Bu fircasiz motoru bir kac saat boyunca calistirabilirmiyiz?

Başlatan z, 30 Aralık 2021, 23:04:22

z

www.direnc.net/a2212-quadcopter-2450kv-fircasiz-motor

Linkteki ya da benzerini cok uzun suredir pcb kazimada kullanmak istiyorum.

Siparis gecmeden once bu motorlar surekli calismaya ne kadar uygundur?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Okan AKÇA

Pcb kazirken yatay kuvvet göreceği için uzun ömürlü olmaz. Yataklari çok çabuk aşinacaktir.

z

O sorun degil. Asiri isinma durumu kafami kurcaliyor.

Ucuna mecburen pens vs duzenegi yaparken yataklama ile radyal kuvvetlere cozum getiririm.

ilyas KAYA

Ayni motordan bende var. Arkasında bir soğutma mekaniği mevcud ancak ekstra bir soğutma ile daha sağlıklı olacaktır. Çektiği akımlar yüksek ve sıkışma anında durma ve kalkamama olasılığı yüksek. Bu nedenle direk akuple değilde küçük bir kasnak ile 1/2 oranda reduktor yaparak kullanmak daha mantıklı olur.

Aşağıdaki sitede benzer çalışmalar var

https://reprap.org/forum/read.php?131,315687

Sozuak

Batarya bitene kadar (10-20 dk) ve pervanelerin hava akışı ile soğutmaya uygun uzun süreli yüklere de hele hele serbest dönüşü etkileyecek yüklere uygun değil.

z

O zaman ilave sogutma cozumleri uretmek gerekecek.

Peki attigimiz tas urkuttugumuz kurbagaya deger mi?

Ayni amacla fircali iri 12v motor lullandigimda motor resmen aniriyor ve fazla titresim yapiyor.

Bu motorun bu sorunlari bertaraf edecegini saniyorum. Kullananlar ne der bu konuda?

ilyas KAYA

Ben çok denedim boşuna da bir sürü para harcadım ama hiç istediğim verimi alamadım. Spindle lar ucuz değil bu nedenle alternatif arıyoruz.
Bir spindle dan beklenen ayarladiginiz devirde işleme yaparken devrin düşmemesi ve işleme torku. Güç hiz dan daha önemli. Aynı şekilde işleme yaparken millerin esnememesidir.

Ben yeni bir tasarım yapacak olsam aşağıdaki el frezesi ile yapardım. Ancak siz sadece pcb için yapacaksanız bence bldc yada dc motor yeterli.

z

Benim de bu gune kadar bir kac denemem oldu.

Kucuk guclu DC motorlar cok sessiz calisiyorlar fakat gucleri dusuk oldugu icin frezeleme isinde bayiliyorlar.
Guclu DC motor kullanirsam bu kez cok cok pahali marka olmadiklari takdirde anirarak calisiyorlar titresimleri fazla oluyor.

Brushless ile hic denemedim.

Bosu bosuna masraf yapmayayim diye bu basligi actim.

Elimde brushless var ama max 3000 rpm civarinda calismaya uygun. Halbuki en azindan 20 bin rpm donsun isterim.

Mucit23

Şu tarz su soğutmalı bir motor belki daha uygun olur uzun süreli çalışmalar için. İçten dönmeli olduğu için yüksek devirlerde çalışmaya daha uygun.

Yada dıştan dönmeli motorlar için küçük bir fan yapılabilir 3D printer ile.

diot

Bu resimdeki motor ile çok düzgün pcb kazıma işi yapılıyor. marka model nedir bilemiyorum .

z

JOKERAS

Bence Hiiiç bir şey olmaz.
Hayal et!Motor yataklarına ne kadar yük binecek.
Bence Sivri sinek yükü kadar bir yük biner.Yüksek devirde döneceği için,
ve Freze mantığında,100micronluk bir bakırı kazıma yapacağı için bir sorun olacağını sanmam.

sezgin05

ilyas KAYA

Alıntı yapılan: z - 31 Aralık 2021, 14:04:54Her iki tarafta da rulman varmi bu motorda?

Bakayim
Lazım ya simdi bulamadım. Esc yi buldum kendisi yok. :)
Ama  2 tarafda rulman var diye hatırlıyorum.

Sozuak

Bu tip motorlarda rulman olur. Pirinç yataklı yapmazlar. Yatakları hassas olan rulman tipinden kullanma olasılıkları yüksek zira amaç pervane gibi görece mekanik zorlanmaya maruz kalmayan bir yük çeviriyor. Yani dronlarda yükten dolayı araç hareket edemese de  pervane döner. Teknik olarak nasıl anlatılır bilemiyorum ama mekanik olarak kuple edilen durdurma derecesine zorlayan  bir sistemi (tekerlek, dişli kutusu, matkap mandreni vs) sürmediği için farklı bir standardı var. Çalışmasına çalışır ama ne kadar birşey diyemem.