12Vdc ADC okumada sorun yaşıyorum!

Başlatan dogukanqqq, 02 Aralık 2021, 22:42:32

dogukanqqq

Arkadaşlar herkese selamlar. Sizlere bir sorum olacak. 12 Volt DC bir kaynak ile beslenen bir potansiyometrem var. Bu potansiyometreyi, ATMega 328p ile Analogdan ölçmek istiyorum. Gelen sinyal bacağını öncelikle gerilim bölücüden geçiriyorum 12 voltu 4.95 volta dönüştürüyorum.
Ardından işlemciden ölçmek istiyorum. Fakat devre kartı belirli bir süre için en yüksek değeri bu şekilde ölçtü, fakat sonrasında böyle bir ölçüm alamadım. max ölçüm değerlerim 2 volt civarında oluşmaya başladı
İşlemciyi devreden çıkardığımda gelen 12 voltu, 4.95 olarak ölçüyorum fakat işlemci işin içine girdiğinde bu olay tekrarlanıyor
aldığım ilk geri bildirimde devre kartıma gelen besleme gerilimi 24vdc idi, ben bunu lm7805 ile 5 volta düşürüyordum. Nedeninin tek kademede bu gerilimi düşürdüğüm ve artık regülatörün işlemciyi istenilen akımları gönderemediğini geribildirim aldım
Kartı tekrar tasarladım, önce lm7818 sonra 7812 en son 7805 koydum ve işlemciyi bu şekilde besledim, yine aynı şekilde bir süre ölçüm aldıktan sonra gelen max 12 vdc potansiyometre değerini 1.96 volt olarak görmeye başladım
Yardımcı olabilecek birisi varsa şimdiden teşekkür ederim.

mg1980

Kodunuz olsa daha iyi olurdu. Ölçmeye çalıştığınız gerilimin parazitsiz olması önemlidir. Bir de kodlarınızda mesela 50 ölçme yapıp, en küçük ve en büyük bir kaç tanesini ayıklayıp ortalama alıyor musunuz?

Erol YILMAZ

Sozuak

10k seviyesinde gerilim bölücü kullanmak var 100k seviyesinde bölmek var şimdi bölme şebekenizin akımı çok yüksek yada çok düşük olabilir.

dogukanqqq

Alıntı yapılan: mg1980 - 02 Aralık 2021, 23:53:03Kodunuz olsa daha iyi olurdu. Ölçmeye çalıştığınız gerilimin parazitsiz olması önemlidir. Bir de kodlarınızda mesela 50 ölçme yapıp, en küçük ve en büyük bir kaç tanesini ayıklayıp ortalama alıyor musunuz?
Merhaba
Yazılımsal bir sorun olarak görünmüyor. Multimetre ile de aynı değerleri görüyorum.

Alıntı yapılan: Sozuak - 03 Aralık 2021, 00:35:1410k seviyesinde gerilim bölücü kullanmak var 100k seviyesinde bölmek var şimdi bölme şebekenizin akımı çok yüksek yada çok düşük olabilir.
Merhaba
Seviyeler neyi değiştirir? Ben gelecek maksimum 12 voltu, 4k3 ve 6k8 ile bölüyorum, sonucunda 4,9 volt alıyorum. Fakat bir süre sonra adc kanalı işlemci ile bağlı olduğunda multimetre ile bile 2 volt gibi bir ölçüm alıyorum. Tahminim işlemciye yeterli akım gitmiyor. Çünkü çıkış gerilimlerim istediğim seviyede, işlemciye tam 5 volt giriyor.

Alıntı yapılan: Erol YILMAZ - 03 Aralık 2021, 00:31:10Şema var mı?
Alıntı yapılan: Erol YILMAZ - 03 Aralık 2021, 00:31:10Şema var mı?

Kartı beslemek için tesisattan gelen 24Vdc için kurduğum kademeli regülasyon:

Tek taraflı pcb üretmek durumunda kaldığım için çizimde jumper ile götürdüm yolu, 5k ve 7k sembolikti, doğrusu 4.7k ve 6.8k idi hocam.

Doğru besleme yapmam için, işlemciyi nasıl 24 volt ile 5 volta düşürerek besleyebilirim. Bunun yöntemi nedir. SMPS gibi maaliyetli yöntemler haricinde bir yolu var mıdır?

JOKERAS

24Volttan 5 Volt elde etmek için bu kadar Regüleye gerek yok.
7805'ler Vin max 30Volta kadar dayanır.

İşlemci Portları yüksek Empedans,iç Dirençleri Mega ohmlar seviyesinde Dolayısı ile Gerilim Bölcüden gelen voltajı çökertmeleri İmkansız!
Gerilim bölücüden ADC portuna giden voltaj çöküyorsa ADC portu bozulmuştur.
Yada yazılımsal bir hata olabilir.

Sozuak

Islemci yuksek empedanslidir akim cekmez. Eger hizli degisim olcumu sart degilse kondansatorun  degerini 1uf ye cikartin.  A0 noktasindan islemciye 1 k gibi direncle goturun. Direkt okuma yapmayin bir de olcum orta hattindan saseye ters 5.1 v zener atin. Anlik yuksek gerilim giderse portu bozar. Belki de bozmustur bile

mg1980

dogukanqqq

Alıntı yapılan: JOKERAS - 04 Aralık 2021, 18:15:1024Volttan 5 Volt elde etmek için bu kadar Regüleye gerek yok.
7805'ler Vin max 30Volta kadar dayanır.

