Plastik Duvar Saati Tamiri [Çözüldü]

Başlatan Kılıç, 12 Aralık 2021, 23:02:03

Kılıç

12 Aralık 2021, 23:02:03 Son düzenlenme: 12 Aralık 2021, 23:08:35 Kılıç
Duvar saatleri içinde ucuz bir mekanizma oluyor. Plastik dişlileri var. Bu saatler neredeyse hiç arıza yapmaz diye düşünüyordum. 5..10 sene kadar önce marketten akar saniyeli olanından almıştım yıllardır memnuniyetle kullanıyorduk.Gel zaman git zaman geçen haftalarda saat teklemeye başladı. Pil değişimi işe yaramıyor gürültülü çalışıyor ve bir kaç saat sonra duruyordu. 20 sene kullanamayacak mıyız? diye "kara kara " düşündüm :) Bu saat nasıl arıza yapabilir? inanamadım. 

Sonra mekanizma üst kapağını çıkararak dişlileri dağıtmadan birkaç yere makine yağı damlattım. İtinayla kapadım. Saat bir kaç haftadır mükemmel çalışıyor. Tıkırtı sesi de hiç duyulmuyor.  Yöntem çok hoşuma gitti mutfaktaki diğer saate de yaptım. O da mis gibi oldu.  Tavsiye ederim.
auto-reverse recording


Sozuak

Yağ kuruyup yapışkan hale gelince de zamanı yavaşlatma keşfi ardından da durdurabilme keşfini bekliyoruz :)

gevv

12 Aralık 2021, 23:56:01 #3 Son düzenlenme: 12 Aralık 2021, 23:59:43 gevv
ben kasayı açmadan delip wd40 sıktım  7 ay kadar oldu sorun yok  @Kılıç  hocamın söylediği gibi sıfır halinden bile daha sessiz.

birde akar olmayan tık tık sesli çalışan duvar  saatlerinde bir modifiye yapılıyordu hiç ses çıkmıyordu  ama bir türlü hatırlayamadım  yanılıyormuyum acaba   :du:   bir parçayı çıkartıyorduk 

 

Sozuak

WD40 aslen metal yüzeylerden sıvıyı uzak tutmaya yarayan bir ürün. Yağlama etkisi kuruyunca yok olur ama yapışkan kalıntı da bırakmaz. Aslında askeri alanda dış ortama maruz kalan metal aksamları koruma amacı ile çıkmış sonradan çeşitlendirilerek popüler olmuş bir ürün. Makine yağı ile kıyaslamamak lazım.

Yasal Uyarı: Picproje.org sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Picproje.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.