Akü tamiri su seviyesi ?

Başlatan gevv, 20 Ekim 2021, 20:16:18

Epsilon

Akü suyu ,şimdi tam hatırlayamadığım bir oranda (%25-30 Civarlarında gibi)distile su ile Sülfürik asitin karışımı oluyor.(Daima suya yavaş yavaş asit eklenir,asite su dökülmez)

Birde bu tür şarz işlemlerinde asit bomesi(Bir tür dansite metre) kullanılarak,şarz işleminin "Ne derece verimli gittiği" anlaşılabiliyor.

- Tüm işlemlerde akü kapaklarının açık olması
- Havalandırmalı yerde işlemlerin yapılması(Çıkan Hidrojen gazı çok kolay parlayabilir) 
- Koruyucu maske-gözlük,önlük ve eldiven kullanmak son derece önemli
(Yoksa bir süre  sonra bu işlemlerde giydiğiniz kıyafetler delik deşik olur)

gevv

Sağ olun @Epsilon hocam. Evet eldiven maske kullandım havalandırmaya dikkat ediyorum.

Kapakların açık olma olayını uygulamalı olarak anladım  :D  bir çok kişi kapalı şarj ediyor yanılttılar beni

Baya araştırdım ilk şarjda kapaklar açık olmalıymış

elektronik

Yeri gelmişken kafama takılan bir soruyu sorayım.

Akü kurşun plaka ve bir çeşit asitten oluşuyor, şarj edildiğinde neler oluyorda şarjr oluyor?
kurşun plakalarmı? asit mi? şarj oluyor.

Mesala şarzlı bir aküdeki asidi içinde asit olmayan bir aküye boşaltırsak o akü şarjlı yani dolumu olacak?.

mustafacan

Şarj esnasında (12v 200A sulu akü)çıkan gazı önemsemeyip 3 metre yakınında spiral ile metal çapağı alınırken sıçrayan kıvılcımdan harika bir patlama olduğuna şahit olduk. Akünün üst kontrol kapakları falan kalmadı paramparça oldu.
Aman dikkatli olunuz. Tecrübeyle sabittir.
Keşfedilecek çok teknoloji var. Boş Vaktim Yok!

mustafacan

Alıntı yapılan: elektronik - 09 Kasım 2021, 22:45:40Yeri gelmişken kafama takılan bir soruyu sorayım.

Akü kurşun plaka ve bir çeşit asitten oluşuyor, şarj edildiğinde neler oluyorda şarjr oluyor?
kurşun plakalarmı? asit mi? şarj oluyor.

Mesala şarzlı bir aküdeki asidi içinde asit olmayan bir aküye boşaltırsak o akü şarjlı yani dolumu olacak?.

şarj durumuna göre akünün içindeki asitin bomesi yani yoğunluğu değişiyor.
Plakalar elektron alıyor elektron veriyor.
Evet düşündüğünü doğru şarjlı akü suyunu şarjsız aküdeki su ile değişirseniz akünüz dolmuş oluyor.
Keşfedilecek çok teknoloji var. Boş Vaktim Yok!

Epsilon

@elektronik  hocam,Şarzlı akünün içerisindeki kimyasalı boş bir aküye boşaltmak ,yeni aküyüde aynı kaliteye getiremez diye düşünüyorum.

Zira sülfatlaşma seviyesi ,elektrodların "Sağlık" durumu fiziksel bozulma oranları farklı olacaktır.Örneğin içerisinden plakasının bir kısmı kırılmış akü(sallandığında ses gelen) asla geri kazanılamaz.(En azından ben başaramadım)

Sonuçda olay bir redox denklemi ve Kurşun plakalar bittikten sonra yapılacak birşey yok.

Sozuak

Bunun disinda sarjli gorunen yani voltaji yuksek ve asit bome degeri gerek olculerek gerek gozetleme gozunden yesil oldugu gozlenerek anlasilan akulerde de plakalar arasi baglantilar incelmisse yuksek akim cekmeye calisildiginda voltaj dusecektir. Bu duruma gelmis akuyu de kurtaramazsiniz.

Epsilon

Alıntı yapılan: gevv - 09 Kasım 2021, 22:32:04Kapakların açık olma olayını uygulamalı olarak anladım  :D 
:) Evet kapalı kalırsa kapaklar fırlar @gevv
Bu arada eğer bu tarz işlerde Akü iç direncini ölçen ölçü aleti çok işe yarar .Ama scop ve funct.generator varsa bu cihazı almadan hesapanabiliyormuş.Ben cihazı kullanıyorum
*Bu ölçüm boşta ve yükte voltaj düşümü ve akımdan içdirenci hesaplamak değil, daha farklı

gevv

@Epsilon hocam  cihaz temiz bana söylenen  aküleri bitince bir köşeye çekilmiş bir kaç yıl yatmış  aküsüz satacaktım  içini açtığımda blok kondansatörün aktığını görünce  işler değişti 

Amacım sadece test olduğu için akü direnci  detaylı test falan düşünmedim.

Şarj katınıda onardım şuan şarjda  son bir test yapıp aküsüz olarak satılacak

Aküleride  elektik kesintilerinde aydınlatma  için kullanırım  artık nereye kadar giderlerse o kadar desülfatladım bir işe yarasınlar  :D

power20

Plakalar sadece kurşun mu oluyor?
2 farklı metal yok mudur

elektronik

Alıntı yapılan: Kılıç - 10 Kasım 2021, 15:35:17Plakalar sadece kurşun mu oluyor?
2 farklı metal yok mudur

Plakaları bende farklı sanıyordum ama iki tarafda kurşun  + ve - kutupları ilk şarj belirliyormuş yani hiç şarj olmamış sıfır bir aküyü hangi kutubuna + hangisine - verip şarj ederseniz artık bu kutuplar + ve - olarak kalıyor işte kafamı karıştıran durumda buydu. yani asit bir sıvı sonuçta hangi kutubun + hangisinin - olacağını bu sıvı belirleyemez yukardada sormuştum şarj olmuş bir akünün asidini sıfır bir aküye koyduğumuzda eğer şarjlı hale gelecekse hangi kutubun + hangisinin - olacağı neye göre değişiyor.

Epsilon

Aşağıdaki video akünün içindeki malzemeleri de izah ediyor.

Elektroliz kabındaki elektrolit ve elektrodların cinsi hangi pinin + ve hangi pinin eksi olacağını belirler.Lise kimyasındaki redox denklemleri konusunu hatırlayın
*Akü ile ilgili konuları anlamakta güzel bir kanal

Sozuak

Pakistanlılar, Hintliler, Nepalliler eski aküleri söküp komple yeni akü imal ediyorlar basit dükkanlarında. imalat süreçleri youtube  var seyretmenizi öneririm.