Araçlarda kullanılan LCD ekranları ne tür sistemler ile sürüyorlar?

Başlatan 94onur94, 02 Aralık 2021, 11:13:29

94onur94

Merhaba arkadaşlar, araçlarda kullanılan LCD ekranları ne tür sistemler ile sürüyorlar? Araç çalıştığı anda açılıyor ekran. Linux boardlarda sistemin açılması en az 5-10 saniye sürüyor. Mikrodenetleyici olarak ne kullanıyorlar?

Projelerimizde 10"-15" LVDS ekranları STM entegrelerinin LTDC kontrolcüsü ile sürüyoruz. Stabil çalışıyor ama şuan STM32 stokları sıfır durumda tedarik edemiyoruz. QT kullanarak LCD sürebileceğim hızlı açılan Linux boardlar var mı?

Sozuak

Onu bilmiyorum ama Nextion HMI modüllerin  mantığı ile çalıştığını düşünüyorum

muhendisbey

Hızlı başlayan linux kart yoktur, hızlı başlatılmamış linux vardır.
https://www.furkantokac.com/rpi3-fast-boot-2-saniyede-acilan-sistem/
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: Sozuak - 02 Aralık 2021, 11:24:14Onu bilmiyorum ama Nextion HMI modüllerin  mantığı ile çalıştığını düşünüyorum

Daha gelişmişi olabilir evet çünki alt yapı olarak dediğiniz hmı mantığı ile çalışıyor gibi geldi banada

brandice5

Linux boardlarda sistemi komple kapatman gerekmiyorki..

Linux boardlarda kullanilan SOC larin "sleep mode" ozelligi var. Sistemi komple kapatmadan boardu uyku moduna sokuyorsun ve gerektiginde 1-2 saniye icinde tekrar kaldigi yerden devam ediyor. Uyku modunda cok az enerji harcadigi icin akuye bir zararida olmuyor.

muhendisbey

Böyle bir sistemde linux kullanmak pek mantıklı değil zaten. Neden işletim sistemi gerekmeyecek bir donanımda işletim sistemi çalıştırılsın ki.
FPGA ya da CPLD ile hızlı tepkiler verebilen daha "mekanik" bir yapıda çalışacak sistem gerçekleştirilebilir. Nihai adımı da Asic olursa on numara 5 yıldız.
İşletim sistemi kilitlenebilir, çökebilir, şişebilir, senkronu kaçırabilir... Bunlar olağan problemler.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

94onur94

Alıntı yapılan: muhendisbey - 02 Aralık 2021, 18:05:57Böyle bir sistemde linux kullanmak pek mantıklı değil zaten. Neden işletim sistemi gerekmeyecek bir donanımda işletim sistemi çalıştırılsın ki.
FPGA ya da CPLD ile hızlı tepkiler verebilen daha "mekanik" bir yapıda çalışacak sistem gerçekleştirilebilir. Nihai adımı da Asic olursa on numara 5 yıldız.
İşletim sistemi kilitlenebilir, çökebilir, şişebilir, senkronu kaçırabilir... Bunlar olağan problemler.

FPGA ile LCD sürebiliyorum ama LVGL isimli GUI framework STM32 tarafında çalışıyor. Bu kütüphaneyi FPGA üzerinde nasıl uygulayacağım? Bu konuda tıkanmıştım.

Epsilon

Dashbordlarda Linux,Android,QNX,Microsoft CE de kullanılıyormuş
Bunların avantajlı olduğu yerler ve dezavantajlı olduğu yerler varmış

Linki
Linkteki 2 paragrafın çevirisi:

"Bu 4 sistem arasında QNX'in başlatılması en hızlısı, ardından Linux ve Win CE ve Android nispeten yavaş. Sistem kararlılığına gelince, QNX hala en iyi performansı gösteriyor, onu Linux izliyor ve Win CE ve Android nispeten zayıf. Bununla birlikte, her şirketin farklı odak noktaları vardır ve temel yeterliliklerine uyan ve sistem geliştirme taleplerini en çok karşılayan işletim sistemini seçebilir.

Geleneksel bir gösterge panosuyla karşılaştırıldığında, tamamı LCD olan, ekran monitörü, GPU ve ayrılmış bellek gibi görüntüleme işleviyle ilgili ek bileşenlerle birlikte gelir. Kullanıcılar internete bağlanmak isterse, Ethernet, WiFi, Bluetooth ve hatta bir 3G/4G ağ arayüzü gereklidir.

Örneğin, Shenzhen'deki Michip Technologies Co., Ltd.'den pano sistemini alın; 2. nesil tüm TFT LCD serisinin donanımı olarak CYPRESS'in mikro denetleyicisi olan Freescale i.MX6D (ARM Cortex A9 1GHz) ve MB96F696'yı kullanır. Bu sistem TFT 12,3 inç ekranı, H.264 gelişmiş video kodlamayı ve 1920 x 720p'ye kadar çözünürlüğü destekler; 2 saniyeden daha kısa bir soğuk başlatma süresi ile Linux işletim sisteminde geliştirilmiştir.

superconductor

Linux tabanlı OS + QT. Linux tabanlı OS derken bilindik dağıtımlardan bahsetmiyorum.
QT dahilinde dashboard örneği de olması lazım hatta.

makdeniz

Karanlık olmadan aydınlık, Ölüm olmadan yaşam mantıksız.

