Akü tamiri su seviyesi ?

Başlatan gevv, 20 Ekim 2021, 20:16:18

gevv

6kv ups tamiri yaptım fakat test edemiyorum aküler bitik 20 adet 7ah akü var  saf su ekleyip desülfator ile canladırıp şarj,deşarj yapacağım

hücrelere ne kadar su konulacağı hakkında emin olamadım  kimisi taşacak kadar dolduruyor kimisi 5ml, 10ml ekliyor

su seviyesi ne kadar olmalı ?

Bir videoda  araba aküsünden alınan asitli suyun 7ah akü için kullanıldığını gördüm desülfator kullanmadan direkt şarj edip lamba testi yaptı akü durumu baya iyiydi. Piyasada  akü için asitli su varmış  aküler çok uzun süredir bitik asitli sumu kullansam yoksa saf su yeterli olur mu?

Not: bu şekilde onarılan akünün verimli olmadığını biliyorum cihazı test edebilsem yeterli

z

Sanayide oto aku ustalari vardi eskiden. Muhtemelen oto elektrikciler hala bilgilidirler.

Onlara bir danissan.

Ayni sekilde serveri besleyen UPS'in akuleri bozulmustu. Youtube videolarindan birinde saf suyu enjektorle koymus ve akuleri diriltmisti.
Nasil olsa akuler cop diye bir kac tanesine tasincaya kadar saf su ilave ettim ama ise yaramamisti.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

muhendisbey

Suyuna bir miktar karbonat atılması gerektiğini, bunun sülfatlaşmayı çözdüğünü ve kapak seviyesine kadar su eklenmesi gerektiğini okumuştum. 4 adette bende var 7Ah ups aküsü. Hepsi boşta 12V, çok az yükte bile 9V.

İşe yarar yöntem olursa takipteyim.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Yuunus

@gevv kursun asit akulerin eksilen sularini saf su ile tamamlardik ama hi c bir zaman asiri dolum yapmazdik, takviye edilen su eksilmisse yine ertesi gun tamamlardik, eger akuler tamamen kurumus ise su takviyesinden sonra bir gun beklet, ve aman havalandirmayi unutma, sarj ederkende asiri gaz cikisi oluyor, mumkunse fan ile hava tahliyesi yap. ama yanlis hatirlamiyorsam ups de kullanilan akuler kolay kolay kendine gelemez diye biliyorum, gittimi gider yani lithium gibi, her ne kadar aksi videolar izlesem de.
normalde bu akulerde suda bulunmuyordu sanki, o uzerindeki kapakciklar gaz tahliyesi icin, uretim esnasinda plakalar arasindaki seperatore emdirilen sivi ile yollarina devam ediyorlardi.

mg1980

Akü elektrolit seviyesi plakanın üzerini kapatacak seviyede olmalı diye biliyorum. Sülfatlaşma başlamışsa galiba çözümü yok. Her ne kadar internette bazı çözüm yolları anlatanlar olsa da. Bu 20 akü paralel bağlı ise bir araç aküsüyle deneme yapılabilir. Akü bağlantısına göre kaç volt acaba?

gevv

İlgilenen herkese teşekkürler.

@z hocam  kimsenin ilgileneceğini sanmıyorum bilgili usta bulmak zor  zaten bıkmışım sanayiden :)

@muhendisbey  hocam  karbonbant  olayı pek mantıklı gelmedi birde videoda görmüştüm baya uzun iş karbonatı temizleyip tekrar dolum vs..

@Yuunus  hocam  bügün asitli su aldım maske eldiven tüm hücrelere 6ml su ekledim dışarıda  açık halde beklemeye aldım yarın desülfatöre bağlayıp  kurtarmaya çalışacağım  durumu bildiririm

@mg1980  hocam  seri bağlı  240v

muhendisbey

Akünün asidi ciltte yanık yapacak kadar kuvvetli midir? Eğer öyle ise solumaya bile değmez. Bildiğim kadarıyla eski kurşun asit akülerdeki gibi plaka mantığı gibi değil de tıpkı elektrolitik kapasitörlerdeki gibi bir mantıkta üretiliyor, o nedenle bakımsız.
Çıkma akülerim makelsan, yeni aldığım yuasa. Makelsan'dan hiç memnun kalmadım, 7Ah 4 lü akü son bir yıldır 5dk civarında gidiyordu. Jeneratör devreye girene kadar işimi görüyordu. Totalde 3 yıl dayandı. Sorduğum, bu işten anlayanlar öncelikle yuasa, olmazsa TBS almamı önerdiler.

