Projem hakkında sorularım ?

Başlatan tekniker_murat, 19 Kasım 2021, 21:15:11

tekniker_murat

Değerli ustalarım herkese selamun aleyküm. Biraz pic programlama ile uğraştıktan sonra yaptığım program ve devreleri defalarca analiz edip denemeler yaptıktan sonra Aslında pic mikro denetleyicilerinin biraz parazit konularına yenik düştüğünü gördüm özellikle 16f628 vb gibi denetleyicilerin.

Bir müddet önce pcbway a bir proje yükledim yaptırdım proteus ares ile çizdim kullandığım denetleyici 16f628a idi projem geldi topladım devreye bağlamadan önce kendi masamda çok güzel hiç şaşmadan çalışan şey sisteme bağladıktan sonra afarlıyor bi türlü düzene girmiyordu.

Ben de kartın şeklini yapısını vs biraz değiştirip mikro denetleyiciyi de 18f1220 ile tasarladım proton basic dilinde değil de mikroc dilinde yazmaya karar verdim çünkü proton 18f1220 yi desteklemiyordu. yine kartı çizdim projeyi pcbway a yolladım şimdi elime geçmesini bekliyorum. geçince aynı projeyi bu denetleyici ve kartla deneyeceğim peki niçin kart diyorum çünkü kartı biraz açmam lazım.

İlk çizdiğim kart iki ayrı besleme devresinden oluşuyor yani iki ayrı trafo birinci trafo ile pic16f628a nın beslemesini yapıyorum regüle devresi 7805 ile kurulu. ( çok basit kaldı ) çıkış olarak 6 tane pin var ve bu pinler 1k dirençler ile pc817 optokuplörlerin led anod uçlarına gidiyor katotları da 7805 in eksisine bağlı.

Diğer trafoda ise bir tane köprü diyot var bir de kondansatör trafo 12 volt çıkışlı. optokuplölerin transsitör taraflarına kollektör uçlarından 10 k direnç ile bu trafonun artı ucundan giriş yapıyorum optokuplörlerin transistör tarafı emiter uçları ise kondansatörün eksi ucuna bağlı yani pic beslemesi ile transistörler tarafı beslemesi elektriksel olarak tamamen izoleli.

Sonra 6 tane role bu 12 volt beslemesine birer uçları ile bağlı her rolenin boşta kalan ucu bir transistörün kollektörüne bağlı ve emiteri de diğer optokuplörlerin emiterleri ile aynı hatta bağlı yani ikinci trafomun eksi ucuna röleleri süren transistörlerin beyz uçları ise optokuplör transistörleri ile dirençlerin bağlı olduğu noktaya bağlı.

Birinci besleme tarafındaki butonun olduğu yere picin çıkış pini bağlı buton yok ve R5 direnci devre kartında yok.
İkinci besleme tarafında da R6 direnci kartta yok..

Picin diğer pinleri tamamen boşta kalmış vaziyette yani bir direnç ile eksiye bağlı değil ve programda da bir işlevi yok ve ayrıca da çıkış olarak tanımlı değil. mikro denetleyicimiz de 16f628a yani bunu acemice yapılmış bir devre olarak ele alıp tamamen yok sayıp ikinci kartı çizdim.

ikinci kartta da pic18f1220 kullandım ve boşta kalan bütün pinler direk eksiye bağlı... mclr pini direk artıya bağlı rölelerin bağlantısı yukarıda anlattığım gibi fakat pic tarafındaki birinci besleme devresini lm2575-5 entegresi ile yaptım. optokuplörlerin led ve transistör taraflarındaki devrelerin hiç birinin ne artısı ne eksisi birinci kartta olduğu gibi kesinlikle birbirine bağlantılı değil. Program olarak da kullanmadığım bütün pinleri girişe çekeceğim çünkü kullanılmayan her pin e eksi bağlı.

Sizce ikinci kart kararlı bir şekilde çalışır mı ?


Okan AKÇA

Devre tasarımınizla ilgili bir bilgi vermekten ziyade  18f serisi 16f serisinden daha stabildir.

serkan_48

Besleme ve çevre giriş çıkışlarda gelen gürültüleri elimine ettiniz mi?
Saygılarımla ben Serkan www.iklimlendirmesogutma.com

erkantr67

#3
Alıntı yapılan: tekniker_murat - 19 Kasım 2021, 21:15:11Birinci besleme tarafındaki butonun olduğu yere picin çıkış pini bağlı buton yok ve R5 direnci devre kartında yok.
İkinci besleme tarafında da R6 direnci kartta yok..

PIC direkt Q1-Base ucuna mı bağlı? Sistem başlamadan çöküyor.

-Vbb+Ib(Rb)+Vbe=0
Rb=0

Vbb!=Vbe


Ve hocam, yazınız çok uzun ve kaleme aldığınız bazı kişisel, gereksiz bilgileriniz ile bu durum çığrından çıkmış. İnsanın yardım etme isteğini kırıyor. Ve eğer kullandığınız denetleyici için uygun ortamı sağlamazsanız düzgün çalışmaz. Bir yerlerde gözden kaçan ya da hesap edilmeyen bir durum vardır.(Patatesleri hariç tutuyorum.)


tekniker_murat

Alıntı yapılan: erkantr67 - 19 Kasım 2021, 22:49:27PIC direkt Q1-Base ucuna mı bağlı? Sistem başlamadan çöküyor.

-Vbb+Ib(Rb)+Vbe=0
Rb=0

Vbb!=Vbe


Ve hocam, yazınız çok uzun ve kaleme aldığınız bazı kişisel, gereksiz bilgileriniz ile bu durum çığrından çıkmış. İnsanın yardım etme isteğini kırıyor. Ve eğer kullandığınız denetleyici için uygun ortamı sağlamazsanız düzgün çalışmaz. Bir yerlerde gözden kaçan ya da hesap edilmeyen bir durum vardır.(Patatesleri hariç tutuyorum.)

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Hayır pic direk beyz ucuna bağlı değil direnç var arada.

Evet çok haklısınız yazım çok uzun ben bile okurken sıkıldım. aslında o kadar yazı yazacağıma proteusta şema çizsem daha akıllıca olacaktı bundan sonra böyle yapacağım.