Elektriksel gürültü ( parazit ) nasıl ölçülür ?

Başlatan tekniker_murat, 21 Kasım 2021, 14:48:31

tekniker_murat

Herkese selamun aleyküm hayırlı pazarlar.

Değerli usta abiler ve hocalarım kaç seferdir başıma gelen şu parazit belasına çözüm arıyorum...

Mikrodenetleyiciler ile devre yapıyorum kendi atölyemde hiç problemsiz çalışan devre gerçek ortama gittiğinde al başına bela denecek şeyler ile karşı karşıya bırakıyor...

Ben bu röle, kontaktör, motor, motor sürücü, trafo, röle / kontaktör kontağındaki arklar gibi yerlerden gelen ve mikrodenetleyicilerin çalışmasını bozan elektriksel gürültüleri nasıl ölçebilirim ?

Bunu ölçmek için özel bir ölçü aleti var mı ve bu gürültü seviyesinin bir birimi var mı varsa ney ? kabul edilebilir bir seviyesi var mı ?

Belki güzel bir konu olmadı ama merak ettiğim için sormak istedim :)
[email]murat.yagci.1984@gmail.com[/email]

elektronik

Ölçmek yerine var olduğunu kabul edip (zaten var) ona göre önlem almak lazım.
Besleme çok temiz olmalı mümkün ise normal trafo ile yapılmalı işlemci girişlerini opto ile yapılmalı devre ekranlanabilir v.s diye uzar gider.

Devrenizin ön ve arka resmini atarsanız daha doğru yorumlar yapılabilir. 

Yuunus

Alıntı yapılan: tekniker_murat - 21 Kasım 2021, 14:48:31Herkese selamun aleyküm hayırlı pazarlar.

Değerli usta abiler ve hocalarım kaç seferdir başıma gelen şu parazit belasına çözüm arıyorum...

Mikrodenetleyiciler ile devre yapıyorum kendi atölyemde hiç problemsiz çalışan devre gerçek ortama gittiğinde al başına bela denecek şeyler ile karşı karşıya bırakıyor...

Ben bu röle, kontaktör, motor, motor sürücü, trafo, röle / kontaktör kontağındaki arklar gibi yerlerden gelen ve mikrodenetleyicilerin çalışmasını bozan elektriksel gürültüleri nasıl ölçebilirim ?

Bunu ölçmek için özel bir ölçü aleti var mı ve bu gürültü seviyesinin bir birimi var mı varsa ney ? kabul edilebilir bir seviyesi var mı ?

Belki güzel bir konu olmadı ama merak ettiğim için sormak istedim :)
iyi bir osiloskop ile ne var ne yok hepsini gorursun

z

20ns kademesi olan bir scop pek cok seyi yakalar. Ama tetikleme yetenekleri geliskin olmali. Picoscope 2408B kafanda bir kosede kalsin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

tekniker_murat

Hocam bende Unit UTD 2102CEX-II 2 Kanal 100Mhz Dijital Osiloskop bu var ama biraz işlevsel yönlerini ya ben beceremedim yada özelliği yok o yüzden çok kullanmıyorum acaba sizce iş görür mü ?

z

Scopun tetik modunu single shot trigger moduna al.

Mesela beslemedeki gurultuyu izleyeceksin.

Probu besleme hattina bagla. Vdiv kademesini besleme voltajina uygun sekilde ayarla.

Tim div degerini 20ns yada 50ns degerine set et.

Trigger seviyesini besleme hattinin biraz ustune ayarla.

Run tusuna bas.

Ardindan mesela bir gurultu yarat. Mesela beslemeden alacagin iki kabloyu bir rolenin bobinini elinle dokundur cek.

Scobun gurultuyu yakalayip goruntuyu durdurmasi lazim.

Muhtemelen elindeki scop yakalayacaktir. Yakalayamiyorsa o scobu elinden cikart.

(Bu aksam bu konuda guzel bir video hazirlayayim. Konu hosuma gitti.)

MrThinking

Video konusunda kesinlikle katılıyorum. Ayrıca bende de Unit var, beni osiloskop kullanmaktan soğuttu. Ne önerirsiniz
Ego=1/Knowledge

z

Video cekmeye niyetlendim ama ikinci bir kisi gerekecek, hanim da bugun usutmus iyilesmesini bekleyecegiz.

tekniker_murat

Alıntı yapılan: z - 23 Kasım 2021, 22:39:08Video cekmeye niyetlendim ama ikinci bir kisi gerekecek, hanim da bugun usutmus iyilesmesini bekleyecegiz.

Hocam yengeme gelmiş geçmiş olsun video da geç olsun ama güç olmasın önemli olan sağlık Allah acil şifalar versin.

z

Scop oneren arkadaslara onerecegim kendi kullanip memnun kaldigim scop olacaktir.

Baska marka alacaksaniz band genisligi yuksek olsun ama tetikleme konusunda kesinlikle yetenekli olmasi gerekir.

Soyle ornek vereyim. 100Mhz scope aldiniz. En dusuk time div 20ns diyelim.

