LCR metre

Başlatan z, 09 Kasım 2021, 00:53:24

power20

Alıntı yapılan: z - 20 Kasım 2021, 22:27:14Hangisini alacagima karar veremiyorum.

El tipi ucuz olandan aldım. Çok pil harcıyor. Kalibrasyon bozuk. Adaptör girişi yaptım. Pahalısı alınmalı

z

El tipi kesinlikle almam zaten. Su anda kullandigim yillarca isimi gorse de memnun degilim.

Arkadasim Cin mali ucuz bir sey almis. Direnc olcum denemelerinde basariliydi. Fakat sinus oldugunu iddia ettigi prob voltajlarini scopla izledigimde hic alakasi yoktu.

Alacagim LCR metrenin miliohm olcebilmesi sart zaten. 1 mili ohm direnci binde 1 hata ile olcebilmek isterim. Su anki makinam bunu yapamaiyor.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

z

Aliexpressden cihaz getirtikten sonra ulkemizde hangi masraflarla karsilasiyoruz?

HexfeT

Aliexpress de bir süredir çoğu üründe ücret gümrük vergisi dahil tahsil ediliyor. Son ödeme aşamasında vergi tutarı görülüyorsa paket hiçbir ekstra ücret olmaksızın Aras kargo ile direk alıcıya geliyor.

Aliexpress gittikçe daha çok ürünü Türkiye'ye göndermemeye başladı. Ya ülkeler arasında gayri resmi bir anlaşma var ya da başka bir sıkıntı var.

Aynı şekilde Banggood sitesinde de ürün tutarı 5500TL üzerinde ise alamazsın gibi saçma sapan şeyler olmaya başladı.

power20

160 liralık entegre Aras kargoda Türkiye içinde kayboldu. Teslimat yapılamadı. Dağıtım merkezinden şubeye gidiyormuş gibi görünüyor. Başka bilgi yok. Aras kargo defalarca aradı. Gelişme var mı diye bana soruyor. Kayıp paket kendisi gelecek teslim olacak diye umuyor.
 Paketi (zarf) en az 5 defa tarif ettim.

Süre bitiminde dispute açılacak.  Satıcı durumdan haberdar. Bence bu satıcı daha Türkiye'ye ürün göndermez.

Aras kargo işi berbat etti.

Maxim

Ürün göndermeyen aliexpress değil, satıcılar.
Nedenide her zaman olduğu gibi, uyanık çakal türk insanı.
Bir şeyi aldıktan sonra sorun yokken parasını geri almaya çalışma.
eskiden ebayda olduğu gibi.

Şu anda gönderilerin %90 nı aras kargo üzerinden geliyor
benim gördüğüm öyle
mesela bir mal 100$ diyelim, + 15$ da shipping olsun.
toplamda cebinizden çıkacak para 115$ olması lazım değilmi?
hayır değil.

Tam satın alma esnasında hesaba %20 gibi bir vergi (tax) ekleniyor haşırt.
eskiden ptt nin ürüne eklediği ufak bir mebla vardı en az 15-20 tl
birde bazen eğer ürününüz takılırsa buna %20 lik bir vergi yazılırdı.
hatta bazen ürün geçmez geri iade edilirdi daha size gelmeden.

işte o olayı taaaa çinde çözdüler
yol parası, taxı maxı hepsi siz ürünü alırken tahsil ediliyor
ve ürün size aras kargo ile geliyor, hiç bir yere uğramadan ve bir daha para ödemiyorsunuz.

ama daha bitmedi.
diyelim siz ürünü satın aldınız, parasını, shippingini, vergisini ödediniz ve bekliyorsunuz.
mal geldi ama bozuk, yada hatalı eee tabi karşıda çinli var bizden aşağı kalır yanımı var?
onlarda da uyanık çok.

dispute açtınız ve siz kazandınız.
ödediğiniz parayı geri alıyorsunuz ama %20 tax hariç yaaaa
gitti %20, onu geri vermiyorlar.
10 dolarlık bişeyi belki kafaya takmazsın ama 200$ lık bişey de gitti 40$

hatta hatta
dahası var, başıma geldi
bişey aldım, adam gönderi kodunu girdi herşey yolunda
aradan 1 hafta geçti baktım ürün daha yola çıkmamış bile
dedim ne ayak? e işte biz ürünü temin edemedik (onların bir warehouse yalanı vardır)
o yüzden paypal ile paranızı iade edelim
dedim bizde paypal yok, o zaman dispute açın iade edelim kusura bakmayın falan filan.

dispute açtım tabiki okeylendi
ama o meşhur tax gene ortada yok
bana ürün ücreti ödendi sadece
kimseyede derdini anlatamıyorsun
eskiden online görüşme vardı canlı canlı
onuda kaldırmışlar (ben bulamadım)
eva isminde gerzek bir otomatik cevaplama sistemi var

yas

Alıntı yapılan: Maxim - 30 Kasım 2021, 19:01:38.......
hatta hatta
dahası var, başıma geldi
bişey aldım, adam gönderi kodunu girdi herşey yolunda
aradan 1 hafta geçti baktım ürün daha yola çıkmamış bile
dedim ne ayak? e işte biz ürünü temin edemedik (onların bir warehouse yalanı vardır)
o yüzden paypal ile paranızı iade edelim
dedim bizde paypal yok, o zaman dispute açın iade edelim kusura bakmayın falan filan.

dispute açtım tabiki okeylendi
ama o meşhur tax gene ortada yok
bana ürün ücreti ödendi sadece
kimseyede derdini anlatamıyorsun
......

