Bulasik makinesi guzel yikamiyor.

Başlatan z, 11 Aralık 2021, 19:04:14

z

Pompa pervanesi ve dis kabi sokulemez yapilmis. Kirik plastik parcalari pompaya ait degil gibi gorunuyor. Basincli hava vs ile cikarttim, kirik plastik parca kibrit copu kadar bir seymis.

Makineyi topladim. Telefonu kavanozun icine koydum ama isik da koymak gerekiyormus. Goruntu kapkara cikti. LEd aydinlatma da video cekimde kapaniyor. Video cekim isi simdilik yatti.

Makinede bir de tasarim hatasi yakaladim.

Ust cekmece iki ayri marka/model makineye de takilabilsin diye ozel tasarlanmis. Makinelerden birisi suyu bir noktadan digeri ise 5 cm kadar yukaridan alacak sekilde sepet cekmecede iki su girisi var. Siz cekmeceyi hangi makinaya takarsaniz makina uzerindeki su borusu karsisina denk gelen boruya giriyor. Haliyle diger boru bosta kaliyor. Adamlar sepette kalan aksama bir klape koymuslar. su hangi yoldan girdiyse klape kelebegi diger deligi tikiyacak (diye dusunmusler) ama tikayamiyor kelebek arada kaliyor.

Bunu nasil anladim?  Bosta kalan su girisine silikonu bastim ve makinayi calistirdim. Sonra durdurup baktigimda silikonun kabardigini delikler olustugunu gordum. Yani klapeden su gelip siktigim silikonu itmeye calismis ve basarmis da.

Yani basincli suyun bir kismi burdan kaciyor ve ust pervaneye haliyle dolayli yoldan alt pervaneye giden su basinci dusuyor.

Silikon iyice kurusun sanki bu makine adam olacak gibi.  Makineyi iyice sevdim cunku incigini boncugunu ogrendim.

Isitici saglam. Fakat su dolup makine calismaya basladiktan 5 dakika sonra makinayi acarsam suyun soguk oldugunu goruyorum.

Suyun isinma asamasi ne zaman acaba?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

JOKERAS

Bak işte, Gördüğün gibi işin içine girdikçe uzmanlaşıyorsun.
Ne kadar basit olduğunu anlıyorsun.Bak tasarım hatasını da yakalmışsın.
Su bir anda ısınmaz, Su sürekli dönecek,dönerken Resiztans bölgesinden geçerken ısınacak.
Zaten bu makinelerin ortalama 1 saat gibi bir zamanda yıkama sebebi bu.
Su yavaş yavaş ısınır.10-15Dk bekle Su Sıcaklığında az bile olsa değişme varmı bak.
Haa yine ısınmıyorsa bir sorun olabilir.
Resiztansın devreye girip çıktığını anlamak zor değil senin için.
Gerekirse Resiztasn kablolarını tespit et,gerekirse Ana karttan Resiztansın uçlarını takip et.
Soketlerde Temassızlık,Ark olabilir.Role varsa Roleyi kontrol edebilirsin vs.

Sıcaklık Müşürü Ntc Termokupl  sisteme bilgi vererek Resiztansı kontrol eder.Oksitlenmiş veya su falan girdiyse
bozulmuş olabilir.

Sozuak

Birgün makinede tablet var diye çalıştırıp çıkan bulaşıkların tertemiz olduğunu gördükten sonra aslında tabletin konmadığını öğrenip olayının kısmen hikaye olduğunu farkettim. Hani bir ara reklam vardı nanoteknoloji toplardan koyun deterjan kullanmayın bulaşıklarınız tertemiz olsun diye. Yani sıcak su ve devridaim ile zaten kabasını temizlediğiniz bulaşıklar temizleniyor. Ben o nedenle hele hele zamanında Calgon adıyla satılıp 1 kg ambalajda yıllarca satılan 700-800 gr olduğu ortaya çıkınca ceza alan 1-2 yıl sonra finish diye tekrar ortaya atılan pahalı deterjandan almam asla.

z

Makina 10 numara oldu.

@JOKERAS olmasaydi simdiye bosu bosuna bir ton parayi yeni makineye vermis olacaktim.

Makinenin basindan beri sikintisi bahsettigim ustpervane yolundaki klape imis. Kullanilmayan su girisine silikonu basip tikadim.
Kullanim hatasi olarak da bir sekilde ya makine filitresiz calistirildi ya da filitreler tam yerine oturtulmadi karbuz cekirdekleri suyla birlikte dolasima cikip pervane deliklerini tikamis.

Bu durumda hanima tavsiyelerim su sekilde olacak.

1) Kirlilerin ustunde kaba hic bir sey kalmayacak hepsi musluk altinda fircayla siyirilacak.
2) Bulasik makinesi calismayi bitirdikten sonra makinenin filitreleri sokulup musluk altinda yikanacak.

Bir de kalitesiz olan tablet vs neyse onlarla bir deneme yapmak istiyorum.
Basinc yuksekse su da iyi isiniyorsa tablet vs hikaye olmasi lazim.

Basta @JOKERAS'a ve fikir verenlere tesekkurler.

ankyra

Alıntı yapılan: z - 19 Aralık 2021, 19:31:12...

1) Kirlilerin ustunde kaba hic bir sey kalmayacak hepsi musluk altinda fircayla siyirilacak.
...

Hocam naçizane;
Musluk altında o işi yaparsanız çok su israfı olur, fırçayla ya da peçeteyle çöpe sıyırsanız bulaşıkları yeterli oluyor...

