Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

Turkce karakter sorunu

Başlatan z, 05 Kasım 2021, 17:11:54

z

Delphi 7 kullaniyorum ve daha onceleri de benzer konular konusmustuk. Belki cozumu simdi bilen cikar.

MemoEdit yada RichEdit icine

RichEdit1.Lines.LoadFromFile(FName);

seklinde  icinde Turkce karakterler iceren text dosya okuttugumda Tukce karakter sorunu yasiyorum.

Fakat program calisirken ayni memoedit yada richediti tiklayip icine klavyeden Turkce karakterler yazarsam sorunsuz yaziliyor.

Bu sorunu nasil asarim?

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Yuunus

opendialog ile denedin mi dosya yukleme islemini.win dili turkce mi.

z

Sorun dosya adi degil. Dosyanin icindeki Turkce karakterler.

power20

Nesneyi seçip object inspector kısmından font language gibi bir yerden "default" seçelim.  "Turkish" de olur ancak Windows dili farklıysa sorun çıkar. Default seçiniz. Amerikan İngilizcesi vs olmasın. Aynı durum aslında formun kendisi ve tüm nesneleri için iyi olur. Tümünü seçerek hepsini tek seferde ayarlayalım.

z

Nesne Turkceye ayarli zaten. Dedigim gibi run time asamasinda icine klavyede Turkce yazabiliyorum.
Ama dosyadan oku dersem olmuyor.

programla icine mesela Turkce karakterlerle yazdigim labelin capture degerini okuyup richedit icine atarsam da Turkce karakterler gorunuyor.

Bu sorun yillarir sorun bende. Delphinin yuksek versiyonlari makinada kasinti yaptigi icin Delphi 7 yi terketmek istemiyorum.

power20

Türkçe değil Default seçin

z

Denedim fakat değişen bir şey yok.

z

Richedit ile icinde Turkce karakterleri barindiran txt uzantili dosya okuyunca sorun oluyordu.
rtf uzantili dosya hazirlayip okuyunca sorun duzeldi.

En azindan dosyalarimi rtf uzantili hazirlarim artik. Bu bile similik isimi gorur.