Op-amp beslemesine 100n gerekir mi?

Başlatan Kılıç, 28 Ekim 2021, 21:33:55

CLR

#30
Bu grafik benim dediğim birşey değil, ölçülmüş ve grafiği çizilmiş birşey. İdeal kapasitör de rezonsta VC sonsuza gider çünkü sonsuz akım ister ama gerçekte olmaz çünkü sonsuz akım kaynağı yok, kapasitörün iç direnci sınırlamaya çalışır ama akım çok hala yüksektir (güç kaynağı ile sınırlı) ama voltaj sonsuz yerine yukarıda bahsettiğim gibi yüksek voltlar seviyelerine çıkabilir.

Rezonans oluşması kötü ama oluşmaz demek yanlış. Zaten sürekli rezonansta kalınmaz, örnekte verdiğim gibi ns seviyesinde rezonans oluşabilir(çalışma frekanslarına göre değişir).
Knowledge and Experience are Power

MC_Skywalker

Nvidia da GF110-375-A1(GTX580) GPU'nun PCB'sinin alt kısmını kondansatör ile doldurmuş. Tabi aynı şeyi GDDR5 RAM entegrelerinde de yapmış. Yanlız 100nf değil büyük değerli kondansatörde kullanmış.


z

#32
O grafige sozumuz yok zaten.

Ille de rezonans frekansi ile aciklayacaksan bir kere asla ve asla o frekans tuzaklarina dusmemek gerekir.

Rezonans devresinin uyarilmasi icin igne bir pals yeterlidir. Biz buna Dirac fonksiyonu diyoruz ve bunun genisligi sifir ns dir.
Voltaj genligi ise sonsuz.

Dirac fonksiyonun daha basiti bir voltaj darbesi pek ala hattan yuksek voltaj darbesi olarak gelebilir.

Diyelim ki cipimizin uclarina 10nF kapasitor bagladin. PCB de yol enduktanslari pek ala rahatlikla 10nH mertebesine cikabilir.
Bu durumda rezonans frekansi 1/2pikkokLC bagintisindan 16Mhz olarak hesaplanir.

Bunun anlami eger power hattindan bir pals gelirse yada cipimiz ani bir akim talebinde bulunursa hat enduktansi ile cipe paralel 10nF 16Mhz de DC hattimizi salindirir. Digital ciplerde ne kadar flip flop varsa sakladiklari veri degisebilir. 1 olanlar 0'a 0 olanlar 1'e donusebilir.

O halde eger cipinize  10nF bagladiysaniz;

Kontrol teoride onemli bir kural vardir. Derki, eger sisteminizde rezonans frekansi olusturan bilesenler varsa siz bu frekansdan en az 3 kat uzak durmalisiniz. 16/3=5.3 Mhz Yani 5.3 Mhz ustu frekanslari bastirmalisiniz.

O halde biz 5.3 MHz lik bir filitre yapaliyiz. Bunun icin gene bir kapasite baglayalim.

10nH ve 5.3 Mhz icin C=90F buluruz. Aslinda 10da elde var. 80nF

Simdi de 5.3Mhz den en az 3 kat uzakta durmaliyiz. Bu da 1.76Mhz. 10nH icin C = 0.81 uF (elde 0.09 vardi 0.71uF lazim)

Bu durumda 10n, 100n 1uf, 10uF gibi kapasitor dizisi secebiliriz.

Fakat birden fazla cip ve guc dagilimi olunca hesaplamalar bu kadar kolay olmaz.Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Kılıç

#33
En az 1000 tane LM358li devre üretimi yapmış ve sahada kullanmış arkadaşlar,

Şimdiye kadar LM358 besleme ucuna 1.8cmden yakın noktaya 100n bağlamak suretiyle çözdüğünüz sorun oldu mu?

 Besleme uçlarında zaten 100n var. Aynı beslemeye bağlı 1.8cm ötedeki Lm358 besleme ucuna ayrıca 100n gerekir mi?


