Bulasik makinesi guzel yikamiyor.

Başlatan z, 11 Aralık 2021, 19:04:14

z

Bugune kadar bulasik makineleri yuzunden hic yuzumuz gulmedi.

Bazi tabaklar uzerinde buyuk yemek artiklari kaliyor.

Aslinda ben sorunun makinadan degil makina kullanimindan kaynaklandigini saniyorum.

Kadin milleti makinalardan mucizeler bekliyor. Elektrik supurgesinde torbanin dolu olmasini, camasir ve bulasik makinelerinin filitrelerinin durumunu cok onemsemiyorlar.

Neyse bu kisim ayri bir konu.

Oncelikle cep telefonunu suya karsi koruyup makinanin icine koyup video cekerek yikama esnasinda neler olup bitiyor gozlemleyecegim.

Fikirlerinizi de ogreneyim. Bir bulasik makinesi bulasiklari neden piril piril yikamaz.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

JOKERAS

Valla bizim Makina çok iyi yıkıyor.
Hatun Bulaşık tableti Alacağım bitti demişit.Pahalı bir marka.
Ucuzunu alsana.Yok onlar iyi yıkamıyor dedi.
Al dene dedim.Bardaklar Tabaklar leş gibi.Yani Kısaca kullandığınız deterjan Çok farkettiriyor.

Bulaşık makinasının çalışması Çok basit.

Bir Resiztans Suyu Öyle böyle değil Bayağı kaynatacak şekilde ısıtıyor.
Bu Su, bir Pompa yardımıyla Alt tarafta Basınçla dönen,Üzerinde İnce delikler olan
Pervanaye benzer bir şey ile Sıcak Suyu basınçla dönerek Bulaşıklara püskürtüyor.

Bu işlemi Önce Deterjanlı su ile Sonra Durulama suyu ile yine Sıcak bir şekilde yapıyor.
Bir Numara yok anlayacağın.
İş Deterjanın güzel olmasında.Aksi halde,yüksek sıcak suya maruz kalmış ve Sudaki kireç,Bardakların Flu kirli,Tabakların tam temizlenmemiş gibi görünmesine sebep oluyor.

Ayrıca hangi Makina olursa olsun,hangi deterjan kullanılrısa kullanılsın,Kaba kirler mutlaka temizlenerek Makinaya koyulmalılar.

Telefona yazık etme!İçerde pişecek belkide bozulacak.

z

Tek suphelendigim pervaneden fiskiran suyun basinci.

En pahali makine de olsa en  ucuzu da olsa dedigin gibi makina basit bir sey.

Su pahali dedigin tabletin adini sanini bir yazsana.

JOKERAS

Alttaki Fıskiye Pervane ,söküp takması çok kolay bir şey.Sök onu Delikleri tıkanmış olabilir temizle.
Evet, Basınç düşerse Sorun çıkar.
Kirli Su sürekli Devirdaim oluyor.Onun için Pompayı Sökmen İcab eder içini temizlemen gerekir.
Uğraşmak istemiyorsan Pompayı kopmle değiştir.Ucuz şeyler.Tamirci Çağırsan Makinanın Yarı parasını ister.
Sanırım Elinden gelir Çok basit bir iş.

Fairy 'imiş.
Bundan başkası iyi değil diyor.

volkanunal

Hocam tablet markası gerçekten önemli, eskiden migros marka alırdım 2 tablet atardım. Bir tane tableti gözeneğe diğer tableti direkt makinenin içerisine. Sonra biraz daha elim para görünce fairy almaya başladım, tek tablette gayet güzel yıkıyor. Birde sıcaklık önemli tabi kaç derecede yıkadığınız. Buna ek olarak makinenin tuzunu kaliteli almak gerekiyor ve mümkünse kurutmadan açmamak gerekiyor.

Tüm bunlara ek olarak makine dizimi çok önemli, yukarıya suyun gideceği şekilde açılı bir halde koymak gerekiyor tencereleri falan.
Primum nil nocere

ankyra

Fairy platinum kullanıyoruz, tuz ve parlatıcı kullanmıyoruz. 55 dakikada yikiyor makine. Tatmin edici sonuç...

Yalnız yerli bi firma buna yakın bi deterjan yapsa onu alacam ama hiç yaklaşamıyorlar bile... Nedir anlamıyorum, bi ton para yabancıya hidiyor.

elektronik

Tabaklardaki yemek kurumadan makineye koyup yıkanırsa hiç kir kalmaz ama kurumuşsa kalabilir.
Hem merak ederim neden bulaşık makinelerinide çamaşır makineleri gibi ön kısmını camlı yapmazlar? ön kısmı camlı olsa karşısına oturup izlerdik izlerkende çay içerdik telefonumzda sıcak suya maruz kalıp bozulmazdı :)

yesilu

makinaların enerji sınıfı yükseldikçe deterjan seçiciliği başlıyor, annemin 25 senelik beko diye etiketlenmiş siemens i deterjan koymadan bile yıkıyo, sirke karbonat bişey koyuyo deterjan kimyasalmış diye. benim a++ makine de en pahalı seri dışında randıman alamıyorum, marka seçmiyo ama gold quantum platinum falan olacak illa. muhtemelen annemlerin makine benimkinin 2 katı elektrik 4 katı su harcıyodur...

power20

Yıkama esnasında sular tekrar tekrar kullanılıyor mu? Gerçekten su tasarrufu olduğuna inanmak istiyorum

z

Cok pahali bir makinanin ne  artisi olabilir ki?
Belki pompasi gucludur.

