Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

IR Kumanda okuma

Başlatan POWER, 19 Kasım 2021, 14:28:42

POWER

elimde nec protokolü ile çalışan ir kumanda var.tuşlarn bilgisini logiç analyzer den görüyorum.fakat bir türlü istediğim gibi çalıştıramadım.misal resimdeki bilgi "3" nolu tuş bilgisi.bu sinyal binary olarak nasıl ifade edilmeli?
TB6BKG

ete

Resim yanlış yerden başlıyor. Her bir IR kodu bir senkron sinyali içerir. Bu 9,5ms uzunluğunda bir HIGH sinyali hemen ardından 4,5ms uzunluğunda bir LOW sinyalinden oluşur. Bu sinyalden sonra asıl kod bitleri gelir. Her bir bit iki kısımdan oluşur. Kısa_HIGH (560us)+Uzun_LOW(1690us) 1 biti yani HIGH bitini ifade eder. Sıfır yani LOW biti ise Kısa HIGH(560us)+KIsa_LOW(560us) den oluşmaktadır.
Verdiğin sinyal resmine bakınca senin bilgilerinin ters çevrildiğini anlıyorum. IR_Göz çıkışını direk okursan yolladığın bilgi sana ters çevrilmiş olarak gelir. Göz'ün out çıkışını bir NPN transistöre verirsen yolladığın bilginin aynısını alırsın.
Birde her puls treni şu bilgileri içeriyor, Senkron + Cihaz kodu (8bit)+Cihaz Kodu+ Tuş Kodu+Tuş Kodu(8 bit) bu durumda toplam 32 bitlik sinyalin sonundakine bakılması yada ilk 16 bitde sonraki 8 bite bakılarak tuş kodunun okunması gerekir.
Yolladığın resim üzernden yorum yapacak olursak , KIsa_LOW+Uzun_HIGH 1 biti oluyor. iki eşit(yada eşite yakın) kısa LOW+HIGH=0 biti oluyor. Aslında ikisi eşit olmasına rağmen sende high kısmı biraz daha kısa çıkmış. Her neyse şayet bu verdiğin kısım sinyalin başı ise ki onu anlamak için senkron sinyalinden itibaren bakmak gerekirdi (sende 9,5ms LOW+4,5msHIGH şeklinde görülmesi gerekir).
Bilgiler soldan sağa doğru şöyle,
1 1 1 0 0 0 1 0 0 0 0 1 1 1 0 1   dediğim gibi ortadan okuyunca bir anlam ifade etmiyor bu bilgiler. kayıt bir senkron sinyalinden diğerine kadar olan bütün bitleri göstermeli.

Ete

Verdiğin 
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

POWER

hocam,
sinyalin tamamını kaydetmek için analyzer proğramında ilgili menü bulamadım.tamamını ekrana aldığım zaman küçük oluyor.Bu şekliyle yorumlanabilirmi bilmiyorum.Sinyalin tamamının resmini ekliyorum.Anladığım kadarıyla tuş bilgisini alabilmek için son 16 bitin ilk sekiz bitine yada son sekiz bitine bakmamız gerekiyor.Cihaz kodunun ne için verildiğini anlayamadım.

TB6BKG

ete

Bu konuda hiç bir bilgin yok anlaşılan. Cihaz kodu bu sistemin nerede çalıştığını gösterecek. Bu bir dvd player olabilir, bir tv olabilir ne bileyim bir müzik seti olabilir. Düşünsene bir müzük setinde hem radyo var hem disk çalışıcı var hem anfi var bunların hepsine ayrı kumanda hükmedecek.
IR kodun kimden geldiği cihaz kodundan anlaşılıyor.
Tuş kodu için sondaki 8 bite bakman yeterli. Yada ilk 16 bit den sonra gelen 8 bite bakmanda yeterli.

Ete

POWER

Alıntı yapılan: ete - 19 Kasım 2021, 20:04:17Bu konuda hiç bir bilgin yok anlaşılan. Cihaz kodu bu sistemin nerede çalıştığını gösterecek. Bu bir dvd player olabilir, bir tv olabilir ne bileyim bir müzik seti olabilir. Düşünsene bir müzük setinde hem radyo var hem disk çalışıcı var hem anfi var bunların hepsine ayrı kumanda hükmedecek.
IR kodun kimden geldiği cihaz kodundan anlaşılıyor.
Ete
evet hocam bu konuyla ilgili daha önce hiç çalışmam olmamıştı.Sayenizde nec protokolü ile çalışan tüm kumandaları istediğim gibi kullanabiliyorum.Diğer protokoller için sizin yazılarınızı inceleyeceğim.Ayrıca,kumanda ile alıcı göz karşılıklı çalıştığı zaman sorunsuz çalışıyor.Fakat kumandayı sağa-sola kaydıdığım zaman, alıcı göz gelen sinyali algıladığı halde çıkıştaki led yanmıyor(deneme amaçlı port çıkışına led bağlamıştım).Bu konu proğramlamı ilgili olabilir?kullandığım donanımlamı? Bu arada kullandığım proğram sizin nec protokolü için yazdığınız proğram.
TB6BKG

ete

Direk karşıdan görüyor ise vericinin IR ledinin açısal verimliliği düşük demektir. Daha geniş açılı bir IR led takarsan muhtemelen düzelir.
Belkide güç olarak yetmiyordur. O zaman çıkışı biraz daha kuvvetlendirmek gerekebilir. Ama açısal sorun daha ağır basıyor gibi.

Ete