Bu işlemin Sonucu Nedir?

Başlatan Epsilon, 13 Aralık 2021, 16:57:54

Epsilon

Sorun olan 25 in üzerindeki 1.065 dir
Aşağıda resmi görülen ifade de işlemin sonucunda A  kaçtır?

Erol YILMAZ

z

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Epsilon

@Erol YILMAZ sağolun
Diğer sorumda bu ondalıklı üs ifadesi nasıl bir işlem sonunda gelir? yani ne tür bir işlem sonucunda bu ondalıklı ifadeye eşit oluyor.
Ekleme:
Bu soru saçma gelebilir ama bir değerin karesi 3.kuvveti ni anlarımda ondalıklı üslü ifade ilk defa gördüm . Örneğin bir katsayı değeri olsaydı çarpımı şeklinde yazılırdı.

sinus

z

Eger us mesela 1.5 gibi rasyonel bir sayi ise ussu 3/2 olarak yazabiliriz.

Bu durumda x gibi herhangi bir sayininin 1.5 uncu kuvveti  x^1.5=x^3/2 dir.

Bu da (x^3)^0.5=Kakekok(x^3) olur.

Yani ussun kesirli olmasi anlasilir bir sey.

Epsilon

1,5 benim bildiğim ondalıklı gösterimidir.Ama 1 1/5 diye yazarsam kesirli gösterimi olur hatta ilkokulda sınavlarda ondalık sayıya çevrilmiş hali nedir falan diye sorarlar.Gerçi şimdiki cocuklar çarpım tablosunu bile doğru dürüst bilmiyor.
Onlarda haklı  memleketin, youtube da pandemiden dolayı online ders anlatan doktor sıfatındaki  adamlar elektronik anlatırken devrenin gücünü hesaplarken akımı miliamper alıp yüzlece watt çıkınca uyanıyor  :)
Çarpmayı yanlış yapmak onun ilmini azaltmaz ama bir kanundaki kriteri yanlış bilmek affedilir hata değildir.

Elektonikle ilgili video çekip ekleyenler tam komedi
Koca toggle switche buton mu diyen istersin, 3 mm lik LED e, power LED diyenmi istersin
Yaptığı sistemle Fizik ve termodinamiği altüst edenler komedide arada bir biraz yazılım transistör nedir  bilenlerin SWIR kamera yaptım falan demesi tam komedi.
"Dayı sen o cihazın elektroniği boşver o kapağındaki kaplaması hakkında bir bilgin varmı" desen bön bön bakacak suratına

Eskilerin bir lafı vardır "Koyunun olmadığı yerdeki keçiye Abdurrahman Çelebi  derler" misali.Tamda durum bu gibi.
Neyse konumuza dönersem,ben daha ziyade basit bir konunun formüllerindeki karmaşaya şaşırdığım için nereden gelebileceğini sormuştum
Teşekkürler

JOKERAS

Alıntı yapılan: Epsilon - 14 Aralık 2021, 13:36:173 mm lik LED power LED diyenmi istersin
Epsilon, 1.2MM2 Power Ledler var.2Watt, 3Watt şeklinde.
CSP Led diye araştırın 600-800-1000Ma civarları.Hatta daha da Yüksek akımlıları var
diye duymuştum.Araba farlarında Bolca kullanılan Ledler.

youtube'da Free enerji videolarının Rekor kırdığını düşünürsek,o bahsi geçen vatandaşlar Sütten çıkmış ak kaşık kalırlar:)

Epsilon

z

Alıntı yapılan: Epsilon - 14 Aralık 2021, 13:36:171,5 benim bildiğim ondalıklı gösterimidir.Ama 1 1/5 diye yazarsam rasyonel sayı gösterimi olur hatta ilkokulda sınavlarda ondalık sayıya çevrilmiş hali nedir falan diye sorarlar.

Rasyonel sayi demek iki sayinin orani olan sayi demektir. Ister 1/2 yaz ister 0.5 yaz.

Ondalikli sayi tam olmayan sayi demektir.

Bir de pi gibi e gibi irasyonel sayilar var. Bunlari hic bir sekilde iki sayinin orani seklinde yazamiyorsun.

Epsilon

Evet orada yanlış yazmışım kesirli gösterimi diyecektik.Mesajımda düzeltim.

muhendisbey

Alıntı yapılan: Epsilon - 14 Aralık 2021, 13:54:10Adamın power led i bu

Tamam bu LED'in tam adı ne?
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Epsilon

Alıntı yapılan: muhendisbey - 15 Aralık 2021, 12:30:23Tamam bu LED'in tam adı ne?
3mm yada 5 mm LED .
Bunları konuşmak yerine:
Buna Power LED diyen adamların kanallarındaki abone sayısının 800 bin olmasının nedenini, yada digital scopta voltajı, kareleri toplayıp "Su anda her bir kare 1 volt olduğuna göre burda 5 kare var demekki kaç volt oluyor " diye üniversitede ders anlatan,ileride "Prof "olacakları.İngilizce bilmeyen asistanları, Neville Thelie nin  kim olduğunu bilmeden o konu ile ilgili yazısını gösterdiğin halde, "Yaw öyle hoparlör kabin tasarımı mı olurmuş" diyen kendilerini DYNAUDIO nün baş tasarımcısı zannedenleri konuşmak daha önemlidir zannımca.

JOKERAS

Epsilon

@JOKERAS  eklediğim bu resme benzeyen bir low power LED diye gösteren resim linki eklermisin?