Nextion Ekranlardan RTC Verilerini İsteme

Başlatan berkay_91, 01 Kasım 2021, 00:25:52

berkay_91

Merhaba, üzerinde RTC barındıran bir Nextion dan saat, dakika, saniye gibi zaman verilerini mikrodenetleyici ile istek gönderip SD karta yazma yapmadan önce almam gerekiyor. Şöyle bir yöntem izledim, timer objesi ve bir adet değişken koyarak timer içinde (50 ms de bir) sürekli değişkenin durumunu kontrol ediyorum, mikrodenetleyici tarafından 1 olmuşsa RTC verilerini denetleyiciye gönderiyorum. Bunun için özel bir kod yada daha verimli bir yöntem var mıdır?

fahri-

RTC değerlerini kısa süreli aralıklarla göndermek çok sağlıklı gelmedi bana. Bence işlemci tarafından istediğin zaman RTC değerlerini okumak daha sağlıklı. Yani kontrol işlemcin de olur. İstediğin zaman aralıklarında RTC değerlerini okursun.

berkay_91

Alıntı yapılan: fahri- - 01 Kasım 2021, 10:00:58RTC değerlerini kısa süreli aralıklarla göndermek çok sağlıklı gelmedi bana. Bence işlemci tarafından istediğin zaman RTC değerlerini okumak daha sağlıklı. Yani kontrol işlemcin de olur. İstediğin zaman aralıklarında RTC değerlerini okursun.

aslında dediğiniz gibi yapıyorum işlemci 5 saniyede bir, Nextionda eklediğim değişkenin değerini 1 yapıyor ve Nextion da RTC değerlerini gönderiyor...

kimlenbu

Ben olsam işlemcinin RTC'sini kullanırdım, ekran rtc'sini ise sadece atıyorum 5dk bir rtc senkronizasyonu için isterdim.

berkay_91

Alıntı yapılan: kimlenbu - 01 Kasım 2021, 11:33:04Ben olsam işlemcinin RTC'sini kullanırdım, ekran rtc'sini ise sadece atıyorum 5dk bir rtc senkronizasyonu için isterdim.

o zamanda ekrana her saniye zaman bilgisini göndermek zorunda kalırdım. Böyle olunca kullanıcı, SD karta yazma modunu aktifleştirirse  harici bir RTC kullanmadan ekrandan 5 saniyede bir RTC verilerini çekerek yazıyorum 

ahuramazda

nextion tarafında bir timer kurup her 5 saniyede bir zaman bilgisini işlemcinize gönderseniz, o veri gelir gelmez de sd card yazma işlemini yapsanız daha verimli olmaz mı?

berkay_91

Alıntı yapılan: ahuramazda - 01 Kasım 2021, 14:21:49nextion tarafında bir timer kurup her 5 saniyede bir zaman bilgisini işlemcinize gönderseniz, o veri gelir gelmez de sd card yazma işlemini yapsanız daha verimli olmaz mı?

olabilir