Tek faz AC motor sorun ve yardım rica

Başlatan Maxim, 05 Ocak 2022, 13:11:04

Maxim

Ustalar selamlar
benim AC motorlar ile neredeyse hiç tecrübem yok
bir arkadaşımın mutfak aspiratörü bozulmuş ona bakıyorum, motoru dönmüyor
ciddi bir elektronik kartı var, görünürde sağlam.

motorunu söktüm ve direk 220v verdim motor gene dönmüyor (vınnnnn diye hafif bir ses var)
AC motor 1 ortak ucu var, 4 tane farklı hız için girişleri
bu motorda bir adet 5uF lık bir kondansatör var

şimdi sorum şu;
-acaba motor bobinlerimi gidik? omajını ölçünce 4 kabloda farklı ve mantıklı değerler görüyorum
biri 75 ohm, diğeri 170 ohm gibi

-asıl merak ettiğim, bu kondansatör bozuk olabilirmi?
zira 4 farklı ölçü aletinde kapasite değerini göremedim

tavsiyeniz nedir? resim isterseniz dolu çekerim ama pek gerek yok gibi geldi bana.

Sozuak

Ortak uca kondansatör ve 220V nin birer ucunu gir. En düşük yüksek omajlıya kondansatörün diğer ucunu, en yüksek  düşük olana da 220V diğer ucu. Dönmese bile elinle hareket ver dönmesi lazım. Bir ana bir yardımcı sargı olur. Ortak uç ile düşük omaj uyartım sargısıdır kondansatörün diğer ucu oraya gider. Yüksek omaj da ana sargıdır 220 diğer uç oraya gider. Böyle çalışması lazım.

Kondansatör elbette bozuk olabilir.

Bir hata yapmışım.

Yardımcı sargı yüksek dirençli, ana sargı düşük dirençli olacak  dikkat edin buna.

power20

Vantilatör vakasına çok benziyor.
Çöpe atmıştım. Kondansatör yenilemek de galiba işe yaramamıştı

sezgin05

Sargı bağlantıları ile oynamadan kondansatör uçlarını kısa devre ettiğinizde zorlanarak ta olsa motorun çalışması lazım. Bu durumda kondansatör arızalıdır.

Maxim

Alıntı yapılan: Sozuak - 05 Ocak 2022, 13:18:39Ortak uca kondansatör ve 220V nin birer ucunu gir. En düşük yüksek omajlıya kondansatörün diğer ucunu, en yüksek  düşük olana da 220V diğer ucu. Dönmese bile elinle hareket ver dönmesi lazım. Bir ana bir yardımcı sargı olur. Ortak uç ile düşük omaj uyartım sargısıdır kondansatörün diğer ucu oraya gider. Yüksek omaj da ana sargıdır 220 diğer uç oraya gider. Böyle çalışması lazım.

Kondansatör elbette bozuk olabilir.

Bir hata yapmışım.

Yardımcı sargı yüksek dirençli, ana sargı düşük dirençli olacak  dikkat edin buna.

zaten deneme yapmadım zira bütün soketlerini dağıtmıştım
toplamadan önce kondansatoru deneyeyim dedim (kargo dahil 29tl)
bugün kondansator geldi taktım topladım çalıştı, herşey yolunda.

hepinize teşekkürler