İşlemci Portları yüksek Empedans,iç Dirençleri Mega ohmlar seviyesinde Dolayısı ile Gerilim Bölcüden gelen voltajı çökertmeleri İmkansız!
Gerilim bölücüden ADC portuna giden voltaj çöküyorsa ADC portu bozulmuştur.
Yada yazılımsal bir hata olabilir.

Farklı bir işlemci taktığımda da aynı şeyi yapıyor maalesef, işlemciden kaynaklı olduğunu pek düşünmüyorum. 7805 grafiklerine baktığımda, ortalama aralık değeri 5 volt gibi gözüküyor, yani 10 voltu 5 volta en verimli şekilde çeviriyor. Akımı en iyi o zaman karşılayabiliyor.

Alıntı yapılan: Sozuak - 04 Aralık 2021, 18:17:29Islemci yuksek empedanslidir akim cekmez. Eger hizli degisim olcumu sart degilse kondansatorun  degerini 1uf ye cikartin.  A0 noktasindan islemciye 1 k gibi direncle goturun. Direkt okuma yapmayin bir de olcum orta hattindan saseye ters 5.1 v zener atin. Anlik yuksek gerilim giderse portu bozar. Belki de bozmustur bile

Çok hızlı tepkime vermesi gerektiği için okumayı çok hızlı almam gerekiyor. Zeneri tam olarak nereye eklemem gerekiyor?

Alıntı yapılan: mg1980 - 04 Aralık 2021, 18:56:26LM2576 ADJ

Teşekkür ederim, bunun devresini kurup deneyeceğim

JOKERAS

Şu an hemen önümde,Bread Board üzerinde 7805'li devre ve akabinde işlemci var.
32Vin uyguluyorum.Hiç bir Sorun yok.

power20

7805 girişine 32 değil 40v uygulanırsa yine sorun çıkmaz. Taa ki çıkıştan biraz akım çekilene kadar.  "Giriş çıkış arasındaki fark" şeklinde bir sınır düşünmek gerekir.

dogukanqqq

Alıntı yapılan: JOKERAS - 06 Aralık 2021, 00:13:12Şu an hemen önümde,Bread Board üzerinde 7805'li devre ve akabinde işlemci var.
32Vin uyguluyorum.Hiç bir Sorun yok.

Kaç A akım çekiyorsunuz, sorun orada zaten. Gerilim kısmında benim de sorunum yok

Alıntı yapılan: Kılıç - 06 Aralık 2021, 00:29:057805 girişine 32 değil 40v uygulanırsa yine sorun çıkmaz. Taa ki çıkıştan biraz akım çekilene kadar.  "Giriş çıkış arasındaki fark" şeklinde bir sınır düşünmek gerekir.

Katılıyorum.

Okuduğum potansiyometrenin aynı ucundan başka bir anakart okuma yapıyor, bu bir sorun olur mu?

z

Islemciyi yerinden soktugunde ADC pininde voltaj olmasi gereken degerde, islemciyi yerine takinca bu voltaj dusuyorsa bunun iki anlami var.

1. Islemci bozuk
2. Bu daha dusuk ihtimal fakat, ADC pini ayni zamanda digital I/O vs ise ve ADC girisi olarak tanimlanmis bir pine digital veri yazmak mumkunse (olursa sasirmam) yazilim bu pine bir sey yazip ADC girisindeki voltaji degistiriyor olabilir.

5v'u neden bu kadar sorun ettin anlamiyorum. Devre uzerindeki 7805'i sok ve islemciyi beslemesiz birak. Islemci beslemesini guvenilir bir 5v ile besle. Sorun devam ediyor mu bak.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

JOKERAS

Haklısın Kılıç.İşlemciler Adc okurken 500Ma ile 1A arası Akım çekerler.
Onun için Piyasadaki Tüm İşlemcili,heleki ADC okuyan işlemcili Cihazların hepsinde
Yüksek Akım DC/DC Convertörler vardır.Yoksa olmaz bu iş.

O değil Soruyu soran arkadaşta bunu tastik etmiş çok ilginç:)

Soruyu soran arkadaş ya soruyu yanlış soruyor,yada bilmediğimiz başka Devreler var.

Adc okumak için Bread Board üzerine 7805 ile bir Regüle kurulur.
Sonra işlemci bu Beslemeye bağlanır.İşlemcinin Adc Portuna bir Pot veya Geilim bölücü bağlanıp
Adc ölçümü yapılır.İşlemci bu iş için Micro amper bile harcamaz.
Çünkü Adc okurken temelde yaptığı hiç bir şey yoktur.Zaten Çalışan osilatörden Alınan Pulse ile Ripple Counter denen bir sayıcıyının Anatarını (ADC GO) Açar kapatır.Hepsi bu.

Faz Nötr al götür yani.

Bende belirttim z'de belirtmiş.Büyük ihtimalle Port SetUp kodlarında ADC Portu Digital I/O tanımlı veya belli bir zaman Sonra Portlar başka bir işe geçiyor vs.

z

Normalde ADC lerin giris empedansi hic de oyle yuksek degil. Bu tamamen sample alma hiziniza ve sample alma surenizle ilgili.

100 Ohm gibi kucucuk deger bile olabilir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com