IGBT ile 3 FAZ Motor sürme teknikleri

Başlatan MrThinking, 12 Ocak 2022, 20:19:20

z

Alıntı yapılan: ümitgungor - 14 Ocak 2022, 23:44:50Elimde motora dair 3 veri var. Oda dördüncü olacak. 
Motor gerilimi 220 volt
Motor bobin empedansları 3 ohm
Motor 3faz
Eğer yıldızımı üçgenmi olduğunu da bilirsem ....

Bobin empedansini biliyorsan orta da hic sorun yokki. Iki faz arasi omaji ve enduktansi olc. Is tamam.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Sozuak

Evet 21 yil olmus yuksek guclu motorlarla calismayi birakali. Ters yazmisim yildiz ucgeni. Motor sebekeye baglanan 3 fazli ama 220v ise 4 uclu olmadan o motora 220v verme sansiniz yok. Haliyle neyin ne oldugunu bastan net ortaya koymadiginiz icin 220v ve 3 faz deyince bir de ortak uctan 4 hattin baglanmasi gerektigini yazdim. Hiz kontrolunde frekans ta ayarlanabildiginden haliyle 50hz de 220 volt olan bir enduktif yuke 400 hz de atiyorum 500v da uygulayabilirsiniz. Dolayisiyla ucu aciktir konunun.
Bilgili gorundugunuz halde sordugunuz sorulari size yakistiramadigim icin oyle dedim ama siz de yaptigim bir hatayi yakalayinca mal bulmus magribi gibi atlayinca uzuldum dogrusu. Herkes hata yapabilir.
Yine de konuya donecek olursak eksik bilgi vermenizin disinda motor 220v ve surucu ile uc faz calisiyorsa yilduz yada ucgen olmasi size ne saglayacak belli ki minik bir motor haliyle yildiz ucgen yolverme gibi zorunlulukta yok. 5-6 kw ve yukari motorlarda bu yontem uygulanir dusuk guclerde degil. Suruculu sistemde ise sorun yok . Akimini da olcup yada surucu uzerinden monitorize edip bulursunuz. Haliyle akim gerilim frekans da belliyse motor da isinmadan calisabiliyorsa gerekli parametreleri de hesaplayabilirsiniz.
Bir diger durum da surucu ile calisan motorlarda faz faz arasi ornegin 200v olan bir motoru da parametreleri ayarlayip 220 v yada 380v girisle calistirabilirsiniz yada surucu kabul ediyorsa 400v dc giris verip daha farkli bir voltajla 3 faz da verebilirsiniz  elinizde calisan sistem yerine sadece motor mu var. Bahsettiginuz surucu var ve calisan bir sistem icin soruyorsaniz surucu nasil programlanmis menusunden girip sinirlari belirleyemiyormusunuz yada konfigurasyonunu.

MrThinking

Alıntı yapılan: Sozuak - 15 Ocak 2022, 08:29:29Bilgili gorundugunuz halde sordugunuz sorulari size yakistiramadigim icin oyle dedim ama siz de yaptigim bir hatayi yakalayinca mal bulmus magribi gibi atlayinca uzuldum dogrusu. Herkes hata yapabilir.
Siz hata yapamazsınız iyi olur aslında. Çünkü ben dahil herkes sizin bilginize güvendiği için o bilgiyi yanlış vermeniz kazaya yol açabilir. Yada biri motoru o şekilde bağlayıp bir şeyleri bozmadan hata hemen düzeltilmeli.
Mesela elimde motor olsa direk sizin dediğiniz gibi bağlayabilirdim. Çünkü bilginize güvenebiliyorum. Yine de kaba tavrım için özür dilerim.
Ego=1/Knowledge

MrThinking

Alıntı yapılan: z - 15 Ocak 2022, 02:35:28Bobin empedansini biliyorsan orta da hic sorun yokki. Iki faz arasi omaji ve enduktansi olc. Is tamam.
Peki nasıl karar vericez bağlantı tipine bunları ölçerek anlayamadım hocam.
Ego=1/Knowledge

z

Bir bobinin empedansi 3 Ohm imis.

Bu motor yildiz bagli ise iki faz arasindaki empedans 6 ohm olur.
Bu motor ucgen bagli ise iki faz arasindaki empedans 3 // 6 ohm yani 2 ohm olur.

Dolayisi ile olcum sonucunda iki faz arasi empedansin 2 ohm mu 6 ohm mu olduguna bakacaksin.

MrThinking

Alıntı yapılan: z - 15 Ocak 2022, 09:35:53Bir bobinin empedansi 3 Ohm imis.

Bu motor yildiz bagli ise iki faz arasindaki empedans 6 ohm olur.
Bu motor ucgen bagli ise iki faz arasindaki empedans 3 // 6 ohm yani 2 ohm olur.

Dolayisi ile olcum sonucunda iki faz arasi empedansin 2 ohm mu 6 ohm mu olduguna bakacaksin.
Yok hocam. İki faz arası ölçümüm zaten 3 ohm. Yanlış anlattım galiba.

Ego=1/Knowledge

MrThinking

Aynı değil ama aynı sürücü ile sürülebilen etiketi olan bir motor buldum.
Şimdi karar verebilir miyiz kaç faz ve bobinlerin nasıl bağlı olduğuna?

Ego=1/Knowledge

z

Alıntı yapılan: ümitgungor - 15 Ocak 2022, 09:49:25Yok hocam. İki faz arası ölçümüm zaten 3 ohm. Yanlış anlattım galiba.

Bobin empedansi diyince bir fazin bobinin empedansi anlarim.

Iki faz arasi empedans demen lazimdi.

