Keil STM32H7 Uyumsuzluğu

Başlatan kimlenbu, 02 Kasım 2021, 16:20:37

kimlenbu

Selamlar,

STM32H7 ile cihaz geliştirmeden önce bütün testleri yapayım diye STM32H745I-DISCO geliştirme kartı aldım ama TouchGFX direkt olarak bu kartı desteklemiyor. (Tek çekirdekli benzer bir mcu içeren kart destekliyor)

Keil'in çift çekirdekte büyük saçmalıkları var, CubeMx'te bütün donanımlar M4 ve M7 çekirdekleri için ayarlanabiliyor. Keil içerisinde de her iki çekirdek için ayrı ayrı derleme yapabiliyorsunuz.

Ama örneğin M7 de LTDC kullandım, gidip kaynak dosyalarını sanki M4'te de kullanıyormuş gibi gösteriyor, haliyle bu donanımı kullanmayan çekirdeği derlerken milyon tane hata çıkıyor.

Manage project items seçeneği ile M4 ve M7 için dosyalar doğru eklenmiş mi diye bakıyorum, her şey normal. İlk başta eksik gibi görünen dosyaların dosya yolları eksik sandım, tek tek eklemeye çalıştım, 2 günümü yedi ve hataların ardı arkası kesilmedi.

Şimdi de tek tek hangi çekirdek hangi donanımı kullanıyor, çekirdekler arası geçişte doğru dosyalar aktif/deaktif edilmiş mi diye kontrol etmekten paranoyak oldum. CubeMx de değişiklik yapmaya korkar hale geldim, her bir donanımı gıdım gıdım ilerleye ilerleye aktif ediyorum, her seferinde kodları tekrar oluşturup derliyorum artık gözlerim seğiriyor sinirden.

H7 serisi ile sıkıntısız çalışan bir derleyici/IDE var mıdır ? Cube Ide demeyin nolur, nefret ediyorum, keil'den daha beter.

kimlenbu

H7 ile çalışacak olan varsa ne yazık ki tek mantıklı seçenek Cube IDE...Diğer derleyicileri seçince ne TouchGFX dosyalarını oluşturuyor, ne kütüphaneleri ekliyor. CubeIde ile derlemede sıkıntı yok, kod yüklemede sıkıntı yok. Tek kötü yanı alışkanlıkları bırakıp yeni bir "ortam" kullanmak zorunda kalmak.

Cenk KILIÇ

CubeMX içerisinde çekirdekleri free bıraktıgımda bende de oluyor. O yüzden M7 ve M4'ü kesinkikle seçiyorum. Bu olay son keil güncellememden sonra oldu başta free bıraktığımda init fonskiyonları her iki çekirdeğe de ekliyordu ama şu an eklemiyor.