya çalıştım. Ama işin içinden pekte çıkamadım doğrusu.
Sizden ricam şemaya bakarak hangi pinin ne olabileceği, çip takılı iken cihazın neden hiç enerjilenmedigi, yada bu çip olmadan cihazı kandırmanın bir yolunun olup olamayacağı konusunda bir analiz yapabilir misiniz.
Not
Çip tarafındaki voltajlari çip kartını dışarıya alıp 5 voltla besleyerek buldum. Çipi yerine takınca 5 volt gerilim yok. Yine çipi yerine takip 5 voltu dışarıdan verince cihaz kendini ve ampulü açıyor ama iki üç saniye sonra ampül kapanıyor.
Ego=1/Knowledge

Sozuak

http://www.csportal.panasonic-la.com/descargaspla/PLA/PROYECTOR//LCD//PORTATIL/PT-VX500U/DOCUMENTO/MANUAL%20DE%20SERVICIO//pt-vx500_sm.pdf

Burada o kart nerede bir bakar mısınız?
Sayfa 126 da tüm kartları  var. Ben bulamadım belki de gözümden kaçtı. Benzer lamp id kartı var sadece

Bu cihazlar lamba ömrünü sayıp bitti diye çalışan lambayı kapatmazlar. Lamba ateşlenemediği zaman uyarı verip kapatırlar. Haliyle lamba yokken de  kandırmak mümkün olmalı.

MrThinking

Alıntı yapılan: Sozuak - 16 Ekim 2021, 22:40:05http://www.csportal.panasonic-la.com/descargaspla/PLA/PROYECTOR//LCD//PORTATIL/PT-VX500U/DOCUMENTO/MANUAL%20DE%20SERVICIO//pt-vx500_sm.pdf

Burada o kart nerede bir bakar mısınız?
Sayfa 126 da tüm kartları  var. Ben bulamadım belki de gözümden kaçtı. Benzer lamp id kartı var sadece

Bu cihazlar lamba ömrünü sayıp bitti diye çalışan lambayı kapatmazlar. Lamba ateşlenemediği zaman uyarı verip kapatırlar. Haliyle lamba yokken de  kandırmak mümkün olmalı.
Malesef bahsettiğim kart burada görünmüyor.Bakmıştım. Sadece ID connector yapı olarak benziyor. İşte bu connectore takılan ampul üzerindeki çipi inceliyorum. Ampul firmasına özel bir şeymi acaba. Başka bir üretici tarafından Ampulle birlikte üretiliyor olabilir mi. Çünkü bu çip ampulle birlikte geldi Çin'den. Ben sadece ampul olarak almıştım ama üzerinde geldi. Modülü ayrı yerden sipariş etmiştim.
Ego=1/Knowledge

Sozuak

MrThinking

Gönderdiğiniz pdf dosyasındaki Lamp ıd çipinin nin takıldığı yer doğrudur.

Ego=1/Knowledge