Foto icin yorum:

Bu motor ucgen bagli bir motordur. Istenirse yildiz baglanip 380v ile de calistirilabilir.
220v sebeke dogrultuldugunda elde edilecek DC bara gerilimi ile ancak 220v gerilim elde edebilirsin.

Tabiki bu motorun her bir sargisinin 127v olup yildiz baglanmis olma ihtimali de var.

Fakat bunun hic onemi yok. Sonucta sen surucude iki faz arasinda 220v uretmeye calisacaksin.

60Hz dediklerine gore 110v icin uretilmis ucgen bir motor da olabilir. 220v da calismasi icin yildiz da baglanmis olabilir.

110*1.73=190.3v eder. Surucu icin daha iyi.

elektronik

Alıntı yapılan: ümitgungor - 15 Ocak 2022, 08:55:43Siz hata yapamazsınız iyi olur aslında. Çünkü ben dahil herkes sizin bilginize güvendiği için o bilgiyi yanlış vermeniz kazaya yol açabilir. Yada biri motoru o şekilde bağlayıp bir şeyleri bozmadan hata hemen düzeltilmeli.
Mesela elimde motor olsa direk sizin dediğiniz gibi bağlayabilirdim. Çünkü bilginize güvenebiliyorum. Yine de kaba tavrım için özür dilerim.

İnsanız herkes hata yapabilir insan bildiği konuda bile yanlış yazabilir o yüzden denenmemiş hiçbir bilgiyi mutlak kabul etmeyin başka kaynaklardan doğrulayın test edin.

Konu motor sürücüsü tasarımıydı şimdi kapağı açmadan motor nedir bilmecesine döndü :).
Aynı güçte bir motorun empedansını ölçüp karşılaştırırsanız ne olduğu ortaya çıkar zaten.

Eğer motor sürücüsü tasarlayacaksanız @Mucit23 hocanında söylediği gibi yüksek güçlerden başlamayın hem çok malzeme yakar hemde zaman kaybedersiniz.
Adım adım gitmekte fayda var devre patlamadan çatlamadan sindire sindire öğrenip devreyi tamamlarsınız.

MrThinking

Zaten öyle yapacağım sayılır. Devreyi büyük güçlü tasarlayıp varyak ile küçük gerilimlere düşürüp birde seri lambadan geçirip o şekilde denemeler yapacağım. Hatta seri lamba akımını ölçüp, değişik akımlara ayarlanabilir bir devre tasarlayarak şebekeyi ani kesen bir sistem ile güvenliği sağlayacağım.
Evet motordan başladım çünkü motorun ne olduğunu nasıl hareket ettiğini tam sindirmeyince sürücü nasıl yapılabilirki? Daha dün sabah Asenkron motor nedir onu bilmiyordum...
Ego=1/Knowledge

elektronik

Alıntı yapılan: ümitgungor - 15 Ocak 2022, 10:43:01Evet motordan başladım çünkü motorun ne olduğunu nasıl hareket ettiğini tam sindirmeyince sürücü nasıl yapılabilirki?

Motordan başlaman tabiki doğru ama sen başladığın motorun kapağını açmamaktan bahsediyorsun kapağı açmadan yıldızmı ücgenmi anlamaya çalışıyorsun bu kısmı yanlış.
aç motoru dağıt gitsin :) devre tasarlamak özellikle güç elektroniğinde biraz masraflıdır elini korkak alıştırma.

Başlangıç noktası motorda olabilir sinyal üretmede olabilir DSPIC ile 3 faz pwm üretmekle başlayabilirsin mesala.

MrThinking

Alıntı yapılan: elektronik - 15 Ocak 2022, 11:04:33Motordan başlaman tabiki doğru ama sen başladığın motorun kapağını açmamaktan bahsediyorsun kapağı açmadan yıldızmı ücgenmi anlamaya çalışıyorsun bu kısmı yanlış.
aç motoru dağıt gitsin :) devre tasarlamak özellikle güç elektroniğinde biraz masraflıdır elini korkak alıştırma.

Başlangıç noktası motorda olabilir sinyal üretmede olabilir DSPIC ile 3 faz pwm üretmekle başlayabilirsin mesala.
Sizin! MEGEB pdf ini dün ki mesaja ekledim. Aldınız mı?
Ego=1/Knowledge

elektronik

Alıntı yapılan: ümitgungor - 15 Ocak 2022, 11:11:31Sizin! MEGEB pdf ini dün ki mesaja ekledim. Aldınız mı?

Evet şimdi aldım teşekkür ederim  kabaca göz gezdirdim çok güzel bilgiler var uygun bir zamanda ayrıntılı incelerim.
Ayrıca verdiğiniz! ince mesajıda aldım bu arada. Yaş olmuş 51 siz çok daha gençsinizdir büyük ihtimalle.

MrThinking

Alıntı yapılan: elektronik - 15 Ocak 2022, 11:13:43Evet şimdi aldım teşekkür ederim  kabaca göz gezdirdim çok güzel bilgiler var uygun bir zamanda ayrıntılı incelerim.
Ayrıca verdiğiniz! ince mesajıda aldım bu arada. Yaş olmuş 51 siz çok daha gençsinizdir büyük ihtimalle.
Özürdilerim. Samimiyetten pek hoşlanmıyorum. Samimiyet bilgi alışverişini biraz köreltiyor bana kalırsa.
Allah uzun ve sağlıklı bir ömür versin inşallah. Ben 45 im.
Ego=1/Knowledge

elektronik

Estağfurullah özürlük bişey yok.
Allah sizede hayırlı uzun ömürler versin.