JOKERAS

Kılıç,

Bu durum devrenin Kritikliğine göre değişir.Çalışacağı ortam,Dış etkenler,Çalışma frekanslarının çakışma olasılıkları,oluşturdukları gürültünün birbirlerini etkilemeleri vs.
Birbirlerinden etkilenme olasılığı düşük ise veya Sıradan bir iş yapıyorsa 100Nf takmasan da çalışır.

Kritik bir durumda zaten aynı hat üzerinden Direkt olarak her iki yapıyı beslemek olmaz.
Soyutlamak icab eder.Soyutladığında da her iki noktaya 100Nf takmak gerekir.
Bir devre de, heleki değişken akım ihtiyacı varsa veya etkilenecek durum varsa Bu yapıların beslemeleri Aynı noktadan bile beslense ayrı ayrı Star Topoloji yapmak gerekir.Her Koyunu kendi bacağından asmak gerekir.

Pcb'lerin 100Nf Tarlasına dönmüş olması Boşuna değil.Tecrübe etmişler Sonucu bulmuşlar.
Ha bu illaki her devre de her sistem de sorun oluşturacak diye bir kaide yok.Devre elemanlarının üretim Töleransları hep değişken olacak.Her bir elemanın veya devrenin Davranışına göre tek tek hesap yapılamayacağına göre en verimli optimize değeri bulmuşlar diye düşünüyorum.

Onun için bu gibi durumlarda eğer yapı Kritikse testler ona göre yapılmalı.Kritik değilse
Led yakıyorsa,ne bileyim işte basit bir iş yapıyorsa istersen hiç Takma!Fıstık gibi çalışır.

İş olsun diye,Oynamak için Bread Board üzerine bir sürü devre yapmışlığım var.Akım Geçen,Lcd süren,İndüktif çalışan vs.Hiç birine 100Nf takma ihtiyacı duymadım.Hepsi de 100Nf olmadan çalışıyor.
İş,Sahada veya çok değişken olması muhtemel durumlarda ortaya çıkar.Bilinmez an.

Makarası 5 Dolar,Üzme kendini bu kadar:)
elektronik

www.100nf.com   alan adını alacaktım ama alınmış malesef.

o kadarda şey etmeyin 82nf 120nf 220nf de kullanabilirsiniz. devreniz hangi değeri gerektiriyorsa takın gitsin 100nf de takılı kalmayın.

@z hocanın dediği gibi siyah çok pinli tüm parçaların besleme pinlerinin en dibine takın. Bu taktığımız kondansatör sadece taktığımız chip için değil o chip'in oluşturacağı dalgalanmaların besleme hattı üzerindeki diğer devreleri olumsuz anlamda etkilenmesinide önler.

Yumuşak bir zeminde yürüdüğünüzü düşünün her adım attığımızda ayağımız batar değilmi? bu hem bizim için yürümeyi zorlaştırır hemde yolu bozduğumuzdan arkamızdan gelenlerin yürümesini zorlaştırır. işte bu kondansatör olmayan bir devre gibi devremiz akım çektiğinde besleme bir miktar çöker akım isteği bittiğinde besleme normal seviyesine döner ama kondansatör varsa besleme çökmez sabt kalır. Sert bir zeminde yürüdüğümüzde ayaklarımız batmaz zemini bozmamış oluruz arkamızdan gelenler için düzgün bir yol bırakmış oluruz. Devrelerimizdeki besleme sağlam olsun bol kondansatör kullanın.
gece gece saçmalamışda olabilirim  :D
tekosis

#36
.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

Kılıç

#37
Alıntı YapOp-ampCLR

Aşağıdaki resim TI'ın simulasyon programından, adamlar opamp'ın test simulasyonuna bile koyularlar, sonra kullanıcı simulasyonda yoktu bizde kullanmadık demesinler diye. Aşağıdaki resmi bir incele

Opamp'tan hiç'e yakın akım çekeceksen, distorsiyon önemli değilse, noise önemli değilse kullanmazsın.
Ses için kullanacağım demişsin, ses sistemlerinde anlık akım yüksek olur, kullanmanı öneririm.Knowledge and Experience are Power