CCS ve TINY BOOTLOADER

Başlatan Erol YILMAZ, 29 Ocak 2006, 03:41:56

jozzef

Daha eski sürümlerden birini denedim de, sonuç değişmedi. Tiny Bootloader'ın sayfasında şöyle bir bilgi var:
If you write your software in assembler the program must have in the first 4 words of memory a GOTO to the start of the main program. This is how most of the ASM programs look anyway. So in assembler it should look something like this:
org 0
;clrf STATUS
clrf PCLATH
goto Main

Assemblerda yazmıyorum; yine de main'e gidemiyor. Durumum bununla alakalı olabilir mi?

fryrmnd

16f887 4mhz için yu7kardaki reset devresi ile denem yaptım. 

"Connected to \\.\COM4 at 19200
  Searching for PIC ...
  pic sending unknown data:  "K" <>  0h=
Check baudrate & Start Write while PIC is not sending serial data (e.g. in reset)
  ERROR!"

hatası alıyorum. böyle bir hata  neden olabilir.

RcALTIN

Alıntı yapılan: fryrmnd - 04 Kasım 2011, 11:34:40
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)
16f887 4mhz için yu7kardaki reset devresi ile denem yaptım. 

"Connected to \\.\COM4 at 19200
  Searching for PIC ...
  pic sending unknown data:  "K" <>  0h=
Check baudrate & Start Write while PIC is not sending serial data (e.g. in reset)
  ERROR!"

hatası alıyorum. böyle bir hata  neden olabilir.

pic ve loaderiniz farklı baudrate değerine sahip olabilir mi? picden yanlış hello char geliyormuş(K veya 0h değilmiş gelen) sanırsam...
KİMSEYİ ENGELLEDİĞİM YOK, ÖZEL İLETİ DEVRE DIŞI !

fryrmnd

versiyon 198 deki  887.asm dosyası

radix DEC
	LIST      P=16F887, F=INHX8M	; change also: Configure->SelectDevice from Mplab

; [u]auto-start at 4MHz internal osc     [/u]
xtal EQU 4000000		; you may also want to change: _HS_OSC _XT_OSC
baud EQU 19200			; standard TinyBld baud rates: 115200 or 19200
;xtal EQU 4000000		; you may also want to change: _HS_OSC _XT_OSC
;baud EQU 19200			; standard TinyBld baud rates: 115200 or 19200

anladığım baud 19200 ve kristal de 4MHz. Yanlış yapmıyorum değil mi.

IG    _CONFIG1, _LVP_OFF & _FCMEN_OFF & _IESO_OFF & _BOR_OFF & _CPD_OFF & _CP_OFF & _MCLRE_ON & _PWRTE_ON & _WDT_OFF & [u]_INTRC_OSC_NOCLKOUT[/u]
	__CONFIG    _CONFIG2, _WRT_OFF & _BOR21V

; auto-start at 4MHz internal osc   ,      _INTRC_OSC_NOCLKOUT

altı çizili açıklama ve sigorta ayarlarındaki  altı çizili ifade... dahili osc mi kullanılıyor acaba. biliyormusunuz. eğer öyle ise kristal bağlamam bu hataya sebep olabilir mi.

Extreme

Üzerinde baya bir zaman geçmiş. bu işte ustalaşmış forum üyelerimiz olmuştur muhakak.. ben bir kaç soru sormak istiyorum..

1.usb bağlantısıyla yapılabilir mi??

2.rs232 to usb kabloları performans açısından iyimidir ? dezavantaj yaratırmı ? bu uygulamada veya başka uygulamalarda??

mur@t

Alıntı yapılan: Extreme - 19 Şubat 2013, 12:52:50
Üzerinde baya bir zaman geçmiş. bu işte ustalaşmış forum üyelerimiz olmuştur muhakak.. ben bir kaç soru sormak istiyorum..

1.usb bağlantısıyla yapılabilir mi??

2.rs232 to usb kabloları performans açısından iyimidir ? dezavantaj yaratırmı ? bu uygulamada veya başka uygulamalarda??

TinyBootloader'ı usb/rs232 çevirici ile kullanabilirsiniz.
Kaliteli ve bilinen bir marka konvertör kullanmanızı tavsiye ederim.  rts/cts uçları çalışmayan konvertörler de mevcut piyasada...

Extreme

yapacağım çalışma için rs232 to usb kablo hoş olmaz diye düşündüm

tiny bootloader sitesini inceliyorumda sanırım tiny bootloaderda usb bağlantılı bir şema anlatılmamış.

usb ile tiny bootloader programı kullanılabilir mi ?

mur@t

Alıntı yapılan: Extreme - 23 Şubat 2013, 18:20:32
yapacağım çalışma için rs232 to usb kablo hoş olmaz diye düşündüm

tiny bootloader sitesini inceliyorumda sanırım tiny bootloaderda usb bağlantılı bir şema anlatılmamış.

usb ile tiny bootloader programı kullanılabilir mi ?

Bilgisayarınızda seri port yoksa, usb kullanacaksınız. tinybld yazılımı seri port üzerinden çalışıyor. Yani konvertör kullanmak zorundasınız.
arada çevirici görünmesin istiyorsanız, usb-ttl çeviriciler var, biraz değişiklik yaparak kullanabilirsiniz.
http://dx.com/p/cp2102-usb-to-ttl-converter-module-red-146141

Extreme

hocam bu iş eski teknoloji olur gibi geliyor .. tiny bootloaderı askıya alıyorum.

şu an iki tane bootloader yapabiliyorum basit bir devre üzerinde

ikisinden biri umarım bitirme projemde çalışır.