Patates İşlemci Tespit Yöntemi Var Mıdır ?

Başlatan oguztkn, 27 Aralık 2021, 15:50:36

oguztkn

Arkadaşlar Merhaba,

12f675 smd işlemciler ilgili sorunum var. Önceden gönderdiğim 140 adetten bir sorun olmamasına rağmen son gönderdiğim 100 adetlik parti için ara ara çalışmıyor/takılı kalıyor gibi sorunlar ile geri geldiler. Benim ilk şüphem lehimden sonra pasta temizliği için tiner ile sildiğimde işlemci üzerinde hiçbir yazı ibare kalmadı. Programladıktan sonra birkaç tanesini test ettim sorun göremedim. Birkaç kişiye sordum yazıların silinmesi çok açıklamaz dedi. Satıcıya gittim senden sonra çok alan oldu aynı üründen hiç sorun çıkmadı dedi. Yani arada kalmış oldum. Elimdekilerin gerçekten sorunlu olduğunun bir yöntemi var mıdır acaba ?

Resimden de görebileceğiniz gibi tinerle sildikten sonra bu şekilde oldular. Resimdekinde 1 numaralı pin noktası var bazılarına o noktada yok hele bide silinince dümdüz oldular


Sozuak

Kılıfın tinerle bu derece aşındığını hiç görmemiştim.  Eskiden agresif selülozik tinerlerle temizlerdik kılıflarda hiç deformasyon olmazdı. Neredeyse tinerde beklet çip çıksın şeklinde olmuş.

oguztkn

Alıntı yapılan: Sozuak - 27 Aralık 2021, 16:02:08Kılıfın tinerle bu derece aşındığını hiç görmemiştim.  Eskiden agresif selülozik tinerlerle temizlerdik kılıflarda hiç deformasyon olmazdı. Neredeyse tinerde beklet çip çıksın şeklinde olmuş.

Sırf bu görüntü bile açıklar mı sorunlu olduğunu acaba ? Satıcı iddia ediyor malım sağlam diye.

Sozuak

Bana normal gelmedi, eldeki başka ucuz elemanlar varsa onları deforme ediyor mu bir test edin bence. Sorun tinerde mi, malzemede mi belli olur belki!

oguztkn

Alıntı yapılan: Sozuak - 27 Aralık 2021, 16:06:31Bana normal gelmedi, eldeki başka ucuz elemanlar varsa onları deforme ediyor mu bir test edin bence. Sorun tinerde mi, malzemede mi belli olur belki!

elimdeki diğer picler de denedim 12f 16f 18f ama tiner onlara farketmedi. Bir tek bu geri gelen partidekiler uçtu ne hikmetse. Zaten yanlış bilmiyorsan yazılar lazer ile kazıma usulu yazılıyor üzerlerine hiç etki etmemesi gerekir

sadogan

Alıntı yapılan: oguztkn - 27 Aralık 2021, 15:50:36Arkadaşlar Merhaba,
 Satıcıya gittim senden sonra çok alan oldu aynı üründen hiç sorun çıkmadı dedi.


Nedense çok tanıdık geldi :)

noravel

Şu kıtlık günlerinde satıcılar elde kalan sahte yada hatalar içeren ilk revizyonlu çipleri elden çıkartmak istiyorlar. Sanırım bunun için kullandıkları yöntem şu şekilde. çiplerin üzerindeki kodları bir şekilde kazıyarak temizliyorlar sonra tekrar daha adi bir yöntemle yeni kodu üzerine basıyorlar. İşlemciyi değiştirme şansınız yok ise sorununuzun çözümü için işlemcinizin Errata sını karıştırmanızı öneririm. Elinizdeki çipi ilk revizyon olarak kabul edin ve olası hatalara karşı sunulan çözümleri dikkate alın.

oguztkn

Alıntı yapılan: noravel - 27 Aralık 2021, 17:05:03Şu kıtlık günlerinde satıcılar elde kalan sahte yada hatalar içeren ilk revizyonlu çipleri elden çıkartmak istiyorlar. Sanırım bunun için kullandıkları yöntem şu şekilde. çiplerin üzerindeki kodları bir şekilde kazıyarak temizliyorlar sonra tekrar daha adi bir yöntemle yeni kodu üzerine basıyorlar. İşlemciyi değiştirme şansınız yok ise sorununuzun çözümü için işlemcinizin Errata sını karıştırmanızı öneririm. Elinizdeki çipi ilk revizyon olarak kabul edin ve olası hatalara karşı sunulan çözümleri dikkate alın.

