Voice Coil duzeneginde cekirdege nicin konik bir oyuk acilmis?

Başlatan z, 15 Ocak 2022, 19:44:17

z

Sebebini anladim.

Eger silindirik bir yapi olsaydi magnetik alan cizgileri tum yuzeye dagilacakti. Konik bir oyuk actiklarinda alan cizgileri konigin en dis ince ceperinde yogunlasmasi amaclanmis.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

muhendisbey

Havayı sıkıştırmamak için havuz olması bence buradaki ana sebep. Eğer düz bir zemin olsaydı, sıfır noktasına inerken, ya da sıfır noktasından kalkarken hava sıkışacağı için sesi bozardı.
Tıpkı düz zemine koyduğunuz düz bir cismi kaldırmak gibi düşünebilirsiniz. Kaldırırken vakuma neden olacak bir zorlamaya, koyarken de zeminle arasındaki yüzeydeki havanın tahliyesi problemine neden olacaktır. Bu da ses frekansında hareket eden bir diyaframda sıkıntı oluşturur.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

z

Havanin kacacagi/girecegi cok bosluk var. Ayrica ne sesinden bahsediyorsun?

Voice Coil, bir actuator tipidir. Mekanik sistemlerin cok hassas konumlandirilmasinda kullanilir.

muhendisbey

Hoparlör içerisinde diyaframa bağlı olan bobin-mıknatıs sistemine de voice coil denir. Ben öyle anladım.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

z

Evet ama hoparlorler ya da kulakliklardaki voice coil sadece bobinden olusur, plastik karkasi olmaz.