TT TECHNIC RXN-305D Ayarlı güç kaynağı arızası.

Başlatan zuzunin, 06 Kasım 2021, 15:49:13

zuzunin

TT TECHNIC RXN-305D güç kaynağını kullanıyorum. Birden bire çıkıştan 47-48 volt seviyelerinde bir voltaj göremeye başladım.  İçini açtığımda bir kondansatörün şişik olduğunu birde çıkışa paralel olan diyotun erimiş kopmuş olduğunu gördüm.

Daha önce böyle bir sorun yaşayan var mı? Ayar portları vs çalışmıyor sürücü çipi mi arızalı acaba? Bu tarz cihazları tamir eden birisi var mı nereleri kontrol etmeliyim acaba?

JOKERAS

Hiç bir yere dokunmadan Orada görülen 4 Tane ayar Potunu değiştirin.

wanted0035

ufak bilgi, şeması nette mevcut. her marka kendi markası ve 305 kodunun başını değiştirerek satıyor. 

Yuunus

Alıntı yapılan: wanted0035 - 06 Kasım 2021, 17:09:08ufak bilgi, şeması nette mevcut. her marka kendi markası ve 305 kodunun başını değiştirerek satıyor. 
tum varyasyonlar klon mu yani?

wanted0035


serkan_48

Çıkışta 47 - 48 volt görülen durumlarda çoğunlukla cihazin guc transistorleri kısa devre olduğu için trafodan sonra dogrultulan gerilim doğrudan çıkışa gidiyor.

Bence herhangi bir parça değişimi yapmadan önce Güç transistorlerinin kısa devre olup olmadığını ölçün. Sonra potlari ölçün. Tespite göre arızalı parçayı degistirirsiniz.

Kolay gelsin.
Saygılarımla ben Serkan www.iklimlendirmesogutma.com

Mucit23

Aynı sorun başıma gelmişti. Çıkış transistörleri arızalanınca bunu yapıyor. Muhtemelen collektör emiter arası kısa devre olmuştur. Kontrol etmenizde fayda var.

Maxim

Ayni sorun bende de olmustu, cikista kiytirik 2N3055 transistor var o kisa devredir onu degistirin.

zuzunin

Teşekkür ederim cevap veren herkese. Sorunun kaynağı sizin de dediğiniz gibi çıkış transistörlerindenmiş. Ancak yeni bir sorunum daha var. Güç kaynağı çalışırken kısa devre yaptığım zaman aynen baştaki durumun aynısı oldu. Çıkışım yine 50 volt, büyük ihtimalle transistörlerim de bozuldu. Eskiden kısa devre koruması çalışıyordu şimdi ise  cihaz Allah ne verdiyse kısa devre korumasız veriyor. Çıkışa paralel bir malzeme erimiş bir şekilde duruyor. Sadece metal bacakları kalmış bu  malzeme paralel bağlı bir diyot olabilir mi?

cevat1


remzi

Bir tane taş direnç var. Akim ölçmek için. O açık devre olmuştur. Onu da değiştir.

Sozuak

Böyle lineer güç kaynaklarının çıkışına limit değeri otomatik olarak ayarlanan crossbar devresi  koymak gerek ki şönt transistörleri kısadevre olursa çıkışı direkt kısadevre yapsın yoksa zarar büyük olabilir.

z

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Sozuak

Evet yanlis olmus tesekkurler, crowbar olacakti yaslilik iste¯\_(ツ)_/¯