Araçlarda kullanılan LCD ekranları ne tür sistemler ile sürüyorlar?

Başlatan 94onur94, 02 Aralık 2021, 11:13:29

muhendisbey

Alıntı yapılan: Epsilon - 02 Aralık 2021, 18:56:18Dashbordlarda Linux,Android,QNX,Microsoft CE de kullanılıyormuş

Hayalet gösterge ile medya sistemi ayrı şeylerdir. İlk resimde gösterilen hayalet gösterge.
İş medya oynatıcıya gelirse işletim sistemi şarttır. Nedeni codec bileşenleri içermesidir. Bir mikrodenetleyicide basit bir-iki dosya formatı tanımlaması yapıldığında kabiliyeti biter ve üstelik yavaş kalır. Üst düzey bir MCU tercih etmek de bu noktada yeterli gelmeyebilir.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Epsilon

Alıntı yapılan: muhendisbey - 03 Aralık 2021, 23:11:33Hayalet gösterge ile medya sistemi ayrı şeylerdir. İlk resimde gösterilen hayalet gösterge.
İş medya oynatıcıya gelirse işletim sistemi şarttır. Nedeni codec bileşenleri içermesidir. Bir mikrodenetleyicide basit bir-iki dosya formatı tanımlaması yapıldığında kabiliyeti biter ve üstelik yavaş kalır. Üst düzey bir MCU tercih etmek de bu noktada yeterli gelmeyebilir.

Benim ilgilendiğim bir konu değil.Yardımcı olmak amaçlı eklediğim bir link.
Ama zaten o dediğiniz ayrımı biliyorum.Linkteki yazı "Otomobil üreticilerinin.. diye başlıyor,onların tercihlerini anlatıyor.Yani hobbyci yada DIY bir proje için değil.Otomobil üreticileri bu hızlara nasıl ulaşıyorun cevabı için verildi.

Benim bildiğim dashboard, kontağı çevirdiğinizde Km saati aracın yağ basınç vb değerlerinin LCD (yada daha komplex )ekranlarda gösteren sistemdir ve aracın ECU su ile haberleşirler.Burada kullanıcıya verilen bir tercih hakkı yoktur.

Diğer konu ise eklenen linklerdeki bir tür "gelişmiş media playerdır" hava durumunu gösterir mailin geldi der yada handsfree telefonla  görüştürür.İleri versiyonlarında şunu ara bunu ara dediğinde otomatik olarak telefonla arar.(Otomobilim yok araçlara da ilgim olmadığından hemen hiç bilgimde yok)
İkinci mesajımda demek istediğim otomobillerde bu kadar "media" özellikler standart olarak geliyorsa DIY projelerde yada ticari projelerde extra hangi özellikler eklenebiliyor demek istedim. Tabi cevap olarak "Biz dışarıda kullanılabilen kaliteli hızlı bir media player tasarlamak için çalışıyoruz" da denebilir.
Sanırım izah edebilmişimdir.