saat döngüsü acele !!!

Başlatan engineer_55, 29 Ocak 2006, 12:07:27

engineer_55

arkadaşlar acele matrixle digital saat döngüsü yardım edin !!!!!!!!!!!

aYe

Alıntı yapılan: "engineer_55"arkadaşlar acele matrixle digital saat döngüsü yardım edin !!!!!!!!!!!

Selam arkadaşım,

Açtığın başlıklar hep benzer şekilde, malesef sorununu net bir şekilde anlatamiyorsun, yazmaya mı üşeniyorsun yoksa izah mı edemiyorsun onuda anlamadim. Yani; nerdeki matrix, hangi matrix, nasil bir digital saat, döngüden kastın nedir?  :roll:
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

engineer_55

evet o benim yaptığım kayan yazı devresini biliyosunuz o devrenin aynısının üzerinde sadece saat olacak o kadar ben onu demek istiyorum yanlış yazdıysam pardon

Erol YILMAZ

Sonucta LCD uzerinde bir stringi kaydiriyorsun. Saat bilgisini de stringe cevirip koyacaksin bu sefer kayan saat bilgisi olacak.

Saatin yolda degismesi durumu var. Bunu da stringe mudahele ederek saglayabilirsin.

Kolay gelsin.

engineer_55

hayır anlatamadım ben matrix üzerinde yapıyorum bakmadın herhalde
matrix üzerindeki döngünün üzerinde nasıl değişiklik yapacam ?

Petek

Matrix filminde Neo nun üstünde bir helikopter vardı. Kanatları dönüyordu. Onu mu kastediyorsun? onunla oynayamıyorsun. O otomatik kontrollü. Pilot manivela ile oynayınca açılar değişiyor, bir de dönme ekseni değişiyor. Ona göre yukarı aşağı veya iliri geri hareket ediyor. O döngü otomatiğe bağlanmış. Sağa sola dönmeyi de kuyruktaki dikey pervane sağlıyor. 2 defa ve eskiden baktığım için hatırlamakta güçlük çekiyorum. Biraz tarif etsen.
“Önyargıları yıkmak atomu parçalamaktan zordur” A.Einstein

mustafacan

bence herşey tamamen neonun hatası petek usta.    anlıyorum seni.
Keşfedilecek çok teknoloji var. Boş Vaktim Yok!

Veli B.

Bir konu için 3 farklı başlık ve bir hayli mesaj!!!Harcanan zaman cabası...
Erol, verdiğin linkte bulunan muhteşem tecrübe birikimini, büyük puntolarla tekrardan yazıp ulusal gazetelerde yayınlasak mı acaba?

Erol YILMAZ

Bize en cok lazim olan seyin yani bilginin en onemli kapisi olan dogru soru sormak hakkindaki yorumlari acikca yazilmis kaynaklardan okuyalim.

http://picproje.com/index.php/topic,4587

Hayatinizda okudugunuz en etkili yazilardan birisi olacak, Ben de uygun bir zamanda tekrar okumak istiyorum. Isin ruhunu anlatiyor cunku...

mmengi

Burada olanlara anlam veremiyorum  :!:

Birisi derdini anlatmaktan aciz, diğerleride laf olsunda ne olursa olsun muhabbetinde.

Öncelikle bir şeye ihtiyacınız varsa istemesini bileceksiniz, bilen arkadaşlarım sizlerde istemesini bilene cevap yazamanız gerekmezmi. Bu şekilde yapacağınız kuru laf salatası kimseye fayda sağlamaz. Bu tür isteklere karşı lütfen duyarsız olmanızı istiyorum gerekirse ben yada başka yönetici arkadaşlarım gerekli uyarıları yaparlar.

Bu konular için lütfen benimle yada başka yöneticilerle polimiğe girmeyin.

