Her kondansator kondansator degildir.

Başlatan z, 28 Aralık 2021, 20:01:24

Sozuak

Polyester diye geçiyor st nin sarıları

z

Alıntı yapılan: Kılıç - 31 Aralık 2021, 10:49:05100n 1k seri bağlayıp sinüs sinyal uyguluyoruz

Kondansatör üzerindeki gerilim direnç üzerindeki gerilimin türevi mi olması gerekiyor? Sinüs uygulamışsak cosinüs görmemiz gerekir? Doğru mu anladım

Bakıp bakıp şaşıyoruz anlattıklarınız bu

Aynen. Seri 1K direnc degerimiz 100n yada 500n nun 50Hz deki kapasitif reaktansi yaninda cok cok dusuk oldugu icin kondansatore 1K gibi direnc baglamamiz akimda ciddi degisiklige neden olmayacagindan direnc uclarindaki gerilim cok yaklasik olarak kondansatorun akimi yani kapasitor uclarindaki gerilimin turevi oluyor.

Gerilim sinus formunda ise akimin cosinus formunda olmasi gerekiyor.

Fakat deney sonucuna gore seramik kondansatorun akimi cosinus formdan bir hayli uzak.

Burdan da su sonucu cikartiyoruz;

Kondansatorun kapasitesi voltajla an ve an kayiyor. Yani varikap benzeri davraniyor.

Fakat ayni deney mika, polyester gibi kapasitorlerde bu etkinin daha az oldugunu soyluyor.

Gene yapilan deneylerde eger kucuk sinyallerle ugrasiyorsak bu etki kendini gostermiyor.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

z

Sozuak

SGS-Thompson İtalyan-Fransız ortaklığı  , ST olarak kısaltılıyor. Sarı polyesyerlerde ilk onların markalarını görmüştüm.

z

Sanmiyorum. SGS pasif eleman uretimine el atmismidir?

Sozuak

Thomson firması ana firma, İtalyan SGS-Ates ile birleşip ST adını almadığı zamanlarda bu logo ile üretim yapardı. Hala da var sanırım. Thomson da eskiden CSF ile birleşmişti. Karışık işler.

https://www.procureinc.com/manufacturer/Thomson_CSF_-_AVX/

JOKERAS

Alıntı yapılan: z - 31 Aralık 2021, 11:05:13Sanmiyorum. SGS pasif eleman uretimine el atmismidir?
Yıllardır vardı z.Eskiden çok daha aktiftiler.Çin malları çıkınca
üretimi durdurmuş olabilirler.Phılıpsin de kondansatörleri vardı.

SGS-THOMSON Fransalı Anne ve İTalyan Babanın Melez yavruları ST.

Birde Lale devri ustasıyım diye geçiniyorsun,demekki Sozuak senden Daha Lale Devri:)

Sozuak'ın eklediği Kondansatörler Sarmal tip kondansatör.
Örneğin 100NF Sarmal Kondansatörün yerine 100NF Seramik takınca herhangi sıradan bir devrede
sorun olmuyor.Fakat Kritik aralıkta çalışması muhtemel,Ses,görüntü,Bobin içeren ve kritik Osilatör devrelerinde Sarmal tip Kondansatör Kullanılıyordu.

Sarmal tip Kapasitelerin Sıcaklık Töleransları çok düşük.Ama seramiklerin oldukça yüksek.
Kritik bir devre yapılacağı zaman kritik noktalara Sarmal Kapasite eklemek İcab eder.

Bizzat denediğim şeyler olmuştu.
Örneğin Bozulmuş bir Sarmal Kapasitenin yerine aynı özelliklerdeki Seramik Kapasite takınca
çalışmıyor değil,çalışıyor ama biraz sonra ortam sıcaklığına bağlı olarak Sapma meydana geliyor veya düzgün çalışmıyor vs.

Özellikle Sinyal üretmesi muhtemel noktalara özellikle Sarmal tip Kapasite şart.

yas

Malzeme materyali ve üretim tekniği ne olursa olsun kiminde az kimisinde daha çok sapma yapıyorlar aslında. Bu yüzden test laboratuvarlarındaki ölçüm aletleri oda sıcaklığında çalıştırılıyor aletletler ya enerji kesilmeden sürekli standby da bekliyor yada minimum 30 dakika çalıştırıldıktan sonra teste başlanıyor. Hatta eski tip test aletlerinin ref osc leri fırınlı olur. Fırın ısısı ideal ısıya ulaştığında "owen ready" gibi bilgisi verir.

z

Bu sari kondansatorleri calisma voltajinin altinda calistirdigim halde akim cekmesine musade ettigim yuksek frekanslarda isinir ve pis bir koku yayarlardi. Halbuki seramiklerde boyle sorun olmazdi.

Bir de seramikleri buyuk digital kartlarda cok sik gormeye baslayinca sarilari nerede ise tamamen terketmistim.

Sozuak

Fırın olayında da to220 transistörlerle ısıtma yapıp etrafını ince straforlarla sarıyorlardı karmaşık birşey değildi owen felan deyince aklınıza karmaşık birşey gelmesin 2-3 cm boyutlu şeyler.

yas

Fırın değilde mangal diyelim :) çok fazla bir ekipmanı yok. Aşağıdaki resimdeki bu tarz ısıtıcılı bir ref osc

Sozuak

Bunlardan parcaladim bunlar firinli degil sadece hermetik kilif nemden tozdan etkilenmez. Owen olanlarda aluminyum basit bir saseye monteli devre hem osilator hem isitma ve isitici kontrol devresi entegre. Isitma beslemesi ayri osilator ayri. Straforla yalitim uzeri ince sac tipi metalle hem ekranli hem korumali. Eski askeri cihazlarda bu tip osilatorler olcum cihazlarinda da owen tipi osilatorler olur. Bunlar basit 10MHz referans osilatorleri.

yas

Bundan çok tamir ettim içerisinde BD tipi transistör(kontrol elemanı), wattajlı bir direnç(ısı kaynağı),termistör eleman (ısı ölçümü için) osilatörün haricinde birkaç tanede çevre elemanı var içerisinde. Hatta şemaları elimde mevcut. Telefondan yazdığım için ekleyemedim

Sozuak

Benim soktuklerimde hic cikmadi ilginc. Hala atolyede cekmecede 2 3tane durur. Birkac tane sokmustum ben de. Neyse imkansiz birsey degil dogrudur. Bendekilerde de isitici olarak sadece transistor vardi.

muhendisbey

Alıntı yapılan: Sozuak - 31 Aralık 2021, 16:02:32lerimde hic cikmadi ilginc. Hala atolyede cekmecede 2 3tane durur. Birkac tane sokmustum ben de. Neyse imkansiz birsey degil dogrudur. Bendekilerde de isitici olarak sadece transistor vardi

Bu biraz özel bir eleman. Özellikle referans için üretilen elemanlarda sıcaklığı kontrol altında tutmak isterler. Bunlara Crystal Oven denir.
VCXO, OCXO, TCXO gibi elemanların hepsi bu özellikleri taşımaz.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.