Geçen ekim ayında bir sipariş vermiştim. Ürün bedeli 445$ + Gönderim bedeli 4,21$ + Gümrük 89$ toplam 538,21$ ödeme yaptım. @Maxim in kinden farklı olarak ürün kargoya verilmedi, tüm uğraşlarıma rağmen satıcı hiç bir şekilde iletişime geçmedi. Sonunda gönderim süresi doldu anlaşmazlık açma aktif hale gelir gelmez anlaşmazlık açtım. Daha sonra tüm ödeme iade edildi. Demek ki satıcı boş kutu gönderse gümrük bedeli hiç olacaktı. Bu siparişten tek karım kredi kartı ile yaptığım ödemenin TL değeri iade sonrası kur farkından dolayı daha yüksek olmasıydı.

FullMetal

Bazı ürünlerde ödeme sayfasında vergi değeri %20 değilde %40 olarak hesaplanıyor, ama üründen %40 lık vergi alınması için herhangi bir neden yok, satıcıyla konuştuğumda verginin otomatik hesaplandığını ve kendisiyle ilgisi olmadığını söylüyor.

z

Bugun LCR106X LCR metremi aldim.

Dokumanini CD icinde oldugundan inceleyemedim.

Olcumler guzel. Emektar LCR metrem mili ohm olcemezken bu olcebiliyor.
Bazi enduktanslarin olcum sonucu frekansla muazzam degisiyor.
Bu kismindan biraz rahatsiz oldum.
Ornegin 4w 220/9v transformatorun primeri 19H

4KHz de 155H olculurken
4KHz den sonra olcumler negatif deger almaya basliyor.

19.25H (50Hz)
17.19H (100Hz)
14.98H (1KHz)
27.82H (3KHz)
155.0H (4KHz)
-30.77H (5KHz)   
-2.7H   (10KHz)
-1mH    (15KHz)
-468.9mH (20KHz)
-84.8mH  (50KHz)
-21mH    (100KHz)
-5mH     (200KHz)

z

Olayi anladim.

220v transformatorun primeri 19H. Bu sarginin kapasitesini olctugumde 124pF okudum.

LC nin rezonans frekansi 1/(6.28 * Karekok 19*124E-12) den f=3278 Hz cikiyor. Bu da 4Khz de neden 155H olculdugunu acikliyor.

Negatif degerlerin ne anlama geldigi ancak dokumana bakinca anlasilacak.

Sozuak

Bende de handheld 20 yıllık lcr metre var. Ölçtüğüm bobini değerine uygun olmayan çok yüksek kademede ölçünce farklı  ölçülen değere uygun kademede ölçünce farklı gösteriyor. Mesela 1H olan bobini 20H de ölçünce 3H ölçüyorsa  2 H de ölçünce 1 küsür neyse onu ölçüyor. Küçük değerli ve üzerinde değeri yazan bobinleri referans alarak kademeleri kontrol ediyorum sorun yok uygun kademelerde.

Sizdekinde de  bobinin çekirdeği 4KHz ye uygun değil diye demek ki farklı çıkıyor (aynı anda yazmışız demek ki sorun sarım tipine de bağlı).  Yani ölçüm yaparken sadece ölçü aleti değil ölçenin de tecrübe ve yetenekleri ön plana çıkıyor.

Epsilon

Toroid bobinlerde hesap edilen değerle ölçülen değer farklı çıkar .Bunun sebebi kaçak (Leakage )endüktanstan dolayı oluyor.Muhtemelen diğerlerinde'de aynıdır test etmedim

yas

Alıntı yapılan: z - 15 Aralık 2021, 20:08:00....Bazi enduktanslarin olcum sonucu frekansla muazzam degisiyor.
Bu kismindan biraz rahatsiz oldum.
Ornegin 4w 220/9v transformatorun primeri 19H......
Meraktan soruyorum. Transformatörün sekonderi kısa devre edilince ölçümler nasıl oluyor acaba

analog06

Alıntı yapılan: yas - 15 Aralık 2021, 23:59:14Meraktan soruyorum. Transformatörün sekonderi kısa devre edilince ölçümler nasıl oluyor acaba
Kaçak endüktans ölçümlerinde fark 2 - 3 kat belkide fazlasını bulabiliyor

z

Sekonderi kisa devre edersen sekonder sargi direnci + kisadevre direnci N^2 oraninda primere yansir. Ayni sekilde sekonder kacak enduktansi da N^2 oraninda primere yansir. Primer kacak enduktansina seri toplam gelir.

Bu yuzden kuplaj halindeki bobinler olculurken diger sargilar acik devre birakilmali.

Transformator modellemesine bakarsan olayi daha net gorebilirsin.