blue pill de backup domain ioc dosyasında periferi olarak gözükmüyor

Başlatan magnetron, 26 Ekim 2021, 22:56:03

magnetron

merhaba forum

blue pill kartında CUBEIDE de konfigürasyonda backup domain için seçenek yok

RTC konfigüre ediyorum BKP yi de açmak istiyorum nasıl yapıcam

teşekkür

magnetron

demek istediğim

backup domain açıp kalıcı hafıza RAM bölgesini enerjilemek istiyorum
ama cubeide de periferalleri konfigüre ettiğimiz ( clock ayarlarını da yaptığımız ) bölümde ( ioc dosyası )  bkp yok

Tagli

F103 için mi soruyorsun? Bunun RTC'si ile deneyimim yok ama dokümanından anladığım kadarıyla kalıcı RAM bölgesi diye bir şey yok. Sadece RTC ayar register'larının bir bölümü VBAT ile çalışabiliyor. Dokümanda Figure 179. RTC simplified block diagram'a bak. Orada Backup Domain olan bölgeyi boyamış. Aktive etmek için özel bir şey gerektiğini sanmıyorum ama muhtemelen senin umduğun işi görmeyecek.

F407'de 80 byte'lık bir bölge var senin umduğun gibi çalışan. Klasik Blue Pill kartlarında F103 kullanılıyor, seninki farklı mı bilemeyeceğim.
Gökçe Tağlıoğlu

Mucit23

Ben F103C8'de BKP registerlerini Genellikle Eeprom niyetine kullanıyorum. Hızlı yazma yapılan yerlerde çok işime yarıyor.

Aktif etmek için ilk önce RCC'en PWR ve RTC donanımının saat kaynağını aktif etmek gerekiyor.

RCC_APB1PeriphClockCmd(RCC_APB1Periph_PWR | RCC_APB1Periph_BKP, ENABLE); 

Ardından Registerlara Erişim bitini aktif etmek gerekiyor

PWR_BackupAccessCmd(ENABLE);

Daha sonra doğrudan BKP registerlerine yazma okuma yapabiliyorum.

magnetron

Alıntı yapılan: Mucit23 - 27 Ekim 2021, 14:41:50Ben F103C8'de BKP registerlerini Genellikle Eeprom niyetine kullanıyorum. Hızlı yazma yapılan yerlerde çok işime yarıyor.

Aktif etmek için ilk önce RCC'en PWR ve RTC donanımının saat kaynağını aktif etmek gerekiyor.

RCC_APB1PeriphClockCmd(RCC_APB1Periph_PWR | RCC_APB1Periph_BKP, ENABLE); 

Ardından Registerlara Erişim bitini aktif etmek gerekiyor

PWR_BackupAccessCmd(ENABLE);

Daha sonra doğrudan BKP registerlerine yazma okuma yapabiliyorum.

cevap için teşekkür

ben backup domain deki RTC kalibrasyon registerini kullanıp RTC ileri gitme geri kalma ayarını yapmak istiyorum

fakat CubeIDE de BKP enable edemedim çünkü konfigürasyon yaparken TIMER ADC RTC gibi periferi arasında bulamadım
siz bu RCC_APB1PeriphClockCmd satırını kendiniz mi eklediniz yoksa CubeIDE otomatik mi ekledi BKP nasıl seçtiniz

galiba siz SPL ile kodluyorsunuz  CubeIDE de nasıl yapılır acaba

noravel

Hazır bir fonksiyon yok. Kendin yazabilirsin. Önce CubeIDE den RTC peripheral'ını aktif et.
İhtiyaç duyduğun fonksiyonlar HAL sürücüleri içerisinde mevcut. "stm32f4xx_hal_rtc_ex.c" dosyası içerisine göz atabilirsin.

Tagli

Özür dilerim, F103'ün dokümanında BKP register'larını RTC bölümü altında değil BKP diye ayrı bir bölüm altında anlatmış, ben de haliyle gözden kaçırmışım.
Gökçe Tağlıoğlu

magnetron

Alıntı yapılan: Tagli - 27 Ekim 2021, 17:23:32Özür dilerim, F103'ün dokümanında BKP register'larını RTC bölümü altında değil BKP diye ayrı bir bölüm altında anlatmış, ben de haliyle gözden kaçırmışım.

sorun değil hocam herkese teşekkür yardımları için