Her kondansator kondansator degildir.

Başlatan z, 28 Aralık 2021, 20:01:24

z

Normalde hesap yaparken i = C dv/dt bagintisini kullanacaktik.

Fakat mercimeklerde (en azindan bendeki mercimeklerde) bu bagintiyi kullanamayacagiz

i=C dv/dt + V dC/dt ifadesini kullanmamiz gerekecek.

Bu da demektir ki ne Xc=1/(2 pi fC) kullanabiliriz. Ne Xc=1/jwC ne de Zs=1/sC

Klasik diferansiyel hesaptan baska secenegimiz kalmiyor.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

elektronik

+ Bu mercimek kondansatörler ısınınca değerleri çok fazla değişiyor.

z

Evet termistor yerine mercimek kondansatorle devre bile tasarlanabilir.

z

Bugune kadar Audio uygulamalarinda her kondansator olmuyor kaliteli kondansator kullanmak gerekiyor dendigimde icimden hadi len diyordum.

Fakat artik demeyecegim.

Dusunsenize tertemiz sinus sinyali giriyorsunuz fakat kondansator an ve an voltajin o anki degerine gore kapasitesini degistiriyor.

Sonucta icinden akan akimin da piril piril sinusel sinyal olmasi gerekirken resmen sinyali distorsiyona ugratiyor.

Tamam konusma vs de anlasilmaz fakat muzigin icine eder ve iyi bir kulak bu durumu algilar.

power20

Şebeke gerilimini kabaca gösteren skop benzeri bir devrede seri kondansatörü SMD olarak değiştirince algılanan dalga şeklinde değişim oldu. SMD kondansatör frekans cevabı farklı sanırım

z

ESR ve C nin frekansla degisimi + C nin giris sinyalinin o anki degeri ile degisimi

Yani bizler kondansator degil varicap kullaniyoruz aslinda.

HexfeT

Çok var sanıyordum ama çekmecede bir tane 100nF mercimek bulabildim. 1K direnç, 10Vpp 1kHz ile denedim. Kaynak: Siglent SDG2042X

Bu da aynı düzenekte mercimeğe 140 derece sıcak hava üfleyince aldığı vaziyet.

Ve bu 50Hz uygulayınca.

z

50Hz disinda dalga sekli acisindan gozle farkedilebilecek bir sorun gorulmuyor.

Acaba 50Hz deneyini daha dusuk voltajlar icin deneyebilirmisiniz?

Pembe grafikteki bozulma hangi voltaj degerinde duzelecek?

HexfeT

7V dan geriye 1V ara ile aynı görsel ölçeğe oturtarak çıktı aldım.

z

Gorsellere bakinca 1v'un altinda duzgun calismaya basliyor gibi anliyorum.

Digerlerinda pembe grafik, nerede ise ucgen dalga gibi tirmanisa gecip yukarida kivrim yaparak sinus gibi gorunmeye calismis.

Bu deneyi bu yasta yapmis olmama inanamiyorum. Yakin zamana kadar yasadigim linearite hatalarinin sebebi demek buymus.

Bu durumda;

1) AC kuplajli opamp devrelerinde bile ya 1v seviyerinin ustune cikmayacagiz.
2) Cikmamiz gerekiyorsa cok degisik kapasitorler denenecek ya da bu konuda kondansator secim rehberi okunup kondansator tipine karar verilecek.
Daha dogrusu bozulma kac volt civarinda basliyor onu bilmek iyi olacak.

Hexfet sana zahmet veriyorum ama bir de 50Hz de 10v deneyini polyester kondansatorle yapabilirsen cok makbule gececek.

Kondansator secim rehberi gibi bir dokuman gozunuze ilisti mi?

HexfeT

20Vpp 50Hz uygulandığında aşağıda resimdeki plastik kılıf (mika diyorlar sanırım, yanlış olabilir.) 100nF ile sinyal formu bozulmuyor. Bunun üzerinde 100V yazıyor fakat seramik için bir net bir şey diyemiyoruz.

20Vpp mika

20Vpp seramik

z

Evet adam gibi kondansator bu iste. En azindan gozle inceleyince sorun gorunmuyor.

Bu kondansatorleri bugune kadar seramik kapasitorum yoksa istemeye istemeye kullandim.

power20

video ve mesajlar uzun.
Bu test yöntemlerini 2 cümleyle özetleyebilir misiniz?

z

Yahu bilgi kolay mi kazaniliyor? Bes dakikani ver izle. Senin zamanin benimkinden daha mi degerli?

Garip bir olay farkettik video cektik farkli kapasitor tipleri ve voltaj degerleri icin deney tekrarlandi, ama bu son istegine pes diyorum.

power20

100n 1k seri bağlayıp sinüs sinyal uyguluyoruz

Kondansatör üzerindeki gerilim direnç üzerindeki gerilimin türevi mi olması gerekiyor? Sinüs uygulamışsak cosinüs görmemiz gerekir? Doğru mu anladım

Bakıp bakıp şaşıyoruz anlattıklarınız bu