High Side Current Sense.

Başlatan JOKERAS, 09 Kasım 2021, 12:52:33

JOKERAS

Sayın arkadaşlar...

0.5A ~ 3A arasında değişken Akımı okumak için en ucuz hangi yolu tavsiye edersiniz?

Tek Transistörle (Current Mirror) ile istediğimi yapabiliyorum ama R-Shunt direnç değeri düştükçe Current Mirror Duyarlılığı Çok zayıf kalıyor.R-Shunt'tan geçen akım yüksek olduğu zaman
Sorun yok.Ama Akım düşünce Kontrol dışı kalıyor.
Büyük Ohm'lu direnç taktığımda gayet güzel sonuç alıyorum ama bu sefer Direnç Watt değerini arttırmam icab ediyor.Bu işime gelmiyor.Kısaca Hostes manita arıyorum.Bulabilirsem tabi:)

Bunun için Önerebileceğiniz bir yol yöntem varmıdır?

Linkteki ürünü kullanan varmıdır.Tam istediğim bir şey ama bu da en ucuz 0.3$.
Bildiğiniz benzeri sudan ucuz,çekirdek parasına ürün varmıdır?

https://www.diodes.com/assets/Datasheets/ZXCT1107_10.pdf

Thanks.

fide

Ina219 çipinin analog ve i2c protokol destekli olan çeşitleri var.  Araştırabilirsiniz.

Ina138, Ina 169 ve Ina219 aklıma gelenler

Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

JOKERAS

fide, Genel olarak Current Sense cihazlar pahalı ürünler.
Bu eklediğin I2C kontrollü olan INA,Bunun düz klasik olanları var Onlar daha ucuz ama dediğim gibi
ben çok çok ucuza bir yol arıyorum.Sot-23 Transistör maliyetlerine olayı çözmem gerek.
Ayrıca Opampla'da yapabilirim ama yalandan yere Fazla tefferruatlı devrelere ayar oluyorum.

Ayrıca Low Side önerilerine de açığım.Hatta daha hoşuma gider.

Endorfin35+

Bu konuda bir ara bende kafa yordum ama bir yere varamadım. Aklıma sense direnci yerine bir bobin ve hall sensör ile ölçüm yapmak geldi ama üzerine düşmediğim olgunlaşmamış bir fikir olarak kaldı.

"İşi bilen yapar, az bilen akıl verir, bilmeyen eleştirir, yapamayan çamur atar."

JOKERAS

Endorfin35+ , bu yöntemler pahalı yöntemler ben ucuz olsun istiyorum.
1-2 Transistörle işi bitirmek istiyorum.Veya Low Side yöntemi.
Low Side benim için Kaymaklı Kadayıf olur.Low Side önerilerine hala açığım.

Yuunus

Alıntı yapılan: JOKERAS - 11 Kasım 2021, 14:52:26Endorfin35+ , bu yöntemler pahalı yöntemler ben ucuz olsun istiyorum.
1-2 Transistörle işi bitirmek istiyorum.Veya Low Side yöntemi.
Low Side benim için Kaymaklı Kadayıf olur.Low Side önerilerine hala açığım.

high side ile baslayip low side a razi oldun :D

Epsilon

@JOKERAS çok bildiğim bir konu değil.
Ancak eklediğiniz ürün muhtemelen imal edilmiyor(yada kaldırıldı) üreticinin aramalarında çıkmyor onun bir üst kodlusu var(sanırım 2,5 amper ile 20 amper arası sense ediyor)

Linkte ki sayfanın sağ tarafında bağlanacak dirençlerin hesabını yapan bir excel programının linki var(bende tam çalışmadı VBA hata verdi) Yine sağ tarafta application Note,ve Guide da var.
İşinize yarayabilir.
 LİNK

JOKERAS

Alıntı yapılan: Yuunus - 11 Kasım 2021, 15:48:13high side ile baslayip low side a razi oldun :D
Yuunus, Low Side razı oldukta ne olduki?Ne öneri geldi ne başka bir şey.

