IGBT ile 3 FAZ Motor sürme teknikleri

Başlatan MrThinking, 12 Ocak 2022, 20:19:20

MrThinking

IGBT transistörler ile endüstriyel 3 faz Motor sürme tasarım teknikleri ile ilgili kaynağa ihtiyacım var. Yardımcı olabileceklere şimdiden teşekkür ederim.
Ego=1/Knowledge

z

Oyle ozel bir durum yok. 3 tane Half bridge yapidan baska ne soylenebilir ki?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

MrThinking

Alıntı yapılan: z - 13 Ocak 2022, 08:31:38Oyle ozel bir durum yok. 3 tane Half bridge yapidan baska ne soylenebilir ki?
Ne söylenebilirse ihtiyacım var.
Half bridge topolojide, IGBT ile 2KW lık 3 Fazlı asenkron motor sürücü tasarımı yapmaya çalışıyorum. En azından temel olarak öğrenmeye çalışıyorum.
Bu nedenle en ufak bilgiye ihtiyacım var. Sonra ben elekten geçiririm.

Ego=1/Knowledge

MrThinking

Mesela pwm sinyalleri nasıl oluşturulur ve Igbt ler nasıl sürülür?
Ego=1/Knowledge

z

isin icinde o kadar cok sey varki.
3 fazli motor suruculer icin anahtar kelimeleri yazalim.

IGBT
Half Bridge

IGBT Gate Driver
Half Bridge Driver

Analog Circuit Design
Current Sense
Half bridge current sense

PWM
Centered PWM
SVPWM

VFD converter
FOC

Digital Servo Control
Digital regulators
PID

Shaft Encoders
Encoders
Resolvers
SinCos encoders

SMPS & PFC

MrThinking

Alıntı yapılan: z - 13 Ocak 2022, 10:10:44IGBT
Half Bridge

IGBT Gate Driver
Half Bridge Driver

Analog Circuit Design
Current Sense
Half bridge current sense

Bunları ve

Alıntı yapılan: z - 13 Ocak 2022, 10:10:44VFD converter
FOC

Digital Servo Control
Digital regulators
PID

Shaft Encoders
Encoders
Resolvers
SinCos encoders

SMPS & PFC
bunları geçelim. Çünkü bunlar konusunda yeterli bilgiye sahip olduğumu düşünüyorum.

İçine birde opto izolatörleri de ekleyerek buradan başlayalım.
Alıntı yapılan: z - 13 Ocak 2022, 10:10:44PWM
Centered PWM
SVPWM

Örneğin aşağıdaki resimden başlayalım. Öğrenmek istediğim konu biraz dead time ve yazılım tabanlı 3 faz pwm oluşturma ve hız kontrolü doğrultusunda olacak;

Sadece mikrodenetleyici ve opto izolatörler kullanılarak yapılan bir IGBT li invertör devredesinde  A sinyali çıkarıldı diyelim.
Bundan sonrası hem yazılımsal hemde matematiksel olarak nasıl olacak diye yazasım var ama olmaz tabiki!
Sorumu toparlayamadım. Toparlayınca yeni bir mesaj olarak yazacağım.
Ego=1/Knowledge

MrThinking

Araştırdığım kadarıyla picproje dahil bir çok sitede bu konuya girilmiş ama bir sonuç alınamadan çıkılmış.
Fakat enflasyonun çok arttığı ve motor sürücü tamirlerinin yeni motor sürücü alımından daha cazip geldiği şu günler, bir tasarım için de uygun zaman gibi görünüyor.
O nedenle bu konuda sonuca ulaşmak ve paylaşmakta oldukça kararlıyım. En azından IGBT transistörler ile ulaşılabilecek en yüksek güce ulaşmak amacındayım. Biraz zor gibi görünse de, sizin de yardımınızla işin içinden çıkarız diye umut ediyorum.
Ego=1/Knowledge

z

Gecelim dedigin konulari biliyorsan her sey tamam demektir.

Geriye helvayi yapmak kaliyor.

MrThinking

Alıntı yapılan: z - 13 Ocak 2022, 13:22:38Gecelim dedigin konulari biliyorsan her sey tamam demektir.

Geriye helvayi yapmak kaliyor.

Aslında tam olarak doğru kelimelerle yazmamışım. O cümleyi şöyle değiştirmeliyim.
"geçelim dediğim konular, mantığını çözdügüm ama öğrenmek istediğim konular arasında doğru sıra ile değiller diyelim.
Ego=1/Knowledge

Mucit23

Alıntı yapılan: ümitgungor - 13 Ocak 2022, 13:36:47Aslında tam olarak doğru kelimelerle yazmamışım. O cümleyi şöyle değiştirmeliyim.
"geçelim dediğim konular, mantığını çözdügüm ama öğrenmek istediğim konular arasında doğru sıra ile değiller diyelim.

Aslında bence ilk önce bu konuları iyice oturtman gerekir. Hatta doğrudan yüksek gerilim ile çalışmak yerine düşük gerilim bir PMSM motor ile bu konuları pekiştirmen gerekir.

3 Faz PWM, SVPWM FOC, Three Phase Mosfet Half bridge konularını öğrendikten sonra PMSM motor üzerinde FOC uygulamasını yapman gerekir. Eğer motoru FOC ile düzgün bir şekilde döndürebilirsen mantık AC 3Faz motorlarda aynı. Ozaman Yüksek gerilime yüksek güçlere ve IGBT lere geçebilirsin.

