TL494 Devresi

Başlatan Kırambor, 22 Kasım 2021, 13:40:50

Kırambor

TL494 kullanılmış bir devre ile karşılaştım. Devrede birden fazla RC filtre gördüm. Ekteki resimlerde de görüleceği gibi RC filtrenin bir ucu PIC mikroişlemciye bağlı ve 20 kHz kare dalga geliyor. RC filtrenin çıkışında da gerilim izleyici op amp ile RT bacağına verilmiş. Aynı işlemi IN+ ucu için de gerçekleştirmişler(Aynı kare dalga oraya da gidiyor). Elektronik alanında biraz yeni olduğum için çok anlam veremedim. Bu şekilde bir devre kurmalarının amacı ne olabilir ?

JOKERAS

Direnç ve kapasiteler Kare dalga sinyalli Alçak geçiren Filitre görevi ile DC'ye çevirir.
DAC(Digital Analog Converter) Gibi.

İşlemciden gelen Sinyalin,Duty veya Frekansında olabilecek değişim ile buna bağlı olarak
değişen DC gerilim elde edilmiş olur.Opamp Sadece Buffer-Yalıtmak-Elde edilen Değeri Güçlü hale getirmek.

Bu sonuca göre TL494'ün IN+ Referansı ve RT Time Zamanlaması module duruma değiştirilmiş olur.

Kırambor

Alıntı yapılan: JOKERAS - 22 Kasım 2021, 16:24:55Direnç ve kapasiteler Kare dalga sinyalli Alçak geçiren Filitre görevi ile DC'ye çevirir.
DAC(Digital Analog Converter) Gibi.

İşlemciden gelen Sinyalin,Duty veya Frekansında olabilecek değişim ile buna bağlı olarak
değişen DC gerilim elde edilmiş olur.Opamp Sadece Buffer-Yalıtmak-Elde edilen Değeri Güçlü hale getirmek.

Bu sonuca göre TL494'ün IN+ Referansı ve RT Time Zamanlaması module duruma değiştirilmiş olur.

Cevap için teşekkürler. Fakat benim bu noktada anlayamadığım bir şey var. TL494 entegresinin frekansı RT ve CT değerlerinin değiştirilmesi ile oluyor. Burada RT direncinin değerinde bir değişme gerçekleşiyor mu ki ? Bu arada söylemeyi unutmuşum. 2 tane buton var bu butonlar TL494'ün çıkışındaki kare dalganın duty cycle değerini artırıp azaltmaya yarıyor. Bu butonlara basılınca PIC'ten gelen 20 kHz kare dalganın geriliminin artıp azaldığını gördüm.

z

TL494 frekansi RC elemanlari ile belirleniyor olsa da muhtemelen semadaki uygulama ile TL494 osc frekansi PWM duty ile ayarlabilecektir.
RC filitreler ortalama gerilimi olabildigince ripilsiz hale getirmek icin eklenmistir.

Diger In1+ ise referans degeri gene duty ile degistirmek icin dusunulmus.

Biraz kacak dogus yapilmis. Hic TL494 kullanilmadan da islemci ile yapilacak bir uygulamaya TL494 de mudahil olmus.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

JOKERAS

Alıntı yapılan: Kırambor - 22 Kasım 2021, 16:53:20Cevap için teşekkürler. Fakat benim bu noktada anlayamadığım bir şey var. TL494 entegresinin frekansı RT ve CT değerlerinin değiştirilmesi ile oluyor. Burada RT direncinin değerinde bir değişme gerçekleşiyor mu ki ? Bu arada söylemeyi unutmuşum. 2 tane buton var bu butonlar TL494'ün çıkışındaki kare dalganın duty cycle değerini artırıp azaltmaya yarıyor. Bu butonlara basılınca PIC'ten gelen 20 kHz kare dalganın geriliminin artıp azaldığını gördüm.

RT veya CT Osilasyon Zamanlaması için Voltajı kullanır.Bu Voltajı(Sizin devredeki gibi) dışardan değiştirincede CT kapasitesinin Dolum boşalım eğrisi değişir.Dolayısı ile Frekans değişmiş olur.

Trimpotla yapılabilecek bir için İşlemciyi Kullanmışlar sanırım.Burada Module çalışma durumu olabilir.Otomaik kontrol
vs için olabilir.