Bir de şu var, akü dik konulmalıymış. İyi de UPS'de yeri yatay ayarlanmış ne yapayım.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Sozuak

Akünün asidinin saf hali biliyorsunuzdur kezzap diye bilinir halk arasında.

7Ah lık sulu aküler de var onlar dik konulmalı ama jel akü denilen asit emdirilmiş tekstil yada elyaf katmanlı oranlarda pozisyon sınırlaması yok.
Bir ara sıvı aküleri jele çevirip kullanmaya yarayan kimyasallar satılıyordu.
Saf asit alırsanız ne kadar su ile seyreltip kullanmanız gerektiği bendeki bir oto elektrik/elektronik kitabında vardı oradan bakabilirim. Okumuştum ama kullanmaya ihtiyaç olmadığı için unutmuşum.
Güneş panellerinde kullandığım sulu Mutlu Güneş Enerjisi aküleri öldü sanırken sularının azaldığını fark edip gizli kapaklarını ortaya çıkartıp saf su ekleyip 1 yıl daha kullanmıştım. Zamanında fark edip plakaların sıvı seviyesinin düştüğünü görseydim daha da uzun kullanırdım ama adamlar kapakları mühürlemiş ve sıvı seviyesi belli değildi. Zaten sözde bakımsız akü ama araçlardaki aküler de aynı mantık. Kapakları kırıp açarak su ekleyince bitik sandığınız akü çalışmaya devam ediyor.

muhendisbey

Kezzap'ın akü asidi olduğunu bilmiyordum. En iyisi geri dönüşüm galiba 4 akü için sakatlanmaya değmez.

mustafacan

Alıntı yapılan: gevv - 20 Ekim 2021, 20:16:186kv ups tamiri yaptım fakat test edemiyorum aküler bitik 20 adet 7ah akü var  saf su ekleyip desülfator ile canladırıp şarj,deşarj yapacağım

hücrelere ne kadar su konulacağı hakkında emin olamadım  kimisi taşacak kadar dolduruyor kimisi 5ml, 10ml ekliyor

su seviyesi ne kadar olmalı ?

Bir videoda  araba aküsünden alınan asitli suyun 7ah akü için kullanıldığını gördüm desülfator kullanmadan direkt şarj edip lamba testi yaptı akü durumu baya iyiydi. Piyasada  akü için asitli su varmış  aküler çok uzun süredir bitik asitli sumu kullansam yoksa saf su yeterli olur mu?

Not: bu şekilde onarılan akünün verimli olmadığını biliyorum cihazı test edebilsem yeterli
Teknik olarak araç akülerinde su seviyesi
Peteğin 2,5(ikibuçuk) cm üstünde olacak şeklinde eğitim almıştık. Buna göre değerlendiriz.
Keşfedilecek çok teknoloji var. Boş Vaktim Yok!

z

Kezzapin aku asiti oldugunu sanmiyorum. Akude kullanilan asit sulfirik asit diye biliyorum. Kezzap daha farkli bir asit.

Teyid edin yanlis isler yapmayin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mustafacan

Alıntı yapılan: z - 22 Ekim 2021, 10:34:19Kezzapin aku asiti oldugunu sanmiyorum. Akude kullanilan asit sulfirik asit diye biliyorum. Kezzap daha farkli bir asit.

Teyid edin yanlis isler yapmayin.
👍Sülfürik asit
Keşfedilecek çok teknoloji var. Boş Vaktim Yok!

diot

UPS'lerde kullanılan aküler jel aküler mountfree tip. Plakalar arındaki jel kurudumu bildiğim kadarıyla geri dönüşü yok. Sulu tip aküler bir miktar geri döndürülebiliyor. Şahsen jel akülerde şu ana kadar verimli bir geri döndürme duymadım.

gevv

Sabah  ölçümleri yaptım  aküler 1..2v civarındaydı asitli su uygulayıp bir gün bekletme sonrası tüm aküler 6..7v  civarı olmuş hepsini paralel bağlayıp desülfatör işlemine başladım  :)  bir şeyler olacak gibi ama biraz uzun sürecek

gevv

bugün  süre testi yaptım ilk deşarj  aküler ups üzerinde 300w lamba ile 1 saat  gitti 

ama şarj katında da arıza varmış  onuda çözersem  işlem tamamdır  aküleri de  başka işlerde değerlendiririm