LCR metre

Başlatan z, 09 Kasım 2021, 00:53:24

Yuunus

olsana hocam, ben indirdim, devre baya kalabalik

z

Bu konularda hep sanssizim.

Uye oldum. Giris te yaptim.

Gel gelelim semalari indirirken email adresimi ve sifremi kabul etmiyor.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Yuunus

Epsilon

Bu cihaz Elektor 2013 Mart,Nisan ve Mayıs sayılarında 500 ppm LCR metre diye detaylı olarak sayfalarca anlatıldı.
(Muhtemelen daha sonraki sayılarında  güncellemelerde olmuştur)

Yuunus

aslinda biraz ucuz olsa alinasi bir cihaz ama malum kur.

Erol YILMAZ

Yuunus

@z hocam hadi bu aleti yaptik diyelim bunun birde kalibresi var o da olmazsa tum emek heba olur, hangi cihazi referans alip bunu kalibre yapacaksin yada kime yaptiracaksin, sanki adamlar  nasil olsa yapamazlar sonunda satin alirlar demis gibime geldi. birebir yapayim dersen malzemeler hep ozel nerden bulacaksin guzel proje ama satin almak daha mantikli bence.

z

Cihazi kendin kalibre ediyorsun. Kalibrasyon menusu var.

Sectigi cipler gercekten ozel ve guzel ama PGA katinda AC kuplajli amplifikatorler kullanmadigi icin hosuma gitmedi. Cok kucuk ofsetli opamplar kullanmis tamam ama daha guzel teknikler var.

Yalniz asagidaki duzenekte bir numara cekmis. Eger ofsetlerden kurtulmayi amacladiysa o zaman sozum  yok.

Epsilon

Bu cihazın yayınlandığı yıldan 15 yıl önce yine Elektorun başka bir LCR metre projesi daha var (1997 Nisan,Mayıs ve Haziran  sayılarında) 2013 deki tasarım ,bu tasarımı baz almış.Ölçüm frekansı 100 Khz (Bu endüstriyel frekans ölçümü imiş) yine LCR den başka D ve Q değerlerinide hesaplıyor.

Ayrıca ATLAS marka küçük LCR metreler var 100 Khz ama rangeleri sizin istediklerinize uygun değil gibi fiyatı 1300 TL civarında
* Detayları  sayfanın "Dökümanlar" sekmesinde

Linki

z

Arkadasim Cin mali minik bir mili ohmmetre almis. Sasirtici derecede dogru olcum yapiyor.

Merak edip problarindaki sinyali gormek icin scopa bagladigimda yamru yumru sinus sinyal gordum.

Bazi kademelerde sinus oyle bozuluyorki buna ragmen bu cihazin dogru olcum yapmasi sasirtici.

Epsilon

Alıntı yapılan: z - 10 Kasım 2021, 12:00:08Arkadasim Cin mali minik bir mili ohmmetre almis. Sasirtici derecede dogru olcum yapiyor.

Merak edip problarindaki sinyali gormek icin scopa bagladigimda yamru yumru sinus sinyal gordum.

Bazi kademelerde sinus oyle bozuluyorki buna ragmen bu cihazin dogru olcum yapmasi sasirtici.

Bu tür bir cihazla Fluke(Elde taşınan türü) ve Bryman i aynı anda birkaç ay kullandım  bu çin malı Bryman den iyiydi Fluke e de kafa tutuyordu
(Sadece ölçüm doğruluğu olarak kasdediyorum yoksa onların kalitesi tabiki ayrı)

Yuunus

@z hocam faz kaymasini hesaplasak LC icin yetmez mi bu kadar teferruatlimi bu is.

Epsilon

Alıntı yapılan: Yuunus - 10 Kasım 2021, 13:43:45@z hocam faz kaymasini hesaplasak LC icin yetmez mi bu kadar teferruatlimi bu is.

Elektor un 1997 Nisan Sayısındaki LCR Metre projesindeki sayfa görüntüsü
*DSP bazlı bir tasarımmış.

Yazanlar:
The measurement method used in the LCR meter is that of assessing the co-relation between two signals. More particularly, it investigates the effect the component on test has on the current flowing through it and the potential drop, pd, across it. In case of a pure resistance, the current through it and the pd across it will be in phase. When a sinusoidal current is passed through a pure inductance, the current through it and the pd across it will be 90" out of phase (the current Jags behind the voltage). The voltage wave form is cosinusoidal. In case of a combination of resistance and reactance, the resulting signal is composed of a sinusoidal and a cosinusoidal component.
In the present instrument, the assessment is carried out by a digital signal processor with the aid of a digital reference signal.
The test setup is shown below. In this, voltage source UDAc causes a sinusoidal current through the series circuit Rm and the practical (as opposed to ideal) inductance.
The vector diagram shows that voltages U1 and U2 are com­plex (that is, they -consist of a real component represented on the X-axis and an imaginary component rep­resented on the Y-axis). The peak values of the voltages are computed as follows.
-----------
Yaklaşık Demek istediği:
LCR metrede kullanılan ölçüm yöntemi, iki sinyal arasındaki ortak ilişkiyi değerlendirmektir. Daha özel olarak, test üzerindeki bileşenin, içinden akan akım ve üzerindeki potansiyel düşüş (pd) üzerindeki etkisini araştırır. Saf bir direnç olması durumunda, içinden geçen akım ve üzerindeki pd aynı fazda olacaktır. Saf bir endüktanstan sinüzoidal bir akım geçirildiğinde, içinden geçen akım ve üzerindeki pd 90 derece faz dışı olacaktır (gerilimin arkasındaki akım Jag). Gerilim dalga formu kosinüsoidaldir. Direnç ve reaktansın bir kombinasyonu durumunda, ortaya çıkan sinyal bir sinüzoidal ve bir kosinüsoidal bileşenden oluşur.
Mevcut cihazda değerlendirme, bir dijital referans sinyalinin yardımıyla bir dijital sinyal işlemcisi tarafından gerçekleştirilir.
Test kurulumu aşağıda gösterilmiştir. Bunda, voltaj kaynağı UDAc, seri devre Rm ve pratik (idealden farklı olarak) endüktans yoluyla sinüzoidal bir akıma neden olur.
Vektör diyagramı, U1 ve U2 voltajlarının karmaşık olduğunu gösterir (yani, X ekseninde temsil edilen gerçek bir bileşenden ve Y ekseninde temsil edilen hayali bir bileşenden oluşurlar). Gerilimlerin tepe değerleri aşağıdaki gibi hesaplanır.
(Alttaki formüller)

z

Yuunus

@z hocam verdin mi siparisi