MrThinking

Alıntı yapılan: Mucit23 - 13 Ocak 2022, 13:48:41Aslında bence ilk önce bu konuları iyice oturtman gerekir. Hatta doğrudan yüksek gerilim ile çalışmak yerine düşük gerilim bir PMSM motor ile bu konuları pekiştirmen gerekir.

3 Faz PWM, SVPWM FOC, Three Phase Mosfet Half bridge konularını öğrendikten sonra PMSM motor üzerinde FOC uygulamasını yapman gerekir. Eğer motoru FOC ile düzgün bir şekilde döndürebilirsen mantık AC 3Faz motorlarda aynı. Ozaman Yüksek gerilime yüksek güçlere ve IGBT lere geçebilirsin.

Aslında sorduğum resimli soruda neyi ne kadar bildiğim anlaşılır sanmıştım. Gerçi o soruyu hala toparlayamadım ama...
Birde şöyle anlatayım;
220 voltu doğrultarak elde edeceğim DC310 volt kondansatör bara voltajını kullanıp uygun IGBT yapısı ile 3 faz motor süreceğim. Yani 3 faz şebekeyi kullanıp 3 faz motor sürmeyeceğim. Bunu yazdım çünkü önemli olduğunu sanıyorum..
Elimde, bir mikrodenetleyici, 6 opto izolatör ve half yapılı 6 adet IGBT ve motor uçlarına seri konulmuş ACS712 akım kontrol initeleri ile tasarlanmış onlarca çeşit motor sürücü var. Çünkü bunların tamirini yapıyorum ve tamirini yapacak kadar bilgi sahibiyim.
Fakat bu bilgiyle, işin yazılım ve dead time kısmında neler yapıldığını göremiyorsunuz...
Öğrenmek istediğim kısım tamda burası.
Yazılım matematiği olarak 6 adet pwm çıkışı nasıl senkronize ediliyor özellikle hız kontrolü yaparken.
Resimle sorduğum soruda bu nettir diye düşünüyordum.
Ego=1/Knowledge

Cemre.

6 tane PWM üretmek, endüstriyel tip hız kontrol cihazı yapma konusunun A B C'si. Z'ye kadar o kadar çok konu var ki :)
Konu sadece motoru çevirmekse, herhangi bir üreticinin hazır HV ACIM Evaluation Kit'ini alıp bu işi yapabilirsiniz. Amaç endüstriyel tip VFD'lerin yerine kullanılabilecek bir ürün geliştirmek ise, "bunları geçelim" dediğiniz kısımlar bazılarının yıllarını vererek uzmanlaşmaya çalıştığı konulardır. Yolunuz uzun, kolaylıklar dilerim :)

MrThinking

Alıntı yapılan: Cemre. - 13 Ocak 2022, 14:33:466 tane PWM üretmek, endüstriyel tip hız kontrol cihazı yapma konusunun A B C'si. Z'ye kadar o kadar çok konu var ki :)
Konu sadece motoru çevirmekse, herhangi bir üreticinin hazır HV ACIM Evaluation Kit'ini alıp bu işi yapabilirsiniz. Amaç endüstriyel tip VFD'lerin yerine kullanılabilecek bir ürün geliştirmek ise, "bunları geçelim" dediğiniz kısımlar bazılarının yıllarını vererek uzmanlaşmaya çalıştığı konulardır. Yolunuz uzun, kolaylıklar dilerim :)
Bunu biliyorum. Bunu bildiğim için o konulara girmek istemedim. Amacım sadece o A B C si dediğiniz konuyu öğrenmek. Sonrası gelecektir diye düşünüyorum.
Bu kadar kolay ise anlatıverin yahu :).
Okuduğum kaynaklar yeterli gelmedi. Şu ana kadar okuduğum kaynaklar hep tek bir half bridge yapıya dayalı sürme teknikleri 3 fazın üçünü de ve aralarındaki bağıntıyı da anlatan bir kaynak arıyorum sadece.
Ego=1/Knowledge

Cemre.

İşlemcinin Timer biriminin Complementary Output ve Dead-Time Insertion özellikleri varsa, ki olsa iyi olur, bunları işlemcinin register ayarlarını doğru yaparak sağlarsınız zaten. Gerisi ilgili çıkış sinyalini üretmek için doğru zamanda doğru Duty değerlerini hesaplamaya kalıyor. Hangi işlemciyi kullanacaksanız onun reference manual dokümanında gerekli açıklamaları bulabilirsiniz.

MrThinking

Alıntı yapılan: Cemre. - 13 Ocak 2022, 15:22:23İşlemcinin Timer biriminin Complementary Output ve Dead-Time Insertion özellikleri varsa, ki olsa iyi olur, bunları işlemcinin register ayarlarını doğru yaparak sağlarsınız zaten. Gerisi ilgili çıkış sinyalini üretmek için doğru zamanda doğru Duty değerlerini hesaplamaya kalıyor. Hangi işlemciyi kullanacaksanız onun reference manual dokümanında gerekli açıklamaları bulabilirsiniz.
Henüz işlemciyi seçmedim. Fakat pic18f4431 i kullanmayı düşünüyorum. Çünkü ben proton ve basic kullanıcısıyım.
Sizin öneriniz nedir?
Ego=1/Knowledge