Köpek tasması...

Başlatan ankyra, 27 Aralık 2021, 11:50:35

ankyra

Selamlar.
Sevdiğim bir abim köpek tasması getirdi. Avcı köpeklerine takılıyor. Köpeğin yerini belli etmesi için, köpek hareketliyken 10 sn de bir bip sesi çıkarması gerekiyor. Köpek duruyorken sürekli biplemesi gerekiyor. (imiş).
Devrenin görünen sorunu hareketi algılamıyor ve sürekli bipliyor. Aşağıda resmi var. Hareket algılayıcı kısım neresi olabilir, fikirlerinize açığım...

Tagli

En sağdaki siyah uzun dikdörtgen blok nedir? İnternette tilt sensor diye aratınca çıkan bir şey var. Bunların bazılarının içinde bir bilye var, eğime göre kayıp gidiyor ve bir anahtarı açıp kapatıyor. Belki o siyah şey de öyle bir şeydir.

Manyetik switch de olabilir belki o siyah şey. Eğer cihaz kutusunda bunun karşısına hareketli bir mıknatıs geliyorsa hareketi algılayabilir.
Gökçe Tağlıoğlu

makdeniz

Alıntı yapılan: Tagli - 27 Aralık 2021, 12:01:00Manyetik switch de olabilir belki o siyah şey. Eğer cihaz kutusunda bunun karşısına hareketli bir mıknatıs geliyorsa hareketi algılayabilir.

Katılıyorum Reed röleye benziyor. NO kontak olması lazım ölçerek anlayabilirsiniz kısa devre olduysa devamlı ses çıkarır
Karanlık olmadan aydınlık, Ölüm olmadan yaşam mantıksız.

z

Kartin arka yuzunun fotosu da konsa iyi olurdu.

Piezonun altinda duran 8 bacakli cipin adi nedir?

Piezo ses vermek yaninda sensor olarak da kullanilmis olabilir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ankyra

Bülent hocam;
Piezo ses vermiyor, ses veren hoparlör  var. Sensör olarak kullanılmış olabilir. Ama nasıl? Sarsıntıyı nasıl algılıyor...
8 bacaklı çip opamp.. 27L21 yazıyor

@Tagli;
Siyah dikdörtgen reed röle sanırım. Dışarısan mıknatıs yaklaştırarak devreyi açıp kapamayı sağlıyor.

Diğer taraf fotosunu birazdan yüklerim.

Kabil ATICI

Dediğiniz gibi köpek durduğu zaman ses veriyorsa, aletin sürekli ses vermesi normal.  Çünkü duruyor.

Söylendiği gibi piezo, ses vermiyorsa, titreşim algılayıcı olarak kullanılmış olabilir. Tasma sürekli hareket halindeki köpeğin kürküne sürtünür ve titreşim oluşur. Bu da piezo tarafından algılanır. Eskiden dokuma tezgahlarında iplik akışının kontrolü için kullanılırdı. (iplik koptu bilgisi için).
ambar7

Tagli

Düşündüm düşündüm "reed röle" ismi aklıma gelmedi bir türlü, hatırlayamayınca "manyetik switch" yazdım  :D  Neyse, anlaşılmış ne demeye çalıştığım  :)
Gökçe Tağlıoğlu

z

Benim aklima gelen senaryo su sekilde.

Sahibi tasmanin bagini taktiginda dudugun devre disi kalmasi icin reed role kullanilmis.

Sahibi tasmanin bagini cikartip kopegi serbest biraktiginda sistem aktif oluyor.

Piezoyu dort kenardan sabitlemis.Yesil kablo da ortaya sabitlenmis. Sonucta burda kutle ve yay etkisi var. Kopek yurudugunde piezo titresiyor ve kopek hareket ediyor sinyali elde ediliyor.

z

Av kopegi kismi gozumden kacmis. Arkadasini seviyor olsan da bu devreyi tamir etme. Fikir yuruttugume bile pisman oldum. Sonucta bir canliyi oldurmek icin kullanilan pislik bir devre.

ankyra

Alıntı yapılan: z - 27 Aralık 2021, 14:47:35Arkadasini seviyor olsan da bu devreyi tamir etme. Fikir yuruttugume bile pisman olsum. Sonucta bir canliyi oldurmek icin kullanilan pislik bir devre.

Evet hocam, fikirlerini paylaşıyorum.

ilyas KAYA

Benim bildiğim bunlar GPS ile çalışıyor yada kablosuz sinyal ile.
Köpeğin izini surebiliyorlar.
Birde rf alıcısı olması lazım.
Epey de pahalı cihazlar.