MCansız

merhaba

arac gösterge paneli için stm touchgfx kullanılabilinir. Açılış çok hızlıdır ve göze hitap eder. Aynı donanım için qt ve embeded wizard var ama ücretli.

https://www.youtube.com/watch?v=p6lGTCOZ1tg

kimlenbu

Benzer bir proje üstünde çalışıyorum, rakip cihazı incelediğimde içinde "MCIMX6Y2DVM05AB" MPU olduğunu gördüm. Cortex A7, tek çekirdek. Ben de MPU+Linux+QT ve STM32+Touch GFX arasında kaldım. Linux tarafında board tasarım tecrübem olmadığı için STM32H7 dual core'a yöneldim, stok sıkıntısı var ama ürün satış fiyatı göz önüne alınınca karaborsadan temin ettiklerim şu an çok üzmüyor.

TouchGFX'i FreeRTOS ile kullanınca oldukça başarılı, insanın üstünden çok yük alıyor ama ne yazık ki Cube IDE'ye mahkum kalıyorsunuz, keil için oluşturduğu kodlar derlenmiyor, touchGFX arm asm değil gnu asm kodları üretiyor ve keil derleyemiyor, nasıldır diye araştırmaya da üşendim açıkçası.

TouchGFX'in bir kötü yanı da versiyonlar arası uçurumlar kadar fark oluyor. Adamlar bir kaç versiyon arasında dünya kadar komponenti kaldırmışlar, tutorial izleyecekseniz hepsi "obsolete" olmuş durumda.

Gene de dahili jpeg donanımını kullanıp oldukça hızlı transform işlemleri gerçekleştirebiliyor, birden fazla layer kullanıp oldukça profesyonel görünen menüler tasarlayabiliyorsunuz. Sonuçları görmek için karta atmaya gerek olmaması da oldukça iyi, simülasyonu var.

Bir sonraki işimde kesinlikle MPU+linux kullanırım, boş vakitlerimde okuyup duruyorum. Artık bir yerden başlamam gerekiyor.

Epsilon

Bu tür işlemcilerle yapılan örneklere baktımda bir tür"Media Playerlar" yapılmış.

Bu işlemcilerle araçlarda "özellikle kullanmak için ne tür ürünler tasarlanıyor ki araç sahipleri bunları kullanıyorlar?

MCansız

Alıntı yapılan: kimlenbu - 03 Aralık 2021, 15:28:23Benzer bir proje üstünde çalışıyorum, rakip cihazı incelediğimde içinde "MCIMX6Y2DVM05AB" MPU olduğunu gördüm. Cortex A7, tek çekirdek. Ben de MPU+Linux+QT ve STM32+Touch GFX arasında kaldım. Linux tarafında board tasarım tecrübem olmadığı için STM32H7 dual core'a yöneldim, stok sıkıntısı var ama ürün satış fiyatı göz önüne alınınca karaborsadan temin ettiklerim şu an çok üzmüyor.

TouchGFX'i FreeRTOS ile kullanınca oldukça başarılı, insanın üstünden çok yük alıyor ama ne yazık ki Cube IDE'ye mahkum kalıyorsunuz, keil için oluşturduğu kodlar derlenmiyor, touchGFX arm asm değil gnu asm kodları üretiyor ve keil derleyemiyor, nasıldır diye araştırmaya da üşendim açıkçası.

TouchGFX'in bir kötü yanı da versiyonlar arası uçurumlar kadar fark oluyor. Adamlar bir kaç versiyon arasında dünya kadar komponenti kaldırmışlar, tutorial izleyecekseniz hepsi "obsolete" olmuş durumda.

Gene de dahili jpeg donanımını kullanıp oldukça hızlı transform işlemleri gerçekleştirebiliyor, birden fazla layer kullanıp oldukça profesyonel görünen menüler tasarlayabiliyorsunuz. Sonuçları görmek için karta atmaya gerek olmaması da oldukça iyi, simülasyonu var.

Bir sonraki işimde kesinlikle MPU+linux kullanırım, boş vakitlerimde okuyup duruyorum. Artık bir yerden başlamam gerekiyor.

Cube IDE'yi neden sevmediniz bilemedim. Keil kullandım cude ideye göre hafif ve debug performansı yüksek. Cube ide ise kullanım kolaylıkları ve bir çok eklenti ile geliyor, açıkcası cube ide keile göre daha kullanışlı ve ücretsiz.
ST güncellemelerini cube ide üzerinden yapıyor. Alışmakta fayda var.

foseydon

fiziki arayüz MIPI muhtemelen. işlemci arm tabanlı birşey. Bare metal kesinlikle değil, OS var. @muhendisbey hocam masaüstünden kullandığın işletim sistemleri gibi düşünme. https://www.automotivelinux.org/ böyle şeylerde var. karmaşık sistemlerde, kaynakları elle dağıtamazsın. mission kritik sistemlerin hemen hepsi OS-RTOS ile çalışıyordur muhtemelen. kendim uğraştığım için rahatlıkla söyleyebilirim,eski navigasyon cihazlarının altında Windows CE var. Yeniler android'e geçti sanırım.