Araç OBD sinden kapı açık bilgisini çekmek.

Başlatan Melih1802, 18 Ekim 2021, 14:00:57

fide

Elm327 üzerinde pic serisi bir işlemci var. O da tanıyabildiği basit birkaç işi yapıyor. Motor devri, hız, ivmelenme, Total yol vb.

ObdII ile Hyundai i20 aracımı canbus katmanı ve raspberry pi zero ile bağladım. Yağmur gibi veri geliyor. Tekrarlı veri sayısı çok fazla. Teker teker analiz etmedim ama aracı ve raspberry pi ye bağlayacağız monitörü beraber kullanabilecek yeriniz varsa obd2 üzerinden alınan veriler excele atılıp zaman damgası ile eşleştirilebilir. Bu sayede idlere göre sınıflayıp kapıyı açtığınız ana denk gelen ID üzerinden işlem yapabilirsiniz.
YouTube da Buğra isimli bir eleman var. Renault üzerinde obd2 bir sürü modifiye yapmış, anlatmış. Hatta ön paneldeki devir ve hız göstergelerini, sinyalleri (Renault bir aracın) obd2 ile kontrol ediyordu.

Yalnız dikkat etmeniz gereken nokta aracın sinir sistemine entegre bir cihaz yapacaksınız. Can hattına yazacağınız yanlış bir data aracın felç olmasına sebep olabilir.

Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

Melih1802

Alıntı yapılan: fide - 18 Ekim 2021, 20:36:15Elm327 üzerinde pic serisi bir işlemci var. O da tanıyabildiği basit birkaç işi yapıyor. Motor devri, hız, ivmelenme, Total yol vb.

ObdII ile Hyundai i20 aracımı canbus katmanı ve raspberry pi zero ile bağladım. Yağmur gibi veri geliyor. Tekrarlı veri sayısı çok fazla. Teker teker analiz etmedim ama aracı ve raspberry pi ye bağlayacağız monitörü beraber kullanabilecek yeriniz varsa obd2 üzerinden alınan veriler excele atılıp zaman damgası ile eşleştirilebilir. Bu sayede idlere göre sınıflayıp kapıyı açtığınız ana denk gelen ID üzerinden işlem yapabilirsiniz.
YouTube da Buğra isimli bir eleman var. Renault üzerinde obd2 bir sürü modifiye yapmış, anlatmış. Hatta ön paneldeki devir ve hız göstergelerini, sinyalleri (Renault bir aracın) obd2 ile kontrol ediyordu.

Yalnız dikkat etmeniz gereken nokta aracın sinir sistemine entegre bir cihaz yapacaksınız. Can hattına yazacağınız yanlış bir data aracın felç olmasına sebep olabilir.

Sadece okuma yapacağım.

triyak

Alıntı yapılan: Melih1802 - 18 Ekim 2021, 14:36:06Böyle bir çeviriciyle RS232 den verileri analiz etsem, daha pratik ve ucuz olabilir mi?

Bunların içinde hiçbişey yok, sadece kablo. can hattı db9 konnektöre taşınıyor. Direk bilgisayara bağlayamazsınız.

muhittin_kaplan

Şunu karıştırmayalım, OBD ile CAN farklı farklı yerlerdir. OBDII de kapı açık bilgisi olmaz. CAN de olur. Ben citroen aracın bilgilerini (muhtemelen psa aynıdır) teybin arkasından aldığım CAN hattı ile ardu ve can tranciver ile klima bilgilerinden,kapı açık mesajlarına, far sinyal vs bilgilerine kadar alabildim.

Sozuak

arka tarafa bakınca bsi ile diğer üniteler  can-van bus ile haberleşiyor. aracın bsi kılavuzunu bulursanız hangi adreste ne datası var bulmanız kolay olur.

mur@t

Alıntı yapılan: Melih1802 - 18 Ekim 2021, 20:09:20Bu araç Off Road aracı olduğundan yazın kapılar sökülüyor başka kapı takılıyor muş. Bu sebeple switch kullanamıyorum.

