Araç OBD sinden kapı açık bilgisini çekmek.

Başlatan Melih1802, 18 Ekim 2021, 14:00:57

Melih1802

Bir aracın OBD sinden "Kapı Açık"  ve ""Kapı Kapandı" bilgisini almak istiyorum.
Bu bilgiyi nasıl alabilirim?
Hazır bir ürün veya bu işi yapacak bir yöntem arıyorum.

argeman

Arduino nano + mcp2515 modül ikilisini kullandınız mı hiç? Eğer kullandıysanız bir can koklayıcı kodu vardı biara bende onu gönderebilrim.

Sozuak

Bu bilgiyi dışarı yayınladığını sanmıyorum . OBD soketinde tek bir veri bağlantısı yok. Her ecu ayrı ayrı çıkıyor. En azından benim aracımda öyle.

Kapı açık kapalı kısmını bsi hallediyor. BSI aynı zamanda bilgi ekranına da ve/veya gösterge paneline de bu bilgiyi iletiyor.
Bu bağlantılardan veri çekilebilir bence ama önce aracın bsi modelini öğrenip onun dökümanlarını temin ederek işe başlamak gerekir diye düşünüyorum. Ben kendi aracımdaki bsi nin dökümanını bulmuştum ama detaylı incelemedim. Bunu şunun için söylüyorum. BSI bu bilgiyi sunuyordur ama bağlanan obd programları vs talep etmediğinden sorgulanmıyordur.  Gösteren program görmedim (tabi belki araçtan araca-obd programına göre değişir benim bilgilerim kendi aracımla sınırlı).

tunayk

Burada Detaylıca anlatılmış. Arduino ile aşina iseniz yukarıda belirtilen donanım ile yapılabilir. Siemens PLC ile aşina iseniz, PN/CAN link modülü var biraz pahalı ama elinizde varsa o da iş görür sanırım.

Melih1802

Alıntı yapılan: tunayk - 18 Ekim 2021, 14:17:31Burada Detaylıca anlatılmış. Arduino ile aşina iseniz yukarıda belirtilen donanım ile yapılabilir. Siemens PLC ile aşina iseniz, PN/CAN link modülü var biraz pahalı ama elinizde varsa o da iş görür sanırım.

Siemens PLC ile çalışmadım. DELTA veya GMT ile yapılabilir mi?

Melih1802

Böyle bir çeviriciyle RS232 den verileri analiz etsem, daha pratik ve ucuz olabilir mi?

Maxim

Alıntı yapılan: Melih1802 - 18 Ekim 2021, 14:36:06Böyle bir çeviriciyle RS232 den verileri analiz etsem, daha pratik ve ucuz olabilir mi?

bu pasiftir %99
yani içinde elm327 yok, sadece ara aparat gibi bişey

tunayk

Alıntı yapılan: Melih1802 - 18 Ekim 2021, 14:26:59Siemens PLC ile çalışmadım. DELTA veya GMT ile yapılabilir mi?

Delta ve GMT konusunda bilgim yok ancak CAN modülleri varsa olabilir muhtemelen.
Alıntı yapılan: Melih1802 - 18 Ekim 2021, 14:36:06Böyle bir çeviriciyle RS232 den verileri analiz etsem, daha pratik ve ucuz olabilir mi?

RS232 tarafındaki portta 250kbps destekleniyorsa, kullanılabilir. Gördüğüm kadarıyla SocketCAN vb. pc yazılımı projeleri var hat dinleme için.

mur@t

Alıntı yapılan: Melih1802 - 18 Ekim 2021, 14:00:57Bir aracın OBD sinden "Kapı Açık"  ve ""Kapı Kapandı" bilgisini almak istiyorum.
Bu bilgiyi nasıl alabilirim?
Hazır bir ürün veya bu işi yapacak bir yöntem arıyorum.

Merhaba,
Her araç OBD'den bu bilgileri vermiyor.
Aracın marka/modeline göre, iç CAN hatlarından birini kullanarak yapabilirsiniz.
Örneğin VW grubunda, kapılara giden bir CAN hattı var, buradan dinleme yapabilirsiniz.
Arduino+CAN shield ile dinleyerek kodu çözebilirsiniz.
Sniffer için hazır bir şey arıyorsanız, o konuda yardımcı olabilirim.

Sozuak

Şimdi elm eski versiyonunu kullandım sadece motor ecu ile haberleşiyordu. Aracımın kendi obd sinin çakmasını (lexia)  kullanıyorum. Bunda bir sürü röle var. Muhtemelen her ecu için ilgili pinleri demultiplex şeklinde girişe aktarmaya yarıyor sanırım. Bunun bir de 2 katı röle sayısına sahip modeli vardı. A kalite B kalite diye ayırıyorlardı. Bendeki işimi görüyor.

ilyas KAYA

Tavan lambası en iyi çözüm 😊 her araçta aynıdır değişmez. Tavan lambasına her halükarda kapi açılınca 12volt gelir.

muhittin_kaplan

Alıntı yapılan: argeman - 18 Ekim 2021, 14:12:10Arduino nano + mcp2515 modül ikilisini kullandınız mı hiç? Eğer kullandıysanız bir can koklayıcı kodu vardı biara bende onu gönderebilrim.
Araca göre değişiyor.

Melih1802

Alıntı yapılan: ilyas KAYA - 18 Ekim 2021, 18:11:14Tavan lambası en iyi çözüm 😊 her araçta aynıdır değişmez. Tavan lambasına her halükarda kapi açılınca 12volt gelir.

Kapı açıldığında tamam ama kapandığında sönmesi çok uzun sürüyor.

argeman

Alıntı yapılan: Melih1802 - 18 Ekim 2021, 19:37:44Kapı açıldığında tamam ama kapandığında sönmesi çok uzun sürüyor.

Kapı switch i peki

Melih1802

Alıntı yapılan: argeman - 18 Ekim 2021, 19:51:10Kapı switch i peki

Bu araç Off Road aracı olduğundan yazın kapılar sökülüyor başka kapı takılıyor muş. Bu sebeple switch kullanamıyorum.

Şimdilik yukarıda fotoğrafını verdiğim adaptör kablosunu sipariş verdim. Bununla 232 üzerinden datayı yakalama denemesi yapılacak.