Alıntı yapılan: Epsilon - 11 Kasım 2021, 16:35:43@JOKERAS çok bildiğim bir konu değil.
Ancak eklediğiniz ürün muhtemelen imal edilmiyor(yada kaldırıldı) üreticinin aramalarında çıkmyor onun bir üst kodlusu var(sanırım 2,5 amper ile 20 amper arası sense ediyor)

Linkte ki sayfanın sağ tarafında bağlanacak dirençlerin hesabını yapan bir excel programının linki var(bende tam çalışmadı VBA hata verdi) Yine sağ tarafta application Note,ve Guide da var.
İşinize yarayabilir.
 LİNK

Sizin eklediğiniz 1008 Kodlu, 1107 Digikey ve Mouser'de var görünüyor.Mesele bunların da pahalı oluşu.
Bu sebeple Low Side ile olayı çözsek çok güzel olacak.Ama nasıl?

Epsilon

Evet piyasada vardır .Ben aynı koda ait bilgiler olmadığından belki bunun özellikleri onunla aynı değildir  diye dedim.Herneyse

2 transistörlü olan devre ile ilgili aşağıdaki site var matematiği biraz karmaşık

Link

* Kullanılan transistörlerin betalarının yüksek olması sanırım  ölçümü veya akım aralığını artırıyor

Birde şöyle bir videolar var :
https://www.youtube.com/watch?v=xR0RfmmRhDw&ab_channel=w2aew

Yuunus

Alıntı yapılan: Yuunus - 11 Kasım 2021, 15:48:13high side ile baslayip low side a razi oldun :D
opamptan baska care yok gibi.

JOKERAS

Epsilon, Video tam benim istediğim yöntemi anlatmış.Teşekkürler.

Yuunus,Opamp kullanmayacağım!
Opamp kullandıktan sonra ne anladım bu işten.Bunu böyle 1-2 Transistörle çözmem
icab eder.

Epsilon

Rica ederim.Beğendiğiniz video ekran görüntüsü olmayan video ise o kanalda current sense ile ilgili bir video daha var (Daha yeni tarihte çekilmiş)
Acaba bu 2 transistörlü devreyi nereye bağlayacaksınız.MCU mu?

Bu arada High Side current mirror devreleri power supply daki kısa devreyide algılayabilir ama low side da bu özellik yokmuş sanırım.Aklınızda olsun

JOKERAS

Evet.Akımı Sense ettikten sonra İşlemci ile onu okuyacağım.
Kısa devre dedekte olsa o kolaydı.Komple Bobin akımını izlemem gerek.

Low Side yöntemi aslında çok daha güzel,Hem Verim açısından hem de R-Sens Direnç Watt'ı açısından.
Çünkü Low Side yönteminde R-Sens Bobin Akımının Sadece Yükselen noktasını takip edecek.Bu yarı yarıya
düşük Watt Direnç demek.Low Side yönteminde Bobinde biriken Akımın Düşme anını izleyemeyeceğimiz
için de Kontrol dışı kalmış olacak.Low Side yöntemindeki Handikap bu.

Onun için ya Low Side Mantığına bir kulp uydurmam yada ucuz bir şekilde High Side yöntemi ile işi çözmem
lazım.

Evet sadece link olan videoyu Aynı video sanmıştım.Şimdi onu izliyorum:)Teşekkürler.

Epsilon

Belki kullanacağınız MCU da akım sense etmek ile ilgili bir özellik de eklenmiş olabilir diye onun için sordum.
Bu devreden de anladığım kadarıyla devrenin çıkışında örneğin 2mA volt ile 5mA arasında değerler okuyorsanız devre 3-5 amper arasında akım çekiyor demek.oluyor
Gerisi MCU ya yazılacak koda kalıyor
Kolay gelsin

JOKERAS

Alıntı yapılan: Epsilon - 11 Kasım 2021, 18:49:24Belki kullanacağınız MCU da akım sense etmek ile ilgili bir özellik de eklenmiş olabilir diye onun için sordum.
Bu devreden de anladığım kadarıyla devrenin çıkışında örneğin 2mA volt ile 5mA arasında değerler okuyorsanız devre 3-5 amper arasında akım çekiyor demek.oluyor
Gerisi MCU ya yazılacak koda kalıyor
Kolay gelsin
Anladım dediğinizi fakat bunu Cycle bazında yapmam lazım.İşlemcide öyle bir özellik yok.
Basit bir işlemci ve basit bir devre.Onun için zaten en ucuz yöntemleri araştırıyorum.