Time div 20ns iken 5..10 ns genisliginde incecik bir palse senkron olabilmeli.

Ayrica scopa diyebilmelisiniz ki;

Pals genisligi x mikro saniyeden buyukse, genligi de 1v dan buyukse tetikle aksi halde tetikleme.

Ote yandan 2 kanal artik yetmiyor.

A kanali 1 ise, B kanali 0 ise C kanali 0 ise D kanali 1 ise tetikle aksi halde tetikleme.

Yada matematiksel bir fonksiyon yazabilmelisiniz.

Mesela A kanalina low pass filitre uygula oyle goster.

Ya da D kanalini tetik olarak kullanacagim. A, B, C kanallarini izle, D kanalina tetik geldigi anda A, B, C kanallarindan 50 ekran hafizaya al. Daha sonra ben sayfalari tek tek inceleyecegim.

Gibi....

Dolayisi ile biraz  Picoscope ailesinden bahsediyor gibi oldum.

Scope sinyali ekranda duragan halde georuntuleyebilmeli. Eger goruntuler ekranda hizli hizli geciyorsa ve siz bunlari inceleyemiyorsaniz scop size cok fazla yardimci olmaz en fazla peryodik sinyalleri inceleyebilirsiniz.

Asil sorun periyoduk olmayan sinyalleri duragan sekilde goruntulemek.

Epsilon

Alıntı yapılan: z - 24 Kasım 2021, 10:26:22Scop oneren arkadaslara onerecegim kendi kullanip memnun kaldigim scop olacaktir.

Baska marka alacaksaniz band genisligi yuksek olsun ama tetikleme konusunda kesinlikle yetenekli olmasi gerekir.

Soyle ornek vereyim. 100Mhz scope aldiniz. En dusuk time div 20ns diyelim.

Time div 20ns iken 5..10 ns genisliginde incecik bir palse senkron olabilmeli.

Ayrica scopa diyebilmelisiniz ki;

Pals genisligi x mikro saniyeden buyukse, genligi de 1v dan buyukse tetikle aksi halde tetikleme.

Ote yandan 2 kanal artik yetmiyor.

A kanali 1 ise, B kanali 0 ise C kanali 0 ise D kanali 1 ise tetikle aksi halde tetikleme.

Yada matematiksel bir fonksiyon yazabilmelisiniz.

Mesela A kanalina low pass filitre uygula oyle goster.

Ya da D kanalini tetik olarak kullanacagim. A, B, C kanallarini izle, D kanalina tetik geldigi anda A, B, C kanallarindan 50 ekran hafizaya al. Daha sonra ben sayfalari tek tek inceleyecegim.

Gibi....

Dolayisi ile biraz  Picoscope ailesinden bahsediyor gibi oldum.

Scope sinyali ekranda duragan halde georuntuleyebilmeli. Eger goruntuler ekranda hizli hizli geciyorsa ve siz bunlari inceleyemiyorsaniz scop size cok fazla yardimci olmaz en fazla peryodik sinyalleri inceleyebilirsiniz.

Asil sorun periyoduk olmayan sinyalleri duragan sekilde goruntulemek.

Bu trigger özelliği daha basitçe ne tür testlerde yada arıza arama gibi konularda kullanılabilir?

Birde bu tür ihtiyaçları ,USB bağlantısı olan bir scop la üretici firmanın sonradan çıkardığı bir yazılımla bilgisayardan izleme imkanı olabilirmi?(Scop hardware olarak desteklediği sınırlarda)

Tabiki üretici firmaya mail atmak en doğrusu ama firmanın böyle bir yazılımı olmasa da başka firma hazırlamış olabilir veya bir free program olabilir

z

Her scop oyle yada boyle trigger ozelligine sahip zaten. Aksi takdirde kayip duran ekran goruntusu olur.

Tetik, senkronlama isini yapar. Sinyalin hangi bolgesinin ekranda cikacagini belirler.

Epsilon

Alıntı yapılan: z - 24 Kasım 2021, 10:26:22Ayrica scopa diyebilmelisiniz ki;

Benim kasdettiğim bu tür özellikler ve daha başka özellikler firmanın sitesinden indirilen bir programla eklenebilirmi?

z

Scop donanimi izin vermiyorsa olmaz.

Scopta FPGA ve programlanabilir analog devreler kullanmis olmalari lazim.

Fakat projeye ozel tetik ihtiyacin oldugunda disaridan bir devre baglayip  scopu ext trigger girisinden tetikletebilirsin.

Mesela sinyal en az 10ms sifirda bekliyorsa ardindan 1v yukselen kenara sahipse ardindan 2 volta cikip ardindan da 1.5volta inerse tetik sinyali uretsin istegin varsa bu amaca yonelik uzerinde potlari vs olan ozel bir devre kurabilirsin.

Epsilon

Bendeki scop GWINSTEK GDS 1052U
Bu scop serileri için bir yazılım varmış indirdim kurdum.
Benzer cihazı olanlar indirmek isterlerse adresi
Link

Dalgayı kaydederken detaylı olarak kayıt seçeneğinde varmış
En azından bu değerleri gösterebiliyormuş