Push Pull için Trafo Tasarımı

Başlatan Kırambor, 19 Kasım 2021, 10:17:13

Yuunus

Alıntı yapılan: deneme_123456 - 04 Aralık 2021, 22:27:53Hesaplamadan kolay olmaz, mutlaka sarım yapılsın demek; ben hesap kitap bilmiyorum deneme yanılma ile buluyorum demek.

Push-Pull çok kolay bir topolojidir ve hesaplanarak gayet bulunabilir.

Çinlilerin uygulamalarına göz atın derim.
Anlat su kolayligi da bizde faidelenelim ;)

deneme_123456

----------

z

Alıntı yapılan: deneme_123456 - 05 Aralık 2021, 23:57:43Şimdi z çıkıp kesin beğenmediğini, attığımı, uydurduğumu falan söyleyecek. Kendisini kandıramayacağımı falan da söyler. Çünkü onun yolundan gitmedim ya. Kesin bilmiyorumdur hatta ben bu işi. Amatörümdür falan. Aşağıdaki hesap tablosu ile yüzlerce tasarım binlerce ürün sahada desem yine de kızacak.

Ana prensip faraday yasasından geliyor.

N dfi/dt = V  ---> N.B.Ae/ton = V

Yukarıdaki formülden çıkıyor her şey. B'yi 0.2~0.25 alırsınız.

Bu cocuk ne zaman buyuyecek?

Alıntı yapılan: z - 04 Aralık 2021, 22:37:48...Cogu nuvede dB=200mT aki degisikligi yapilir. (Sectigin nuvenin detayli katologundan bulabilirsin)

Volt basina tur oranini Ton/(dB *S) den hesaplarsin.

db=200mT
S=Nuvenin kesiti (mm kare)
Ton uS cinsinden

Hepsi bu kadar.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

deneme_123456

-------

JOKERAS

Hazır iki Yiğit Meydana çıkmışken araya bir Soru sıkıştırsammı acaba Diye düşünmüyor değilim:)
Yoksa başka konumu açayım?
Öyleya,bu işin iki Kompedanını yakalamışız, fırsat bu fırsat.Hurraaaaa :'(

Profesörler FxDev ve z,şu baş belası Sub Harmonik Osilasyon Problemine bir çözüm buldunuzmu?

deneme_123456

------

JOKERAS

FxDev, Konuya yeni başlık açtım, Oradan devam edelim diyeceğim ama Onay sorununuz var galiba.

O dökümanların çoğunu inceledim,yabancı Forumları inceledim.
Çoğu Forumda bir çok kişi bu Bela ile cebelleşip duruyor.Bizim Forumda böyle çok önemli bir Konu
yoktu,yada ben görmedim.Özellikle başlık açtım ki tartışılsın diye.

z

Bu sekilde seviyesiz mesajlar yazmaya devam edersen hatani gordugum yerde yerin dibine sokarim bilmis ol.

Erol YILMAZ

Uzmeyelim birbirimizi.
Değmez ufak egolarımızı tatmine.
Kaç elektronikçi kaldi memlekette 😄

z

@deneme_123456

Dokuman linkini vererek Google Enginering yaparsin sadece.

Sub harmonic meselesi ile  Cycle-by-Cycle Current Limiting ve Leading-Edge Blanking (LEB) nin ne alakasi var.

UC38xx gibi siradan current mode regulatorlerin hepsi zaten Cycle-by-Cycle Current Limiting yaparlar.

Leading Edge Blanking ise akimin rampa seklinde yukselmeye basladigi anda akim sens pinine gelebilecek igneciklerin akimin daha isin basinda yanlislikla limitlenmemesi icin. Bunu da 4/4luk olmasa da akim sens hattina baglanacak RC filitreyle zaten yapilabiliyor. Buna ragmen sub harmonic durumu olusuyor.

Yani sub harmonicle her ikisinin de alakasi yok. !!!!

Sonra da Z kotu adam oluyor.

Asil konusulmasi gereken Slope Compensation.

Neden slope companzasyon yapmak gerekiyor neden akim sens hattina ikinci bir sinyal basiliyor onu anlatman gerekiyor.

Iskembei kubradan sallamayalim. 3 tane Ingilizce terim katarak, link yazarak sayginlik kazanamazsin.

Sub harmonic konusu sanma ki sadece pwm regulatorlerde karsilasilan bir  sikinti. Hisir hisir oten aptal step motor suruculerin de sikintisidir.

JOKERAS

z'ye katılıyorum.Katılıyorum diye z'ci o'u bu'cu Maocu vs değilim:)
z'ye katıldığım nokta LEB(Leading Edge Blanking) kısmı ve Slope Compensation önerisi.

LEB,Sviç gürültüsü ve bir küçğk kapasite ile Söndürlebilir veya küçük bir gecikme ile.B
Bunun Sub Harmonik Osilasyonu bastırması olası gelmiyor.Olsa olsa Gürültü yapar sadece.

z ve FxDev Arkadaşlar.Konu açtım, burayı, Arkadaşın konusunu Lahmacuna çevirmeyelim.
Başlıktan devam edersek çok daha güzel olur derim.

z

LEB, on sinyali yola ciktiginda hemen bu sinyalin yok olmamasi icin onemli. Kompanzasyonda da buna ihtiyac var. Ama burda esas konu LEB degil.

Epsilon

Sayın z
"Ne alakası var" dediğiniz "Sub harmonic oscillation" konusu ,deneme_12456 nın eklediği texasın dökümanında tam 10 yerde "Slope compensation" başlığı altında ismi geçiyor.
Son sayfalarını tam okumadım ama muhtemelen nasıl çözümü olacağına dair hesaplamalarınıda  anlatıyor.

z

Pesssssss.

Subharmonic oscillation ile slope compensation ic ice iki kavramlar. Nerde ve zaman bunun icin ne alakasi var dedim?

Ne alakasi var dedigim iki konuya lutfen dikkat et. Asagidaki iki islem icin ne alakasi var dedim.

Bunlardan birincisi Cycle-by-Cycle Current Limiting digerisi ise Leading-Edge Blanking.

z

Oncelikle sub harmonic nedir  nasil olusuyor o anlasilmali. Daha sonra current mode calisan herhangi bir topolojide slope compensation nasil oluyor da bu olaya engel oluyor sorularina cevap vermek gerekiyor.

Cocukda dil bir karis cem cem cemkiriyor gelsin anlatabiliyorsa anlatsin.

Yok oyle dokuman linki verip ahkam kesmek.

Ayrica ben ne yaptim ve nasil oldu da Fxdev denen cocuk bu forumdan benim yuzumden atildi? Birisi bana hatirlatabilir mi?