Aslinda ben sorunun ne oldugunu tahmin ediyorum. Hatta makinayi alirken israrla tezgah ustu minik bir sey alalim istedim ama ikna edememistim hatunu.

Bulasik makinasi tek yemekte dolmuyor. Bulasik konuyor bekliyor. Taaki makina dolana kadar. Tabiki ilk giren bulasiktaki kirler kemiklesiyor.

O yuzden tezgah ustu istemistim. Hemen doldur yika.

Gozlerim makine ve hatun uzerinde. Olayi yakin takibe aldim.

Ne hatali gorecegiz.

Sizde makine doluncaya kadar icinde kirli tabak vs biriktiriyormusunuz?

JOKERAS

Çok kalabalık olduğumuz için Bizde pek birikmiyor.Neredeyse 2 Günde bir Çalışıyor.
6 Kişi.

Belkide onun için temiz çıkıyor olabilir:)
Ayrıca Makina Beko'nun en dandiği yaklaşık 15Yıldır Kullanıyoruz.
Şaftı kaydı.Bir kere arıza yaptı söktüm hallettim.

Pahalı bir makinan hiç bir artısı Teknik adam için yok.
Teknik olamayan İnsanlar açık seçik kandırılıyor.

muhendisbey

Alıntı yapılan: z - 11 Aralık 2021, 20:24:09Cok pahali bir makinanin ne  artisi olabilir ki?
Çoğunlukla tek fark dayanım ve ömür.

Şöyle iyi yıkarım, böyle iyi kuruturum meselesi hikaye. Bulaşık makinelerinde düşündüğünüz gibi tazyik olayı da yok. Olsa bulaşıkları birbirine çarptırarak kırar. Özellikle kadeh vari ince camları.
Kullanılan deterjan ciddi bir çözücü. Evde deneyebilirsiniz. Uzun süre kullandığınız çaydanlık veya termosa sıcak su doldurup bulaşık makinesi tableti atın (solumayın, elinizle bu suya temas etmeyin) ve sonuçları görün. Keza yine bir leğene su doldurup tabakları içerisine koyup sıcak su ile üzerini kapattıktan sonra makine tableti atarak sonuçları görebilirsiniz. İçerisinde yağ çözücü, organik bileşikleri parçalayan asidik malzemeler vardır. Sitrik asit yani limon tuzu bunlardan birisi.
Ele, göze teması kesinlikle iyi değildir. Deneyi yaparken dikkatli olun.

Bulaşık makinesi kör nokta yokmuşçasına her yerine deterjanlı sıcak (50-65 derece ) su değdirir ve devir daim yapar. Vazifesi budur.
Fakat bazen küçük ancak erimeyen malzemeler üst pervaneye dolar. Örneğin ufak kemik kalıntıları, balık kılçıkları... O nedenle üst pervanenin arada içerisinde bir şey olup olmadığı kontrol edilmeli.

Makine aşırı doldurulmamalı, tabaklar birbirini gölgelememeli. Zaten çok fazla bir su kullanımı yok.
Bir de arada makine temizleyicisi kullanmak bulaşık makinesinin yıkama gücünü artırıyor.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

fide

Bulaşık makinesinde şöyle bir durum ile karşılaştım. Makine 2004 model Beko idi. Makine içindeki döner fıskiye preslenmiş plastikten üretilmiş. Zamanla sıcaklık ve kimyasalların etkisiyle pres kaynak açılmış ve su oradan fışkırıp yeterli basıncı oluşturmuyor. Pervane değişince düzeldi. 70 derecede kaliteli deterjan kullanılırsa tabakta kurumuş yemek artıkları falan kalmaz, tertemiz çıkar.

Uzun süredir parlatıcı kullanmıyoruz. Onun yerine elma sirkesi koyuyoruz. Aynı işi görüyor.

Bu arada bir ipucu daha vereyim.
Çamaşır makinesi parlatıcısı halı vb üzerindeki kirleri süper çıkarıyor. Aklınızda bulunsun.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

Sozuak

Alıntı yapılan: elektronik - 11 Aralık 2021, 20:03:23Tabaklardaki yemek kurumadan makineye koyup yıkanırsa hiç kir kalmaz ama kurumuşsa kalabilir.
Hem merak ederim neden bulaşık makinelerinide çamaşır makineleri gibi ön kısmını camlı yapmazlar? ön kısmı camlı olsa karşısına oturup izlerdik izlerkende çay içerdik telefonumzda sıcak suya maruz kalıp bozulmazdı :)
isi kaybi olmasin diye zira isitarak kurutma yapiyor.

Sozuak

Dibindeki suzgec tikanmistir
Pervanelerin icine giren artiklar delikleri tikamistir
Pervane kenarlardan normalde gorulmeyecek sekilde yarilmistir.

Alt pervane gorulecek kadar yarilirsa disari su sizdiriyor. Bende sokup altinda hortum patladi saniyorum ama hersey piril piril ve esnek sekilde gayet yeni gibi durunca sans eseri pervaneyi fark ediyorum