LM2596 Otomatik Şarj Kesme Ekleme

Başlatan smyomekatronik, 26 Aralık 2021, 08:51:15

smyomekatronik

3S pil şarj için internette satılan sabit akımlı devreden aldım. Devredeki ok ledi sadece ayarlanan akımın altına düştüğü zaman yanıyor şarjı kesmiyor. Bende devreye tristör ekleyerek bu sorunu biraz çözmeye çalıştım. Çözümün bir sorunu var, devreye enerji verildiğinde çıkışta yük olmadığı için ok ledi yanıyor ve tristörü tetiklediği için çıkış kesiliyor. Devreye ilk önce yükü bağlayıp sonra enerji verir isek bu sorun çözülüyor.

wanted0035

Tristörün A C uçları arasına buton bağlayın. Yükü bağladıktan sonra butona basarak tristörü resetleyin.

smyomekatronik

Alıntı yapılan: wanted0035 - 26 Aralık 2021, 08:59:02Tristörün A C uçları arasına buton bağlayın. Yükü bağladıktan sonra butona basarak tristörü resetleyin.
Önerdiğiniz yöntem işe yaramıyor.

z

Akilli bir seyler eklemeden cozumu zor gorunuyor.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

JOKERAS

Besleme tamamen kesilmezki!Kesilirse anlamı kalmaz.
Besleme kesilmeyecek,akım minimuma inecek.

Şemaya göre U3.1 bu işi yapıyor zaten.
Pil Dolunca LM Feedback doymaya başlıyo,bu Akımın gittikçe düşmesi demek.
Zaten olması gerekende bu.

Ayrıca devrede sürekli Voltaj görmeniz de normal.Buck çıkışında Yön diyotu yok.
Doğal olarak Dolan pilin Voltajını,Buck devresinde görmeye devam etmiş oluyorsunuz.

smyomekatronik

Alıntı yapılan: JOKERAS - 26 Aralık 2021, 15:19:33Besleme tamamen kesilmezki!Kesilirse anlamı kalmaz.
Besleme kesilmeyecek,akım minimuma inecek.

Şemaya göre U3.1 bu işi yapıyor zaten.
Pil Dolunca LM Feedback doymaya başlıyo,bu Akımın gittikçe düşmesi demek.
Zaten olması gerekende bu.

Ayrıca devrede sürekli Voltaj görmeniz de normal.Buck çıkışında Yön diyotu yok.
Doğal olarak Dolan pilin Voltajını,Buck devresinde görmeye devam etmiş oluyorsunuz.

Devre ile li-ion pil şarj ediyorum. Pil belirli bir akıma geldiği zaman şarjın kesilmesi gerekiyor.

mehmet

Bu modülün arkasına alttaki devreyi ekleyerek
yapmıştım.
LM2596 EN pini yerinden kaldırılıp, bu modüldeki
opamp çıkışına bağlanacak. Yine aynı modül
üzerinden +5V opamp beslemesi olacak.
~10.5V ile ~14.5V arası şarj devresini açıp/kapatıyor.

Örnek şema.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

yesilu

3s bataryayı kompanzasyon yapmadan şarj etmek veya kullanmak şanslıysanız pillerin kısa ömürlü olmasına, yeterince şanssızsanız patlamasına neden olabilir. bu iş için tasarlanmış kompanzasyon özellikli 3s şarj devresi kullanın.

smyomekatronik

Alıntı yapılan: yesilu - 26 Aralık 2021, 21:50:463s bataryayı kompanzasyon yapmadan şarj etmek veya kullanmak şanslıysanız pillerin kısa ömürlü olmasına, yeterince şanssızsanız patlamasına neden olabilir. bu iş için tasarlanmış kompanzasyon özellikli 3s şarj devresi kullanın.

Pillerde balanslı bms var ve kullandığım pillerin iç dirençleri ve markaları aynı. Dediğiniz kompanzasyon özellikli şarj devresi nasıl birşey?

smyomekatronik

Güncelleme; resimdeki güç devresi stabil çalışmıyor, çıkışta yük altında dalgalanma çok fazla, 1 A de çok fazla ısınıyor. Pil şarj etmek için kullanıyordum, perfermons alamadım.