JOKERAS

Rica ederim z.

İşte bu kadar, Artık o makine Esirin oldu.İleride çıkabilecek her problemini
çözmek senin için artık çok kolay.Ömürlük oldu.   

Edit;
Hatuna dedimki, Bulaşık deterjanları hikayeymiş dedim.Bizimi soyuyonuz len dedim.
No no no dedi.Deterjanların içinde Parlatıcı+Tuz+Deterjan varmış.
İlk bir kaç yıkamada sorun olmayabilir ama ileride Bardaklar,Tabaklar Flulaşacak.
Yıkanmış olsada kirliymiş gibi görünecek diyor.

z

Deneyip ben de tecrube edeyim. Fakat cizik cizik bardaklar gormustum. Bulasik makinasi ciziyor demislerdi.

Bu biraz ilginc. Cunku yikansa da artik duzelmiyordu diye hatirliyorum.

Cama bu denli hasar verebilmek icin ya kumlama islemi yapmak ya da florik asit gibi guclu asitlerle islem yapmak lazim.

Acaba bu kibrit kutusu gibi deterjan tableti ilk baslarda suda cozunmeyip kum gibi dagilip sanayideki kumlama etkisi mi yapiyor? Sonra sonra mi eriyiyor?

1:00 dan itibaren izleyin. Makinanin arkasindan fosur fosur su akiyor. Normalde o suyun pervaneye gitmesi lazim.

1:13 de gordugunuz su cikis noktasi cekmecedeki boruya geciyor. Fakat orda artik lastik conta mi her ne varsa su kaciriyor.
Bendeki sorun da benzer bir sorundu.

power20

üst sepeti çekmeden kullanırsak conta daha uzuun yıllar iş görür

ilyas KAYA

Cizilme olayını ben denedim.
 kadınlara ispat etmek için gittim sıfır bardak aldım ve kesinlikle elde yıkamayin dedim.

Elde yıkanan bardaklarin hepsinde çizikler ortaya çıkıyor ama hiç elde yikanmamis bardaklarda bu durum yok.

Makine sadece ortaya çıkarıyor.

z

Alıntı yapılan: Kılıç - 20 Aralık 2021, 16:28:12üst sepeti çekmeden kullanırsak conta daha uzuun yıllar iş görür

Pervaneyi cekmeceye baglamayip direk makineye baglasalar conta vs hic bir dertleri kalmaz.

Fakat artik cok eminim, ureticiler sorunsuz makine uretmek istemiyorlar.

Cok cok unlu firmalarin makineleri cok pahali, muhtemelen onlar sorunsuz tasarimlar yapip tek seferde 3..4 makine parasi aliyorlar.
Su an kullandigim Beko marka makinenin kusursuz hale gelmesi icin modifiye edilmesi belki 100TL bile tutmaz. Kucucuk dokunuslar gerekiyor sadece.

Yapmalari gereken iki buyuk iyilestirme var.

1. Pervanelerin ici acilabilir olacak.
2. Pervanelere su getiren borular makineye sabit olacak. Oyle birbirine gecmeli contali olmayacak.

Boyle yaparlarsa makineler evladiyelik olur.

power20

Geçenlerde bahsettiğim benim çamaşır makinesi de böyle kıytırık bir tasarım yüzünden çöp oldu. Kazan üzerindeki plastik kulak kopmuştu. Belki buna sebep amortisör arızasıydı. Amortisör bozulunca kazan sallanmış sallanmış plastik kulak kopmuş diye düşündüm. Demir kulak olsaydı kopmaz, makine fazla sallandığı için amortisör arızasını farkedebilirdim. 20 değil 30 sene kullanılabilirdi.  Fatih Bank videosunda 30 senelik makinenin amortisörü değiştiriliyordu. 30 sene kullanmak abartı değil normal sayılıyor

ilyas KAYA

Hattusa

ustalar yani diyorsunuz ki sektörün daha fazla üretim yapıp daha fazla satışı için sınırlı ömürlü cihazlar yapmak zorundalar, peki bu durumu sağlık sektörüne vursak aynı sonuç mu çıkar? yani; şeker hastasısınız ömrünüzün sonuna kadar insülün kullanmak zorundasınız ve ilaç üreticileri müşteri kaybetmemek için bu hastalığa çözüm yerine bağımlı kalacak ilaçlar üretip sizi ömür boyu potansiyel müşteri olarak kullanması gibi...
vardım ilim meclisine eyledim talep, meğer ilim en gerideymiş illa EDEP, illa EDEP <muhyiddin Arabi K.S.>

z

Bence kesinlikle.

Milletin dini imani para.

ilyas KAYA

Alıntı yapılan: pro-TR - 21 Aralık 2021, 13:31:13ustalar yani diyorsunuz ki sektörün daha fazla üretim yapıp daha fazla satışı için sınırlı ömürlü cihazlar yapmak zorundalar, peki bu durumu sağlık sektörüne vursak aynı sonuç mu çıkar? yani; şeker hastasısınız ömrünüzün sonuna kadar insülün kullanmak zorundasınız ve ilaç üreticileri müşteri kaybetmemek için bu hastalığa çözüm yerine bağımlı kalacak ilaçlar üretip sizi ömür boyu potansiyel müşteri olarak kullanması gibi...

Öyle zaten :) hiç bir ilaç sizi iyi etmez. Surekli daha fazlasına götürür. Yoksa ilaç firması mi kalır.