Varyabl kondansatör

Başlatan sinus, 30 Kasım 2021, 22:58:10

sinus

Antika sayılabilecek Philips FM radyoyla uğraşıyorum.

Varyabl kondansatör üzerindeki küçük ayar kapasitörleri bozulmuş.

Plakalar arasında naylon malzeme kopuk olduğu için döndürürken kısa devre oluyor. FM 105Mhz'den yukarı çıkamıyor.

Bunu açıp tamir edebilir miyim? Herhangi bir varyabl alsam bacak yapıları devreye uyar mı?

https://photos.app.goo.gl/tMzNtnfhUapoWKC38

Epsilon

Sanırım o varyabıl  500 pf civarlarındadır.Sığası ,pinsayısı  aynı değerde olursa bir sorun olmaz . Asıl diğer taraftaki yuvarlak dönen mekanizmaya milin oturup düzgün vidalanması gerekir.Eğer uzunca bir ipli bir mekanizması varsa sökmeden önce nerelerden geçtiğini ve kaçar tur sarıldığını iyice çizmeniz de gerekebilir.
Tamiri konusunu bilemiyorum hiç  tecrübem olmadı hala ,eskicilerde kolayca bulabileceğiniz bir malzemedir herhalde

muhendisbey

105MHz üzerine çıkmıyorsa ve altında çalışıyorsa bence ellemeyin. Çünkü alacağınız farklı bir marka varyabl kondansatör ile frekans sklası düzgün olmayacaktır. Emin olmamakla beraber, kolay bulabileceğinizi sanmıyorum.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

parametre

Alıntı yapılan: muhendisbey - 01 Aralık 2021, 11:15:16105MHz üzerine çıkmıyorsa ve altında çalışıyorsa bence ellemeyin. Çünkü alacağınız farklı bir marka varyabl kondansatör ile frekans sklası düzgün olmayacaktır. Emin olmamakla beraber, kolay bulabileceğinizi sanmıyorum.
basit hile ile çözüm bulunabılır eksik olan deger ne kadar diyelim 3pf konsator ler seri paralel baglayarak gecıcı çözum bulunabılır

muhendisbey

Alıntı yapılan: parametre - 01 Aralık 2021, 13:40:44basit hile ile çözüm bulunabılır eksik olan deger ne kadar diyelim 3pf konsator ler seri paralel baglayarak gecıcı çözum bulunabılır
Bu sefer de alt frekanslara ulaşılamaz. Bir switch vasıtasıyla yapılabilir belki ama bu türden antika bir radyonun orijinalliği bozulacağına çalışmadan durması bile daha iyidir.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Epsilon

Kondanstörlerin değeri paralel bağlanarak artırılabilir.Ancak varyabıl kondansator hareket eden "kanat" sayısına göre adlandırılır orada sadece 1 kapasite bulunmuyor dolayısiyle bağlanması için birden fazla uygun kondansatör gerekir işi oldukça zorlaştırır.Ayrıca net bir yayın almayıda muhtemelen sağlamaz

yas

kısa devre olan plakaların üzeri selefon bant ile izole edilip denenebilir.

Sozuak

muhendisbey

@Sozuak belki konu dışı ama bluemavi'nin çalışması düzeldi mi?
Bir ara çok yoğun problemler yaşanıyordu. Telefonlarına ulaşılamıyordu. Arman Bey vefat edince eşi Kamuran Hanım işleri yoluna koymada sıkıntı yaşamıştı.

Bu tip değişimlerde muadilini ya da orijinalini bulabilmek önemli. Yoksa problem yaşarsınız. Her varyabl kapasitör aynı değildir.
Datasheet:
http://www.compel-venezia.com/Note%20Tecniche%5CCONDENSATORI%5CN-POLYVARICON.pdf

Bu da bonus: https://www.antiqueradios.com/forums/viewtopic.php?t=111938
Arkadaş aynısını araya araya bulmuş fakat sonunda tuning şaftı kısa gelmiş. Böyle durumlarla karşılaşabilmek de muhtemel.
Bu nedenle Eğer 105MHz'e kadar çalışıyorsa hiç ellemeyin. Marka modelini not edin, bulursanız değiştirirsiniz. Yoksa eskisinden de beter olur.

Sozuak

6 Ay bir sene olmuştur son siparişimden bu yana . O zaman için sanırım başkası devralmış diye aklımda kalmış emin değilim. 1-2 hafta beklemiştim malzemeleri ama fiyat ile kalite sorunu yaşamamıştım. Şu an nedir bilmiyorum ama acil alınacak parçalar için tavsiye etmem. Gecikme dışında tavsiye ederim (6 ay öncesi izlenimlerime göre :)) .

sinus

Radyoda hiç entegre yok tamamen transistörlü ve sesi çok güzel geldi bana. Bu yüzden uğraşma gereği duydum.

Sağlam bir trimeri seri olarak bağlamıştım. Fakat değişme olmadı. Varyablın iç bağlantı yapısını bilmek gerek hile yapabilmek için.

2.el satış sitelerinde aynı radyonun kondisyonu daha iyi olanını buldum belki alırım.

serkan

Bobinin arasını genişleterek deneyin 105 mhz üstüne çıkması lazım.

a.zorba

Alıntı yapılan: muhendisbey - 01 Aralık 2021, 23:28:30@Sozuak belki konu dışı ama bluemavi'nin çalışması düzeldi mi?
ayda bir filan malzeme alıyorum sıkıntı yok.
oldukçada hızlılar.
Bilenler bilir . Biz maraşlilar için şehir olarak şubat ay' i bayram ,kurtuluş ,yaz in gelmesiydi. Şimdi karalar in yas in ayı oldu.