Şimdilik yukarıda fotoğrafını verdiğim adaptör kablosunu sipariş verdim. Bununla 232 üzerinden datayı yakalama denemesi yapılacak.

OBD soketi D-type konnektöre bağlayınca RS232'ye çevriliyor yani. İlginç.

Melih1802

Alıntı yapılan: mur@t - 19 Ekim 2021, 07:34:49OBD soketi D-type konnektöre bağlayınca RS232'ye çevriliyor yani. İlginç.
Onu bende bilmiyorum. Müşterimden bunu tedarik etmesini istedim geldiğinde göreceğiz.

argeman

Bence obd2 soketinin içinde obd2 entegresi var.

Maxim

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 18 Ekim 2021, 21:47:28Şunu karıştırmayalım, OBD ile CAN farklı farklı yerlerdir. OBDII de kapı açık bilgisi olmaz. CAN de olur. Ben citroen aracın bilgilerini (muhtemelen psa aynıdır) teybin arkasından aldığım CAN hattı ile ardu ve can tranciver ile klima bilgilerinden,kapı açık mesajlarına, far sinyal vs bilgilerine kadar alabildim.

hocam o şekilde genelleme yapmak yanlış olur
çünkü güncel bütün araçların OBD2 portunda canH ve canL uçları var
6 ve 14 numaralı pinler, internette bakın özel bir fark yok. (obd2 pinout)

eski model araçlarda ise olmayabilir, yani obd2 portu vardır ama araçta can hattı yoktur
6 ve 14 numaralı pinler boştur.

Her araçta can hattı olmak zorunda değil
hatta hatta can haberleşmeyi belkide sizdeki gibi başka iç şeyler için kullanmışlardır olabilir.
motor beyni test soketi için başka protokol kullanıyordur olabilir
yani bu işin net bir kuralı yok, üretici canı nasıl istediyse o şekilde yapmıştır

şu an 2012 fluence kullanıyorum
obd2 portunda haliyle can hattı var (6 ve 14 numaralı pinler)
sniffer modulu takarak butun can hattını döküyorum.

papsukkal

Can hattında bazı bilgiler sürekli var bazıları ilgili PID üzerinden sorgu ile cevap veriyor. Eğer böyle ise işiniz zor olacak. Bir de cam açma kapama,yağmur sensörü bilgileri, direksiyon tuş bilgileri gibi bazı bilgiler LIN hatları ile iletiliyor. Kapı açık/kapalı bilgisinin CAN üzerinde olduğundan emin olmak lazım. Çoğu araçta iki tane CAN hattı vardır (modifiyeli ELM gerekebilir) ikisi de kontrol edilmeli.

Melih1802

Alıntı yapılan: Maxim - 19 Ekim 2021, 14:07:34hocam o şekilde genelleme yapmak yanlış olur
çünkü güncel bütün araçların OBD2 portunda canH ve canL uçları var
6 ve 14 numaralı pinler, internette bakın özel bir fark yok. (obd2 pinout)

eski model araçlarda ise olmayabilir, yani obd2 portu vardır ama araçta can hattı yoktur
6 ve 14 numaralı pinler boştur.

Her araçta can hattı olmak zorunda değil
hatta hatta can haberleşmeyi belkide sizdeki gibi başka iç şeyler için kullanmışlardır olabilir.
motor beyni test soketi için başka protokol kullanıyordur olabilir
yani bu işin net bir kuralı yok, üretici canı nasıl istediyse o şekilde yapmıştır

şu an 2012 fluence kullanıyorum
obd2 portunda haliyle can hattı var (6 ve 14 numaralı pinler)
sniffer modulu takarak butun can hattını döküyorum.

Sniffer modülü ile dökülen ver nin ne olduğu anlaşılıyor mu?