Elimdeki çipi okuyunca ;

Read Device ID : 0x07E Rev = 0B şeklinde satır ekliyor. Revizyon kodu bu mudur ya da nasıl erişebilirim.

Errata olarak da

http://ww1.microchip.com/downloads/en/DeviceDoc/80125H.pdf

bu linkteki dosyaya eriştim. Bunda POR ile ilgili bir sıkıntı olduğunu açıklamış ama çözüm ile ilgili kısmını anlayamadım

ilyas KAYA

Gecen bende 20 tane 12f675 aldım. (Meşhur siteden) hiç birinde oscall değeri yoktu. Tek tek yeniden yazdırmak zorunda kaldım. Ama yazı olayını denemedim.

z

Hic denemedim. Su deneyi yapabilirsin.

Islemcinin reset bacagini  lowda tut. Besleme voltajini ver ve cektigi akima bak.

Bir de guvendigin cipte aynisini yap.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Maxim

#10
acayip sahte işlemci var, heleki aliexpress ten aldıysanız %99 sahte olabilir
aynen o şekilde uzerini traşlayıp yazı basıyorlar

benim başıma geleni anlatayım
20 tane 12F683 aldım, geldi işlemciler, okudum yazdım herşey normal gibi.
devreye taktım, 1 tane adc okuması yapılıyor
bir türlü adc çalışmadı
sonradan fark ettimki bütün işlemcilerin analog girişleri çalışmıyor, adc yok
digital giriş çıkış olarak kullanabiliyorsun, adc yok.

Başka örnek,
12F675 aldım, geldi taktım 12f683 görüyor pickit2
dolayısı ile 12F675 kodunu yükletmiyor, 12f683 lü bir kod yüklüyorsun o da çalışmıyor
tam rezalet

CLR

V-I tracer(tabii varsa) ile orjinalle, gelenleri pin to pin kıyaslarsan iç donanım farklılıklarını algılayabilirsin 
Knowledge and Experience are Power

MrThinking

Malzeme aldığım bir çinli;-"Biz üçkağıtı Türklerden öğrendik" diyor.
Ego=1/Knowledge

JOKERAS

Alıntı yapılan: ümitgungor - 28 Aralık 2021, 12:15:48Malzeme aldığım bir çinli;-"Biz üçkağıtı Türklerden öğrendik" diyor.

Yalan söylüyor O Çinli.
Türk milleti  Zeki,Çalışkan,Atletik,Aynı Zamanda ahlaklıdır.Unutulmasın!:)

Malzemeci demişki...Kaç kişiye verdim onlarda sorun yok.
Yani diyorki sorun sende,sen yapamamışsın yalan söylüyorsun demek istiyor.Malzemeciye Yalan Borcun varya.İş olsun diye kendi kendini rezil ediyorsun ya.

Ama Malzemeci kesinlikle bunu kabul etmeyecek."Yarı iletkenlerin garantisi yoktur" Kurnazlığına sığınacak.

Niye biliyormusun?Malzemeci denilen boş tenekeleri bir tanısanız,(Dürüst olanları Tenzih ederim)
bir muhabbet etseniz durumu daha iyi anlarsınız.Heriflerin Elektronikle uzaktan yakından alakası yok.Herif Kasap,Manav,Züccaciyeci vs olacakmış bakıyorki bu işte güzel para var hooop bir bakmışsınız Malzemeci oluvermiş.Tanıdığım Bildiğim bir Kaç tanesi var Holding oldular.
Yüz bin doları çerez muhabbeti gibi konuşuyor herifler.

Biz bilmiyoruz farkında değiliz salaklığına yatanlarda var.
Yok yaa.Bal gibide biliyorsun.Elektronik Komponentlerin Fiyatları üç aşağı be yukarı bellidir.Biri eğer bu malzemeleri piyasa fiyatından aşağı satıyorsa ya çalıntı yada Sahte malzemedir.Nokta!