Anlayışınız için teşekkürler.

engineer_55

ben anlatmak istediğimi anlatamıyorum şunu demek istiyorum benim yaptığım bir devre var kayan yazı ben onu kodları ile beraber gönderdim devresi dail hepsi yaptıktan sonra kafamdan normal bildiğimiz saat koymak geldi araya sonra onu yapmak istedim ama o saat [for(;;)]
döngüsünü çıkaramadım sadece yapmak istediğim 5x7 matrixle (AYTAC)
yazısı kayması yazı geçtikten sonra örneğin (15:30) yani bildiğimiz normal saatin geçmesi bende bunun döngüsünü sordum bu kadar !!

OG

Sevgili engineer_55
Hepimizde zaman zaman olur, beynimiz bulanır, anlattığımızı zannederiz, kafamızdan gecirdiklerimizi sözlere dökmeden veya yarım yamalak birkaç cümleden sonra anlaşıldı zannederiz. Ama maalasef öyle olmuyor.

Şimdi şöyle diyelim.
-Bizler senin ne yaptığını asla bilemiyeceğimiz için önce yaptığın işten bahset. Mümkünse maddelere böl.

*Bir ledli/LCDli vs pano yapıyorum. Bu pano 7segmen/Alfanumerik digitlerden oluşacak ve digit adedi/satır sütun adedi şu kadar.

*Bu pano 1 sn xxx yazacak, diğer 1 sn yyyyy yazacak. Bu döngü devam edecek..

*İlgili şema ve kodlar  şurada veya şu adreste bu devreden bahsetmiştim.

*Şu aşamaya kadar geldim. Burada takıldım. Şöyle bir problem yaşıyorum.

gibi anlatırsan cevap alacaksın inşaallah. Zaten birçok arkadaşımız yazdıklarını okumuş ve birşey anlamadık demişler. Anlasalardı birşeyler söylerlerdi. OK?
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Petek

Alıntı yapılan: "engineer_55"ben anlatmak istediğimi anlatamıyorum şunu demek istiyorum benim yaptığım bir devre var kayan yazı ben onu kodları ile beraber gönderdim devresi dail hepsi yaptıktan sonra kafamdan normal bildiğimiz saat koymak geldi araya sonra onu yapmak istedim ama o saat [for(;;)]
döngüsünü çıkaramadım sadece yapmak istediğim 5x7 matrixle (AYTAC)
yazısı kayması yazı geçtikten sonra örneğin (15:30) yani bildiğimiz normal saatin geçmesi bende bunun döngüsünü sordum bu kadar !!
valla inanmayacaksınız belki ama ben anladım soruyu. Kardeşimize bir ufak uyarıdan sonra cevabımı vereceğim. Bu kadar uzun yazınca araya bir yerlere nokta, virgül koy da biraz dinlenelim.

Devrende ya saati hesaplayan ve muhtemelen tmr0 yada tmr1 kullanan kesmelerle işi yürütecek bir saat algoritman olmalı yada hariçten bir saat çipi takmalısın. Bununla ilgili bu forumda arama yaparsan örekler bulacaksın. Burada bulamaz isen google da bulursun.

Döngü içerisinde bir sayacın olacak. Bu sayaç atıyorum 50 ye ulaşıncaya kadar AYTAC yazısını görüntüleyeceksin, sayaç 50 ile 100 arasında 15:30 rakamlarını görüntüleyeceksin. 100 e ulaşınca sayacı sıfırlayacaksın. Buradaki 50 ve 100 rakamı tamamen keyfi. Belki bunlar daha büyük rakamlar olacak, o senin hangi yazıyı ne kadar süre gösetemek istediğine bağlı.
for (;;)
{
  if(sayac<50)                           yazi_goster=1;
  if(sayac>=50 && sayac < 100) yazi_goster=0;
  sayac ++;
  goster(yazi_goster); // yazıyı gösteren programın bu fonksiyonda bulunacak.
  if(sayac >=100) sayac = 0;
}

