Notebook ana kartının, işlemciye tahsis ettiği maksimum gücü nasıl bulurum?

Başlatan ziyaretci, 28 Kasım 2021, 23:08:02

ziyaretci

Merhabalar.

Notebook bilgisayarımı işlem kapasitesi bakımından yükseltmek istiyorum. "https://www.cpu-upgrade.com" sitesinden muadil ürünlere baktığımda aynı soket yapısına sahip,  gücü tüketimi 55W olan en üst özellikli ürün var. Notebook bilgisayarımda var olan işlemcinin gücü 35W. Üst işlemciyi bulurum ya da bulamam, 55W olmaz 45W olur fakat ana karttaki işlemciye sağlanan maksimum gücü bilmeden bu işe girişmek istemiyorum.

Eğer ana kart gücü yeterli olursa en üst yükseltme ürünü olan "Core i7-3940XM" bulmaya çalışacağım.

2013'te aldığım bilgisayara ait işlemci "i5-3230M"(35W)

Ana kart bilgileri:

Ana kart üzerinde ayrıca:
PCB M/B MT50IN1.V.02 yazıyor.
NOT: Üretici ve model kısmında sadece bilgisayarın markası yazıyor.

MC_Skywalker

Bilgileri, ACP mi TDP diye 2 kez kontrol edin. çoğu ileşmcinin ACP değeri üretici tarafından paylaşılmıyor. Bu veriye ulaşmak için developer partner olmak gerekiyor.

ACP (Avarage CPU Power): İşlemcinin gereçekte tüketiği ortalama güç.
TDP (Thermal Design Power): İşlemcinin tasarımsa ısıl güç değeri. (çalışırken ürettiği ısıl güç)

Ayrıca dizüsüt bilgisayarınızın BIOS'u (UEFI) o işlemciyi destekliyor mu? Anakartın soketi uyumlu mu? Kesin bilgi için dizüsüt bilgisayar üreticisini dökümanlarına bakın.

asma

Bir yanlışlık olmasın.
i5-3230M  FCBGA 1023
i7-3940XM  FCPGA  988
Olarak geçiyor.
kaynak: ark.intel.com

muhendisbey

Bu liste güncelleyebileceğinizi kanıtlamaz.

İşlemci biosta tanımlı mı? Değilse arızalı CPU uyarısı alırsınız.
35W'lık işlemcinin 35W'ı destekleyen soğutması vardır. 55W'lık işlemci takılırsa throttling'e maruz kalır.
Güç mosfetleri değiştirilmelidir. Fakat PCB yol kalınlığı yeterli gelemeyebilir. Yollara takviyeler gerekebilir. Buna rağmen aşırı güç koruması devreye girebilir. Çünkü anlık olarak tüketimler bios tarafından izlenir.
Adaptörün değişmesi gerekli.
Bu işlem için reballing yaptırmanız gerekir. Eğer anakartın PCB'si ince ise bombelenme yapar ve kısa süre sonra tekrar reballing yaptırmanız gerekebilir. (Bu işle uğraşanların yalancısıyım)

Sonuç olarak bu kadar uğraşmak yerine 2. el laptop ya da üzerinde soğutucusu olan 2. el istediğiniz işlemcili anakart bulup laptop'a uydurmaya çalışsanız daha az acı çekersiniz.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

ziyaretci

@muhendisbey, teşekkür ederim.  ;) "İşlemci biosta tanımlı mı? " Aşağıdaki işlemci için bu duruma nasıl bakarım?

Aynı TDP'ye sahip Core i7-3632QM alacağım. 8 senelik bilgisayarı fazla zorlayıp, durduk yere kumar oynamayayım. Belleğe de bir 8GB daha ekleriz. Bir 8 sene daha götürür bizi. :) :D

HexfeT

Bu anakartı kullanan Casper modelleri vardı. Aynı anakart ile i7 işlemcili modeli de vardı ve bir süre kullanmıştım. Yalnız işlemci i7 olunca fan devri daha coşkulu olacak, ona göre...

yas

Bence işlemci değişikliğinden önce bios güncellemelerini kontrol etmek gerekli varsa güncel sürüm mevcut cpu ile yapılmalı. Ana kartınızın güncel bios u kullanmak istediğiniz cpu yu destekliyorsa ana kartta destekliyor demektir.

ziyaretci

Forumlara baktım demin. 2019'da açılmış bir başlık buldum, bios'un en güncel sürümü "Phonix Technologies  ltd. 3.00.05.ca.t2, 28.05.2013" yani şuan bendeki sürüm.

Alıntı yapılan: yas - 29 Kasım 2021, 01:13:02Ana kartınızın güncel bios u kullanmak istediğiniz cpu yu destekliyorsa ana kartta destekliyor demektir.

Bunu nereden öğreniriz?

ziyaretci

Core i7-3632QM valla bastım siparişi, ebay'de sıfır buldum. Bakalım ne olacak!

devrecii

Alıntı yapılan: erkantr67 - 29 Kasım 2021, 01:42:27Core i7-3632QM valla bastım siparişi, ebay'de sıfır buldum. Bakalım ne olacak!

Kötü bir eçim yapmışsın , cpu benchmark sitelerinde "single core rating" bakmalısın en önemlisi budur  çok çekirdek olunca da tabi hız artar çoklu işlemlerde , fakat esas fark tek çekirdeğin hızında belli olur.

i5 3310m bende var 1550 sendeki de 1550

i5 3360m var tek çekirdek 1770

Dünyadaki en hızlı işlemci arm tabanlı apple kullanıyor m1 3770
Şu an yeni 11 nesil  intel - amd işlemcilernde hız 2700 civarında

MC_Skywalker

Alıntı yapılan: erkantr67 - 29 Kasım 2021, 01:42:27Core i7-3632QM valla bastım siparişi, ebay'de sıfır buldum. Bakalım ne olacak!

ebay dan aslışveriş yaparak ÇOOOOOOOOOOK büyük hata yapmışsın umarım satıcı üç kağatçı değildir. Normal olarak kullanılmayan, yani hiçbir normal BOIS tarafından desteklenmeyen Enginering sample chipleri satıyorlar.

Bununla ilgili Linus tech tip videosu vardı.

ziyaretci

tunayk

Artık geç belki ancak iyi bir SSD HDD ve iyi bir Ram artışı çoğu kez işlemciden çok daha faz performans artışı sağlar.

Aynı işlemciye sahip HP G250 kullanıyordum 2014 ten beri geçen sene SSD ve 32GB Ram koyunca makine dehşet bir hal aldı.  :)

ziyaretci

Makinede SSD revizyonu yaptım, yarın RAM gelecek toplam 16GB'a çıkacak. Bir de işlemci sağlam olursa güzel olacak benim için. Yorumlarına baktım birisi şuan kullandığım işlemciyi Core i7-3632QM'e yükseltmiş. Memnun bir görüş sunmuş. Artık ne kadar doğru bilmiyorum.  Sırf şu revizyonu flatcam için yapıyorum, ne yalan söyleyeyim. Dedim işlem gücünü biraz arttırayım, 30dk yerine 15dk beklerim.

Ürünü satın aldığım eleman şu bağlantıda;
https://www.ebay.com/itm/154153663570