16F628A ile 18Fxxx Parazitlerden Etkilenme Derecesi ?

Başlatan tekniker_murat, 13 Kasım 2021, 19:54:25

tekniker_murat

Herkese selamun aleyküm değerli ustalarım.

Bir proje yaptım 6 tane çıkış rölesi var projeyi 16F628A ile yaptım sistemde iki tane trafo iki adet besleme var arada optokuplörler var optoların led kısmı pic çıkışlarından besleniyor pic ise 7805 ve köprü diyot ile birinci trafodan besleniyor.

Optoların diğer transistör tarafı ise ikinci trafodan köprü diyot ve bc817 transistörleri ile çalışıyor yani pic beslemesi ile rölelerin beslemesi arasında şase bile farklı eksileri bile birbirinden ayrı izole edilmiş vaziyette ama parazitten etkilenmesine engel olmuyor...

Acaba 16F628A gibi 16F serisi pic ile 18F452 gibi 18F serisi mikro denetleyicilerin parazitten etkilenme seviyeleri arasında bir fark var mıdır ?

Bir de ARM ile PIC arasında parazit açısından fark ne durumdadır acaba biraz bilgi vermeniz mümkün mü ?

Kılıç

#1
Asıl önemli kısım bilinmiyor.  MCLR pini nereye ve nasıl bağlanmış?
PIC MCLR ucunu doğrudan beslemeye bağlayın. Artık parazitten pek etkilenmez.  PIC16F628A için  kodlama esnasında MCLR iptal etme imkanı varsa onu da yapabilirsiniz


Varmış evet
MCLRE_ON equ 0X3FFF
MCLRE_OFF equ 0X3FDF
 

tekniker_murat

Alıntı yapılan: Kılıç - 13 Kasım 2021, 20:21:08Asıl önemli kısım bilinmiyor.  MCLR pini nereye ve nasıl bağlanmış?
PIC MCLR ucunu doğrudan beslemeye bağlayın. Artık parazitten pek etkilenmez.  PIC16F628A için  kodlama esnasında MCLR iptal etme imkanı varsa onu da yapabilirsiniz


Varmış evet
MCLRE_ON equ 0X3FFF
MCLRE_OFF equ 0X3FDF
 

Evet mclr ucu bir direnç ile vdd ye bağlı reset butonu konulur ise direk olarak reset olarak kullanılabilecek pozisyonda ve yazılımda da ON durumunda. ama yazılımsal olarak OFF olarak da değiştirebilirim.


ertuğrul54

eğer sakıncası yok ise şema paylaşırsan daha güzel yardımcı olunur diye düşünüyorum.

Kılıç

Dirençsiz bağlayın. Büyük ihtimalle düzelir. Bir projede röle çektiği zaman oluyordu. Dirençsiz bağlayınca düzelmişti

tunayk

Eski 16 serisi işlemcilerde resetlenme ve kilitlenme vakaları yaygındır.  Devrede gerekli korumalar yoksa, kontaktör, röle gibi elemanların konum değiştirmeleri, trafo veya indüktif bir malzeme varsa enerjsinin kesip verilmesi gibi durumlardan etkilendiğine çok şahit oldum. Sadece MCLR değil, oluşan ani negatif voltaj darbesi, beslemeyi etkiliyor ve eleman kendini kurtaramıyor.

18 serileri daha istikrarlı. Öte yandan yeni nesil 16 serileri de iyiler. Seriden ziyade güncel işlemcilere bakın. 16F877A veya 628A gibi işlemcieri yeni projelerde kullanmak doğru değil.

tekniker_murat

Alıntı yapılan: ertuğrul54 - 13 Kasım 2021, 21:40:36eğer sakıncası yok ise şema paylaşırsan daha güzel yardımcı olunur diye düşünüyorum.
Projeyi yaparken şema çizmedim ama iş görürse baskı devre şeması var paylaşayım