Araç Park sensörü devresi

Başlatan MrThinking, 13 Kasım 2021, 10:27:33

MrThinking

Aracımın park sensörü devresi su aldı ve şu an çalışmıyor.
Geri vitese takınca bip bip şeklinde sesli bir uyarı veriyor ve sensörler nesne algılamıyor. Bip bip sesi nin gelmesi mcu nun çalıştığını gösteriyor. Mcu kristalindede doğru osilasyon oluşuyor. Yani mcu unun arızalı olduğunu sanmıyorum.
Sorum şu: Sensörleri süren nüveli bobinlerde hiç gerilim okuyamıyorum.
O bobinler ne işe yarıyor ve bobin devresinde ne ölçmeliyim. O bobinlerin ayarı ile oynarsam ne olur?
Bendekinin şemasını bulamadım. Cenmax PS-BZ1/BZ1309 marka/model, kendi ekranı olmayan ve araç arka tamponunda 4 sensörü olan bir sistem.
Benzer bir şemayı aşağıya bırakıyorum.

Ego=1/Knowledge

Sozuak

Piezolar hem verici hem de alıcı olarak zaman paylaşımlı çalışır. 30-50KHz arasında frekansla yüksek voltajla sürülür sonra yansıyan sinyal algılanır. Osilatör sürücü transistörünün girişinde, işlemciden gelmesi gereken bu frekans aralığında aralıklı puls treni görmeniz lazım. Çıkış voltajını da haliyle multimetre ile okuyamazsınız. kaç volta yükseltiyor bilemiyorum ama 100-300V arası olabilir.

ilyas KAYA

90 tl ye satılıyor ne uğraşıyorsun hocam. Al tak gitsin uğraştığına zamanına değmez.

MrThinking

Alıntı yapılan: ilyas KAYA - 13 Kasım 2021, 13:06:4290 tl ye satılıyor ne uğraşıyorsun hocam. Al tak gitsin uğraştığına zamanına değmez.
Tamirciler önermiyor o sistemleri. Adamın elinde dediğin fiyata var ama takmadı. Uyum sağlamazmış dediğine göre. Bendeki daha kaliteliymiş. Fiyatına baktım. 900 kusur tl.
Ego=1/Knowledge

z

Komple semasi varmi?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ilyas KAYA

Alıntı yapılan: ümitgungor - 13 Kasım 2021, 13:24:01Tamirciler önermiyor o sistemleri. Adamın elinde dediğin fiyata var ama takmadı. Uyum sağlamazmış dediğine göre. Bendeki daha kaliteliymiş. Fiyatına baktım. 900 kusur tl.

Valla hocam ben aldım a101 den taktim gayet basarili. Hatta ölçüm yapmak ve ölçüm bilgisini alabilirmiyim diye 1 tane daha aldım ölçüm mesafesi de sağlıklı çalışıyor. İstersen sana ücretsiz göndereyim bir takım var bende.

Arabadaki de 3 yıldır kar çamur yağmur demeden sağlıklı olarak çalışıyor.

MrThinking

Alıntı yapılan: z - 14 Kasım 2021, 11:36:10Komple semasi varmi?

var hocamda buraya yükleyemiyorum işte. Bir yere pdf olarak upload edeyim sonra link veririrm.

Ek: Ekledim
https://dosya.co/2ku5m53zmpk5/park_sensor_SCHEMATICS.pdf.html
https://dosya.co/f46slvqdm4b4/park_sensör_şeması_atmega_ile.pdf.html
Ego=1/Knowledge

MrThinking

Alıntı yapılan: ilyas KAYA - 14 Kasım 2021, 12:32:46Valla hocam ben aldım a101 den taktim gayet basarili. Hatta ölçüm yapmak ve ölçüm bilgisini alabilirmiyim diye 1 tane daha aldım ölçüm mesafesi de sağlıklı çalışıyor. İstersen sana ücretsiz göndereyim bir takım var bende.

Arabadaki de 3 yıldır kar çamur yağmur demeden sağlıklı olarak çalışıyor.
Teşekkkür ederim. A101 in malları bazen kaliteli oluyor biliyorum.
Sizdekinin içinde bu bobinler var mı. bendeki o bobinlerden arızalanmış. Altına giren su zaten çok ince olan teli oksitle yemiş. 
Ego=1/Knowledge