12v 16a güç kaynağı entegre arızası

Başlatan sessiz_roman, 22 Kasım 2021, 22:55:28

sessiz_roman

Arkadaşlar selamlar, elimde bir güç kaynağı var ama çıkışta voltaj yok. Hangi parçayı olctuysem bir ariza bulamadim transistoru ve schottky diyodu devreden söküp ölçtüm saglam ciktilar, devreye gerilim verdigimde büyük kapasitorun bacaklarinda 300 küsür volt voltaj var yani giriş kismi çalışıyor diyebilirim ancak mosfeti tetikleyecek olan uc3845b nin output bacağında 0v çıkış var. Sizce arizayi bu entegreyi degistirerek giderebilir miyim.

elektronik

Kırmızı halka içindeki dirençler ve mosfet sağlam ise UC3845 değiştirip deneyin

sessiz_roman

Alıntı yapılan: elektronik - 22 Kasım 2021, 23:29:03Kırmızı halka içindeki dirençler ve mosfet sağlam ise UC3845 değiştirip deneyin

dirençler sağlam yarın entegreyi değiştireyim birde öyle bakalım.
teşekkürler

asma

Merhaba Pin7 yani beslenme voltajını ölçmelisiniz.
7-9V gibi veya daha düşük ise sebebini arayın.
İşaretli direnç ve o noktaya bağlı küçük elektrolitik kondansatör sorun kaynağı olabilir.
Dışarıdan 12-15V uygulayabilirsiniz. Çalışınca artar besleme voltajı. Seri diyot ile uygulamakta fayda var.
Voltaj normal ve hareket yoksa Entegre yi değişirsin.
Kolay gelsin.

yas

Arkadaşların söylediklerine ilave, resimdeki IC5'i (muhtemelen TL431) ve ZD1'i de kontrol edin, IC1-2 (optokuplör) bunlardan geri besleme olmuyor olabilir. Hiç arızalı parça olmayıp lehim çatlağı da olabilir.

sessiz_roman

Alıntı yapılan: asma - 23 Kasım 2021, 00:50:04Merhaba Pin7 yani beslenme voltajını ölçmelisiniz.
7-9V gibi veya daha düşük ise sebebini arayın.
İşaretli direnç ve o noktaya bağlı küçük elektrolitik kondansatör sorun kaynağı olabilir.
Dışarıdan 12-15V uygulayabilirsiniz. Çalışınca artar besleme voltajı. Seri diyot ile uygulamakta fayda var.
Voltaj normal ve hareket yoksa Entegre yi değişirsin.
Kolay gelsin.
Pin7 nin voltajıni da ölçüm 5.3v. Galiba sorun entegreye gelen besleme kısmında buradaki parçaları söküp kontrol edecem artik

Sozuak

Ben genelde kontrol entegresinin filtre kondansatörünü söküp ölçüyorum %90 nında değeri düşmüş çıkıyor. Değiştirince normale dönüyor.

JOKERAS

Alıntı yapılan: startirrek704250 - 23 Kasım 2021, 08:17:09Pin7 nin voltajıni da ölçüm 5.3v. Galiba sorun entegreye gelen besleme kısmında buradaki parçaları söküp kontrol edecem artik
Bu Kondansatör arızasından çok Entegrenin arızalı olduğunu İşaret ediyor.
VCC hattı Kondansatör olmasa bile VCC Zıp zıp zıplamalı.

Entegre içindeki Koruma Zeneri bozulmuştur.Dolayısı ile entegreyi değiştirin.

ilyas KAYA

Alıntı yapılan: Sozuak - 23 Kasım 2021, 09:28:45Ben genelde kontrol entegresinin filtre kondansatörünü söküp ölçüyorum %90 nında değeri düşmüş çıkıyor. Değiştirince normale dönüyor.

Aynen genelde sorun kondansatorden çıkıyor. 100uf 47uf gibi küçük değerli olanları değiştirip deneyin devrenizde 22 uf kullanılmış.

asma

Alıntı yapılan: JOKERAS - 23 Kasım 2021, 19:31:50Bu Kondansatör arızasından çok Entegrenin arızalı olduğunu İşaret ediyor.
VCC hattı Kondansatör olmasa bile VCC Zıp zıp zıplamalı.

Entegre içindeki Koruma Zeneri bozulmuştur.Dolayısı ile entegreyi değiştirin.
Olabilir.
Ancak kondansatör arızası ilk çalışmayı engelliyor ise zıplama olmaz. Kondansatörü değiştirmek daha basit ve ucuz yöntemdir.
Ve artık ilk besleme için kullanılan elemanlar sağlam, Entegre değişecek deriz.
Aynı tip arızada direnç, kondansatör ve entegre değişerek farklı çözümleri gördüm. Start aldıktan sonra (korumaya geçmediği halde) çalışmayı durdurması nadiren yardımcı sargı beslenmesinden oluyor.

sessiz_roman

arkadaşlar yardımlarınız için teşekkürler dediğiniz gibi entegrenin giriş kapasitörlerini değiştirdim çalışmaya balşladı. led bağladım bir saattir çalışıyor sıkıntı çıkmadı.
iyi akşamlar.

ilyas KAYA

Smps tamircilerinin sırrını ortaya döktük 😅