Maxim

Alıntı yapılan: Melih1802 - 20 Ekim 2021, 07:22:01Sniffer modülü ile dökülen ver nin ne olduğu anlaşılıyor mu?

yook, karmakarışık akıyor öyle
çok fazlada uğraşamadım ama üretici adamda yazılımı fazla geliştiremedi
https://www.rusoku.com/

mur@t

@Melih1802,
Araç marka/modeli nedir?

OBD2 portundan sorgulayarak standart PID'leri okuyabilirsiniz.

Ama bunların içinda kapı açık/kapalı bilgisi yoktur.

Bazı araçlar, belirli bir ID'yi gönderdiğinizde, araçla ilgili CAN datalarını da verir. (Honda, Mercedes gibi)
@Maxim 'in dediği gibi bu tamamen üreticinin keyfine kalmış.

Siz OBD2 yerine, aracın içindeki CAN hatlarından birine (birden fazla olabilir) bağlanıp oradaki bilgileri alabilirsiniz, bunun için bir komut göndermenize gerek yok.

doğru CAN hattında olduğunuzu varsayarsak;
akan dataları takip edip, kapının açılıp kapandığında gelen ID'yi yakalayabilirsiniz.

Örnek;
normalde 0X004 ID'si akan datalarda yok, kapı kilitleri açıldığında bu ID gelir.

Unlock door,0X004,0, ,11,00,81,8A,0F,,,,True
Lock door,0X004,0, ,21,00,81,8A,0F,,,,True

Melih1802

Alıntı yapılan: mur@t - 21 Ekim 2021, 12:47:21@Melih1802,
Araç marka/modeli nedir?

OBD2 portundan sorgulayarak standart PID'leri okuyabilirsiniz.

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Ama bunların içinda kapı açık/kapalı bilgisi yoktur.

Bazı araçlar, belirli bir ID'yi gönderdiğinizde, araçla ilgili CAN datalarını da verir. (Honda, Mercedes gibi)
@Maxim 'in dediği gibi bu tamamen üreticinin keyfine kalmış.

Siz OBD2 yerine, aracın içindeki CAN hatlarından birine (birden fazla olabilir) bağlanıp oradaki bilgileri alabilirsiniz, bunun için bir komut göndermenize gerek yok.

doğru CAN hattında olduğunuzu varsayarsak;
akan dataları takip edip, kapının açılıp kapandığında gelen ID'yi yakalayabilirsiniz.

Örnek;
normalde 0X004 ID'si akan datalarda yok, kapı kilitleri açıldığında bu ID gelir.

Unlock door,0X004,0, ,11,00,81,8A,0F,,,,True
Lock door,0X004,0, ,21,00,81,8A,0F,,,,True

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

2016 model JEEP

mur@t

Alıntı yapılan: Melih1802 - 21 Ekim 2021, 13:22:402016 model JEEP

Tahminim sizin araçta da böyledir.
CAN Interior hattında aradığınız bilginin olması muhtemel.

There are actually three separate CAN bus systems used in the vehicle: the CAN-Interior (also known as CAN Interior High Speed/IHS), the CAN-C and the Diagnostic CAN-C. The CAN-Interior bus is used for communication between the interior modules of the vehicle, such as the dashboard and radio and runs at 125 Kbps. The CAN-C bus is used by the power train components and runs at 500 Kbps. Finally, there is the Diagnostic CAN-C which also runs at 500 Kbps.

The Diagnostic CAN-C bus is used to talk to a gateway computer, the Totally Integrated Power Module or TIPM. This gateway implements all of the logic needed for onboard diagnostics, and communicates to the other two buses as needed. One effect of this implementation is that data from the other buses is not easily obtained via the data link connector (a.k.a the ODB-II port) underneath the dash. While a tremendous amount of information is available via the diagnostic bus, it isn't easy to hack or obtain without getting official documentation from the manufacturer directly.