Cok cok dusuk ESR degerine sahip 1uf kondansator ariyorum.

Başlatan z, 26 Ekim 2021, 10:15:07

z

Cok cok dusuk ESR degerine sahip 1uf kondansator ariyorum.

Ayrica dv/dt> 30v/uS degerini de saglamali.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

yesilu

seramik ve polyester kapasitörlerin esr si  elektrolitiklerden çok düşük. 10 tane 104 mercimeği paralel bağlamak nasıl olur

z

Yazmayı unutmusum. 350V hatta bağlayacağım. Polyester 1uF kapasıtorum var fakat beklentimi karşılayamadı.
ESR değilse de ESL si yüksek sanırım.

Yuunus

tantal, bu viltajda biraz pahali olabilir, bizimkide tereciye tere satmak.

z

Cok ilginc.

Dokumanda dip not olarak soyle yazmislar.

These capacitors are not suitable for 'across the line' applications

Neden acaba?

z

Bugun isyerinde hurdalari karistirirken su kapasitorleri (1uf olanini) buldum.

https://www.ebay.ca/itm/124643435994?mkevt=1&mkcid=1&mkrid=706-53473-19255-0&campid=5338722076&toolid=10001

Ozelligi neyse iyi fiyattan satiliyor.

yas

10uF yada yukarısı olsaydı önerim kompanzasyon yada yardımcı sargı için kullanılanlar olurdu.

pwr_24

En güzeli 100nf seramik kapasitorleri paralel bağlamak montaj yeri uygun ise. En olmadı tantal bakılabilir. Kemetin çok kaliteli kondansatörleri var.

z

Cok ilginc bir durumla karsi karsiyayim. Pek cok farkli kondansatorle deneme yaptim hepsinde de durum ayni.

Bir de IGBT ler  icin uretilmis snubber kondansatorle deneyecegim sanirim onda sorun olmayacak.

100n, 220n, 1uf polyster kondansatorler, 100uF 1000uF elektrolitik kondansatorlerle deneyler yaptim.

Kondansatoru 350V DC gerilime sarj ediyor ardindan bunu 10 Ohm direncin uzerine bosaltiyorum.

Tam bu ani hizli bir scopla grafikliyorum.

Problarin birisi kapasitoru digeri de direnci gozluyor.

Kapasitoru dirence baglayinca sonucta iki prob da paralel baglanmis oluyor.

Direnc uclarindaki gerilim grafige 350v dan degil 90v dan basliyor.

Yani 350-90=260v kapasitorun icinde kaliyor. ESR yuksek diyebilirsiniz. 90v/10 Ohm=9A
Esr 260/9=28 Ohm

Kablolarim kisacik. ESR bu kadar buyuk olmamali, ESL ise bu kadar buyuk sapma yaptiramaz.

Ote yandan mesela 1000uF kapasitorun 10 ohm ile yuklenmesi durumunda ilk 10us sonunda kapasitordeki voltajin 349.6v olmasi gerekiyor.

Hadi kapasitor cok kotu aslinda 100uF oldu diyelim. Bu durumda 10us sonunda olmasi gereken voltaj 346v olmasi gerekiyor.

ESR nin bu denli yuksek olmasi imkansiz. Hadi elkolarda oldu diyelim. polyesterlerde de durum ayni.

z

Benzer deneyi yapacak birisi var mi?

350v sarj olayini ben izole variac ile yapiyorum.

Deneyi yapmak isteyen kapasitoru Diyod ile sebekeden doldurup ardindan kapasitoru fiziksel olarak sebekeden ayirip direnc uclarina bosaltabilir.

Yuunus

hocam ESR voltaja gore degisen birsey mi, yani 500v bir kapasitorun esr si 400v ta da 10 ohm 50v ta da 10 ohm mu.

z

Bilgim yok ama sanmiyorum. Yani ESR degismemesi lazim.

Tamam elkolar kuruyunca esr degeri cok artabilir. Nitekim elimdeki elkolar oldukca yaslilar. Ama polyesterlere ne oluyor?

Yuunus

hocam basitce cizer misin.elimde 30v tantal var onlarla deneme yapabilirim isine yarar mi.