Devremi yorumlarsanız sevinirim

Başlatan csk, 05 Ocak 2022, 05:03:19

csk

Merhaba Arkadaşlar,

16 Tane ışığı hem buton ile, hem de internet üzerinden yönetmek için bir devre yaptım. Mikroişlemci olarak ESP32 kullandım. Portları arttırmak için de MCP23017 kullandım. 1 Tane MCP23017 16 giriş/çıkış veriyor. 1 MCP'yi Butonlar için, Diğer MCP'yi ise röleleri kontrol etmek için kullandım.

2 Katlı bir röle sistemi var. İlk röleler 5V ile çalışıyor, bu röle boardu ESP ve MCP nin yanında evde bir kutu içerisinde olacak. Diğer röleler ise evdeki ışıkların dibinde olacaklar. 2 röle arası bazı yerlerde 30 metreye kadar mesafe olacağını varsayıyorum. 

Aşağıdaki gibi bir devre tasarladım. Normalde optokuplör ile çalışan rölelerde, ayrı bir güç kaynağı kullanılmasını söylemişler fakat ben 2 ayrı güç kaynağı kullanmak istemediğim için tek bir 12V kaynak ile tüm devreyi besledim. Şu ana kadar devre sorunsuz çalışmakta, fakat devreyi "daha korumalı" yahut "gürültüsüz" şekilde çalışmasını nasıl sağlayabilirim ?

Ayriyetten, iki röle arası 30metre gibi bir mesafe olması durumunda, sizce diğer röleyi aktif etmek için sıkıntı yaşar mıyım ?

Siz değerli uzmanların yorumlarına açığım :)

Teşekkürler
Yasal Uyarı: Picproje.org sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Picproje.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.