fonksiyona 1 geldimi yazı, 0 geldimi saat gösterttireceksin.
“Önyargıları yıkmak atomu parçalamaktan zordur” A.Einstein

engineer_55

pardon ok o zaman

1.Kayan yazı devresi yaptım kendim döngü ile beraber (tıkla aşağıdaki linke)

http://www.dosyaekle.com/x.php?yukle=5021

devreye bak ilk önce ondan sonra ordan o yazı geçtikten sonra peşinden
saat geçmesini istiyorum ben o yazının döngüsünü yaptım ama saat döngüsünü çıkaramadım yardımcı olurmusunuz yardımlarınızı bekliyorum !!

Ziya

Alıntı yapılan: "engineer_55"pardon ok o zaman

1.Kayan yazı devresi yaptım kendim döngü ile beraber (tıkla aşağıdaki linke)

http://www.dosyaekle.com/x.php?yukle=5021

devreye bak ilk önce ondan sonra ordan o yazı geçtikten sonra peşinden
saat geçmesini istiyorum ben o yazının döngüsünü yaptım ama saat döngüsünü çıkaramadım yardımcı olurmusunuz yardımlarınızı bekliyorum !!
Arkadaşım, yaşın kaç bilmiyorum ama yazılarından çocuk yaşta olduğun anlaşılıyor. Üslubun hakkında daha önce uyarıldın. Ama değişen bir şey yok. "Tıkla aşağıdaki linke", "devreye bak ilk önce ..." gibi emirler verirsen yardım alamazsın. Kimse sana yardım etmek zorunda değil. Yardım edecek olanlar tamamen iyi niyetle bu işi yapacaklar, sen ise üslubunla ona da engel oluyorsun.

Ünlem işareti kullanmayı biliyorsun ama nedense hiç nokta virgül kullanmıyorsun. Biraz daha dikkatli yaz.

Sorununa gelince gönderdiğin dosyadaki simulasyon çalışmıyor. Gönderdiğin C programı 1/10 (herhalde) oranında kırpılmış. Yazdığın tek yorum ki o da C kurallarına göre yorum değil, şu şekilde:
...
0x81,0xee,0xee,0xee,0x81,0xff,(Sadece A harfi yazıyo bu komut)
...
Öyle şeyler soruyorsun ki bu programı da senin yazmadığına inanacağım.

Önce programın detaylıca anlat bakalım. Senin döngünün ne yaptığı anlaşılmıyor. rar lı dosyadan çıkan tek C programın aşağıda. Biraz anlat bakalım AYTAC yazısı nasıl yazılıyor. AYTAC yazısı değil de sadece 15:30 yazdıracak olsaydın ne yapardın?
#include <htc.h>
#include <delay.c>

main(void)
{
const unsigned char sutun[5]={0x08,0x09,0x0a,0x0b,0x0c};
const unsigned char 
veri[131]={0xff,0xff,0xff,0xff,0xff,0xff,0xff,0xff,0xff,0xff,

0xff,0xff,0xff,0xff,0xff,0xff,0xff,0xff,0xff,0xff,

0xff,0xff,0xff,0xff,0xff,0xff,
                                         .............................
                                         0x81,0xee,0xee,0xee,0x81,0xff,(Sadece A harfi yazıyo bu komut)

0xff,0xff,0xff,0xff,0xff,0xff,0xff,0xff,0xff,0xff};
unsigned char d1,d2,d3,d4;

TRISA=0;
TRISB=0;
for (;;)
      {
            for (d4=35;d4<=115;d4++)
            {
            for (d1=0;<=4;d1++)
                  {
                  for (d2=0;d2<=7;d2++)
                        {
                        PORTB=veri[(d4+d1)-(d2*5)];
                        PORTA=0X10;
                        PORTA=0X00;
                        }
                  PORTA=sutun[d1];
                  DelayMs(1);
                  }
             }
       }
}
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey