Tesla bobininde kivilcim yerine alev - Dengtaozi nedir?

Başlatan z, 15 Aralık 2021, 08:26:23

z

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Mucit23

Bence oluşan yine elektrik arkı fakat Frekans çok yüksek ve kıvılcımın çıktığı yerdeki ısı o kadar yüksek ki oradaki metal bu sarı alevi oluşturuyor.

JOKERAS

Bence havayı yakıyor.Yüksek gerilim Elektrik hatlarında Özellikle Yağmurlu havalarda bu sürekli olur.Cızır Cızır Ses yapar.Biraz dikkatli bakılırsa,Karanlıkta bu daha net görülebiliyor.
Bunu Anlamanın yolu Vakumlu bir Fanus içinde aynı deneyi yapmak.Eğer Fanusun içinde aynı etkiyi göstermiyorsa demekki Havanın iletkenliğini kullanıyor.Yüksek Sıcaklıktaki Plazma Havayı vakumluyor.
Zaten öyle değilmidir?Hava Sıcağa akar.Dünyada olan Fırtına,Rüzgar vs.Sebebi bir Bölgedeki Ani sıcaklık değişimlerinden kaynaklandığını Meteoroloji mühendisleri Söyler dururlar.
Gariban,masum Amerikan halkı,Okyanuslarda bir anda değişen Hava Sıcaklıklarının etkisiyle oluşan
Vakum etkisiyle Korkunç Fırtınalara maruz kalır.

Termo Nükleer,Hidrojen Bombalar Patlayınca Merkezde oluşan Korkunç Sıcaklık sebebiyle Atmosferdeki havayı Vakum gibi,Korkunç hızlarda Sıcaklık merkezine doğru emerek yer değiştirmesine sebep olur.Bu hava hareketi öyle Yüksek hızlara çıkarki Binaları bile yerinden Sökecek parçalayacak Güçte olurlar diyor Nükleerciler.

Burada Plazma bir kere başladımmı hava sürekli bu noktaya Sıcaklık nedeniyle akar.Havanın içindeki
Su Molekülleri ve İletkenler yanar,bu yanma Reaksiyonu devam ettirir.Soluduğumuz havada hatırı sayılır derecede Su var.Suyu Elektroliz yaparsak ne oluyordu?Hidrojen ve Oksijen açığa çıkıyordu.
İkiside Accayip şekilde yanıcı elementler.Sanırım burada Su Molekülleride parçalanıp yanıyor.

Plazma Noktasındaki Gerilim Çok yüksek,Zıplayacak yer bulamayınca illaki bir noktaya gitmek isteyecek.Rekasiyonun başlaması,Plazma Başlamasından bir farkı yok.Tek fark karşı Kutubun
Hava olması diye düşünüyorum. 

Bu tip Yüksek Voltaj yapılarını bu sebeple Boşta çalıştırmak Keskin Sirke Küpüne Zarar misali
iyi bir şey değil.Kendine yapacağı, Direnci Havaya göre Nispeten düşük olan yolu kullanmak isteyecek.ertuğrul54 'ün Eklediği Videoya Dikkat ederseniz Primer tamamen Bağımsız,Seconder ile hava mesafesi oldukça Ayrı tutulmuş.

muhendisbey

Alıntı yapılan: Mucit23 - 15 Aralık 2021, 08:58:57ok yüksek ve kıvılcımın çıktığı yerdeki ısı o kadar yüksek ki oradaki metal bu sarı alevi oluşturuyor.

Aynı düşüncedeyim. Ufak bir değişiklikle. Frekansla beraber akım da oldukça yükseltilmiş. Frekans yükseldiği için elektronlar hızlı bir kaçış meydana getirirken yani toprak (earth) ile plazma probu arasında görünmez bir kapasitör varlığını düşünürsek frekansla beraber bu kapasitörün direnci azalacak böylece daha fazla akımın kaçabilmesine olanak sağlayacaktır. Artırılan akım ile birlikte plazma mum alevi şeklini almıştır. Tahminim bu yönde. Çünkü videoda bir kağıdı kolaylıkla yakabildiği görünüyor. Tesla kulesi ile bir kağıdı bu hızda yakabilmek, teli bu hızda eritebilmek zor. Biraz Jacob's ladder devresini andırıyor. Bu devrede de yükselen bir plazma görmekteyiz.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Mucit23

Buna benzer bir tesla bobini vardı bende. Gücü yetermi bilmiyorum ama deneyeceğim. 😄

z

Google translate de Dengtaozi yazip dili algila diyince Cince geliyor.

Cince Dengtaozi "seftali bekliyorum" demekmis.

Ne alaka.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Epsilon

Alttaki videoda anlatılmış 5:50 de şeması falanda verilmiş
Maddenin 4.hali olan plasma halinden bahsediyor 10 Mhz osilatör ve tesla bobininden bahsediyor detayli izlemedim